Drukarka 3D – jaką wybrać aby była jak najlepsza? Dobre drukarki 3D w rankingu 2024!

Drukarka 3D to jedno z najbardziej nowatorskich urządzeń ostatnich lat. Drukowanie za jej pomocą jest coraz bardziej popularne. Przestrzenny druk ma coraz więcej zastosowań a do tego jest już tańszy. Jak wybrać najlepszą drukarkę 3D i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Jak działa drukarka 3D?

Całość drukarki składa się z wielu różnych części, które przymocowane są do odpowiedniej ramy. Najważniejszym elementem jest głowica urządzenia. Silniki korkowe napędzają ruchomą głowicę. Kontrolowane są one przez specjalistyczne sterowniki. Głowica przy działaniu wysokiej temperatury, stapia wykorzystywany materiał do druku. Do kontroli temperatury wykorzystuje się termistory.

W uproszczeniu, urządzenie drukuje przestrzennie, przez nanoszenie kolejnych warstw materiałów i w efekcie wykonanie fizycznego obiektu.

Do wydruku konieczne są 4 elementy:

  • specjalny program do obróbki modelu,
  • trójwymiarowy model komputerowy,
  • maszyna do drukarki 3D,
  • materiał wykorzystywany do druku, np. plastikowa żyłka lub żywica.

Jaka drukarka 3d do domu, a jaka do firmy?

Jeśli modele będą drukowane w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu, warto wybrać drukarkę ABS. Natomiast jeżeli modele mają być wytwarzane w warunkach domowych, to zaleca się drukarkę PLA.

Wybierając drukarkę do firmy, warto postawić na droższy i lepszy model, ponieważ stanowi to w pewien sposób inwestycję. Drukarki na które warto zwrócić uwagę to:

  • 3D Gence One – to urządzenie dedykowane dla profesjonalistów. Świetnie sprawdza się w drukowaniu 3D z PLA jak i ABS. Posiada m. in funkcję nanoszenia zmiennych, tak aby drukarka uwzględniała to w trakcie druku.
  • MakerBot Replicator + – cechuje ją doskonały wygląd, ale także niesamowita funkcjonalność. Posiada komunikację bezprzewodową, demontowany stół roboczy oraz możliwość podglądu pracy drukarki,
  • Zortac M200 – to polska produkcja, co warto zaznaczyć. Preferuje jednak drukowanie z własnych filamentów. To zapewnia najwyższą jakość wytworzonych obiektów.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy pasjonatem elektroniki, czy pragniemy wydrukować sobie coś w ramach hobby, warto wziąć pod uwagę kilka modeli drukarek, które z powodzeniem nadają sie do druku w warunkach domowych:

  • Monkeyfab Spire – to dobra drukarka 3D na początek. Jej głowica jest w stanie wydrukować detal o wysokości nie większej, niż 17 cm,
  • UP 3 Mini – niezwykły design czyni ją naprawdę wyjątkowym urządzeniem. Polecana do małych przedsiębiorstw i warunków domowych. Posiada filtr HEPA, a także można się z nią połączyć za pomocą Wi-fi.

Dla kogo jest drukarka 3D?

Tego typu sprzęt na pewno nie jest przeznaczony do hurtowego druku. Warto pamiętać, że wytworzenie jednego obiektu trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin. 

Drukarka 3D służy przede wszystkim do prototypowania, np. stworzenia obudowy do określonego projektu. Sprawdzi się w tworzeniu niewielkiej ilości elementów, np. figurek, lub części do robotów.

W domu możemy wykonać za jej pomocą zabawki lub biżuterię. Natomiast w firmie przyda się do produkcji pototypów produktów, które mają zachęcić do zakupu pełnowymiarowej wersji danego produktu.

Jak wybrać najlepszą drukarkę 3D?

Ceny drukarek niskobudżetowych oscylują w granicach od 1500 do 10000 zł. Jeśli mamy ograniczony budżet na zakup drukarki 3D, warto postawić na taką, do samodzielnego montażu. Jednak należy posiadać określone umiejętności. Są to urządzenia wykorzystujące zwykłe filamenty czyli PLA i ABS, a także technologie FDM.

Drukarki 3D za kilkadziesiąt tysięcy złotych, to profesjonalne sprzęty wysokiej jakości, które wykorzystują fotopolimery SLA i DLP.

Szukając najlepszej dla siebie drukarki, musimy odpowiedzieć sobie także na pytanie, w jakim celu chcemy ją nabyć. Jeśli pragniemy jedynie od czasu do czasu wydrukować coś w ramach zainteresowań, to nie warto wydawać na sprzęt zbyt wysokiej kwoty. Zapewne będzie ona wtedy leżeć częściej nieużywana. Natomiast przedsiębiorcy mający plany co do inwestycji w drukarkę 3D, mogą wybierać już w tych wysokiej klasy. W dużym przedsiębiorstwie z pewnością znajdzie ona zastosowanie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki 3D? Czas drukowania i parametry

Przy wyborze tego rodzaju urządzenia, warto zwrócić uwagę na to, czy będzie ona złożona, czy do samodzielnego montażu. Te drugie są tańszą opcją. Warto także zastanowić się co chcemy drukować. Najtańszy oraz najpopularniejszy jest druk z plastiku.

→ Dowiedz się także: Jakiego drona kupić?

Należy także wziąć pod uwagę prędkość drukowania urządzenia. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jest to sprzęt względnie wolny. Często wytworzenie 5 cm figurki, zajmuje 1,5 godziny. Większe obiekty to nawet czas do kilkudziesięciu godzin.

Warto także wziąć pod uwagę rozmiar pola roboczego, wysoką temperaturę pracy, która przekłada się na wykorzystanie większej ilości filamentów. Ważna jest także rozdzielczość, która pozwala na wydrukowanie bardziej złożonych modeli.

Długopis 3D, czyli mała drukarka 3D dla dziecka

Z myślą o najmłodszych, powstał sprzęt do druku 3D w formie długopisu. Umożliwia tworzenie trójwymiarowych obiektów.

Ich działanie polega z reguły na podgrzaniu wkładu, który staje się plastyczny i dzięki temu może przybierać różne kształty. Mechanizm jest bardzo podobny do drukarek 3D przeznaczonych dla dorosłych. Długopis ładuje się za pomocą kabla USB. Pozwala rozwijać w dziecku kreatywność i pobudzać wyobraźnię u najmłodszych.

Czy drukarka 3D jest opłacalna?

Znów zależy to od jej przeznaczenia. Jeśli planujemy wykorzystać ją do celów zarobkowych, to inwestycja może okazać się opłacalna.

Mając pomysł na biznes, można wykorzystać drukarkę w celu zarobienia pieniędzy. Za jej pomocą wykona się wiele przedmiotów codziennego użytku, ozdób, biżuterii a nawet protezy. Potencjał urządzenia jest naprawdę duży.

Dzięki drukarce 3D można np. tworzyć specjalnie zaprojektowane przez klientów obudowy do telefonów czy akcesoria lub części do urządzeń RTV i AGD. Inną ciekawą opcją, może być sprzedaż projektów, obiektów przygotowanych specjalnie dla amatorów, którzy nie są w stanie jeszcze nic samodzielnie zaprojektować. W tym względzie dużo zależy także od naszej przedsiębiorczości.

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz