Jaką drukarkę do 500 zł wybrać i kupić? Najlepsze drukarki do 500 zł w rankingu 2024!

Drukarka jest dla wielu użytkowników jednym z podstawowych urządzeń peryferyjnych. Drukarka może dysponować wieloma funkcjami, a jej działanie charakteryzują różne parametry, dlatego zadajmy sobie pytanie: Na co zwrócić uwagę kupując nową drukarkę mając budżet 500 zł?

Laserowa czy atramentowa?

Wiele osób, które zamierzają dokonać zakupu drukarki zadaje sobie pytanie, jakiego rodzaju urządzenie wybrać? Drukarka atramentowa do swojego działania wykorzystuje tusz. Umieszczony jest on w specjalnych pojemnikach, które wkłada się bezpośrednio do drukarki.

W drukarkach laserowych do wydruków wykorzystywany jest toner, czyli specjalistyczny proszek umieszczony w zasobniku. W momencie drukowania wtapiany jest on w papier przy użyciu lasera, a także impulsów elektrycznych. Drukarki laserowe, w odróżnieniu od atramentowych mogą posiadać pewne ograniczenie, albowiem charakterystyka niektórych urządzeń nie pozwala na wykonywanie kolorowych wydruków. Kolorowe drukarki laserowe, ze względu na większe zaawansowanie technologiczne są niestety droższe w porównaniu do drukarek laserowych monochromatycznych.

Drukarka wielofunkcyjna

Drukarki do 500 zł mogą również dysponować wieloma dodatkowymi funkcjami takimi, jak skaner, kopiarka, faksowanie, czy prosta edycja fotografii. Funkcje te często nie wpływają na cenę drukarki, dlatego warto jest dokładnie przemyśleć, czy jedna lub kilka z tych funkcji nie przyda się nam w użytkowaniu. Zwiększają one znacznie możliwości, jakie oferuje drukarka, dzięki czemu nie jesteśmy zobligowani do zakupu dodatkowych urządzeń.

Jakie parametry mają znaczenie ?

Przy wyborze drukarki należy zwrócić uwagę na kilka, bardzo ważnych parametrów :

  • rozdzielczość wydruku,
  • szybkość druku,
  • wydajność drukarki
  • koszty wydruku.

Im wyższa rozdzielczość wydruku, tym lepszej jakości będą wydruki. Wysokiej klasy drukarki atramentowe podczas eksploatacji osiągają nawet 9600 dpi. Jest to wartość bardzo wysoka, zupełnie zbędna w domowym użytku. W drukarkach kupowanych na potrzeby domowe wystarczy 4800 x 1200 dpi. Drukarki laserowe dysponują znacznie niższą rozdzielczością, wahającą się w okolicach 600 x 600 dpi. Wybierając rodzaj drukarki miej to na uwadze i odnieś do materiałów, jakie najczęściej będziesz drukować.

Wartość szybkości druku niekiedy jest dużą wartością. Niestety, ale w większości opisów wartość ta dotyczy druku czarno-białego. W przypadku tuszu kolorowego szybkość wydruku jest niestety znacznie mniejsza. Jeżeli ten parametr ma dla Ciebie szczególne znaczenie, wyszukuj bardzo dokładnych informacji.

→ Przeczytaj także: Ranking drukarek 3D 2024

Wydajność drukarki bezpośrednio określa nam, ile arkuszy papieru urządzenie jest w stanie zadrukować w ciągu miesiąca. Dostępne obecnie urządzenia są w stanie wydrukować nawet 2 000 arkuszy w ciągu miesiąca. Wartość ta jest w zupełności wystarczająca, jeśli mówimy o standardowym gospodarstwie domowym.

Koszty wydruku, czyli inaczej koszty eksploatacji są często pomijane przez producentów, a ten parametr dla niektórych użytkowników gra kluczową rolę. Koszty te określane są na podstawie formatu A4, którego zadrukowanie w drukarce atramentowej, tuszem czarno-białym nie powinno wynieść więcej jak 20 groszy. Inaczej sprawa się ma w przypadku tego samego formatu, ale zadrukowywanego tuszem kolorowym, ponieważ koszt takiego wydruku waha się w okolicach 4 zł. W przypadku drukarek laserowych czarno-białych koszty eksploatacji wynoszą około 15 groszy za 1 arkusz A4.

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

3 komentarze do “Jaką drukarkę do 500 zł wybrać i kupić? Najlepsze drukarki do 500 zł w rankingu 2024!”

  1. Ja drukuję coś może raz na 2 tygodnie więc taka drukarka za 250zł absolutnie mi wystarcza 😛 Nie przeszkadza mi to, że muszę czekać zanim się coś wydrukuję. Mam drukarkę Samsunga i wg. mnie daje rade 😉

  2. Dużo ludzi mówi, że nie opłaca się kupować taniej drukarki bo to syf itd. Moim zdaniem jeśli ktoś używa drukarkę okazjonalnie i nie ma wysokich wymogów taka drukarka spokojnie wystarczy. Ja osobiście korzystam z Xeroxa 3260 i nie narzekam 😉

  3. Ja mam Xboxa One, nie zamieniłbym go na ps4. Tańszy gold, lepsze gry za darmo no i w Fifie są karty legend 🙂

Dodaj komentarz