Jaki komputer stacjonarny do 3000 zł kupić? Wybieramy najlepsze zestawy komputerowe!

Wybór idealnego zestawu komputerowego spędza sen z powiek każdego gracza. Bez względu na budżet jest to zadanie dość trudne, ponieważ z miesiąca na miesiąc pojawiają się coraz to bardziej innowacyjne nowinki technologiczne. Kwota 3000 zł jest złotym środkiem pomiędzy wydajnością komputera, a budżetem.

Procesor – serce wydajności

W dniu dzisiejszym dostępne są procesory 4 generacji marki Intel i to właśnie tego typu procesor powinien znaleźć się w idealnym zestawie do kwoty 3000 zł. Są to bardzo wydajne jednostki, które niskim kosztem pozwalają na osiągnięcie zadowalającej wydajności. Optymalnym i jedynym słusznym wyborem będzie model i5. Jest to procesor słabszy wydajnościowo od i7, ale na tyle wydajny, że nawet bardzo wymagające gry nie spowodują spowolnienia jego pracy. Dodatkowym atutem będzie fakt, że seria i5 spokojnie może być chłodzona fabrycznym układem chłodzenia. Wyjątkiem są jednak procesory z odblokowanym mnożnikiem.

Płyta główna

Podzespół ten powinien być ściśle dobrany do procesora, a także do ewentualnego podkręcania osiągów. Na płycie głównej nie warto oszczędzać, dlatego optymalnym wyborem okaże się płyta oferująca duże możliwości. Funkcje takie, jak obsługa procesorów z odblokowanym mnożnikiem, czy duża ilość slotów RAM i PCI-Express mogą okazać się przydatne w późniejszym użytkowaniu.

RAM – pamięć niezbędna

Odpowiednia pamięć RAM zapewnia szybką pracę komputera, a także pozwala na spokojne uruchomienie wielu produkcji. Minimalną wartością pamięci, jaka powinna znaleźć się w komputerze stacjonarnym do gier do 3000 zł jest 8 GB. Dzięki temu nie tylko płynna rozgrywka będzie możliwa, ale również niewielka edycja wideo, czy grafiki.
Ważna jest również częstotliwość. Należy pamiętać, że im wyższa, tym szybsza będzie pamięć. Z ograniczeń wynikających z budżetu jesteśmy zobligowani do wyboru pamięci DDR3, które charakteryzują się częstotliwością pracy 1600 Mhz.

A może laptop?
Najlepsze laptopy do pracy do 1000 zł
Najlepsze laptopy do 2000 zł
Najlepsze laptopy do 3000 zł

Źródło obrazu – karta graficzna

Karta graficzna jest równie ważnym podzespołem, jak procesor. Mimo ograniczonego budżetu jesteśmy w stanie dobrać model przeznaczony ściśle do gier. Większą wydajność w testach praktycznych wykazują karty graficzne ze stajni Nvidii. Starsze modele tego producenta są w stanie płynnie prezentować nawet bardzo świeże produkcje, a nam zapewnić wspaniałą rozrywkę.

Połączenie dysków

Dyski SSD skutecznie weszły na światowy rynek. Ich właściwości doceniane są przez każdego użytkownika, dlatego w komputerze do gier do 3000 zł również nie może zabraknąć takiego dysku. Idealnym wyborem będzie połączenie dysku SSD i klasycznego HDD. W takim wypadku na szybszym dysku SSD instalujemy system operacyjny, ważne programy, a także bardziej wymagające gry, aby na dysku klasycznym magazynować pozostałe, niezbędne dane.

Element wizualny – obudowa

W tym budżecie jesteśmy w stanie dobrać bardzo atrakcyjnie wyglądającą obudowę. Wybierając ją musimy celować w produkty markowe, wyposażone w odpowiednio wydajny zasilacz. Połączenie to pozwoli na zaoszczędzeniu budżetu na zasilacz, a także zadba o to, aby cały zestaw idealnie się prezentował. Ważne jest również wyposażenie. Przed zakupem obudowy sprawdź, czy posiada wymaganą ilość kieszeni dyskowych, a także w jaki sposób montowane są wszelkie dyski i napędy optyczne.

Komputer stacjonarny do 3000 zł – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Komputery stacjonarne do 3000 zł. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

4 komentarze do wpisu „Jaki komputer stacjonarny do 3000 zł kupić? Wybieramy najlepsze zestawy komputerowe!”

  1. Fajny artykuł, ranking też ok. Ja jednak swój komputer składałem samemu. Łącznie wyszło chyba niewiele ponad 1800zł a komputer śmiga jak szalony 😉

  2. Ja mam LENOVO za 2 300zł i absolutnie wystarcza mi na moje potrzeby. Ważne jest to żeby dbać o sprzęt, bo jeśli olewamy konserwacje to nawet najdroższe modele się będą psuły i będą zamulały.

  3. Aktualnie posiadam komputer DELL Inspiron. Mam już go ponad 2 lata i działa on bez żadnych zarzutów, także nie ma co przepłacać za sprzęt, bo to nie potrzebne. Za 3 tysiące spokojnie można kupić solidny komputer 🙂 Dobry artykuł.

  4. Do gier z wysokimi wymaganiami potrzeba naprawdę solidnego sprzętu i wiele z tych modeli z powyższego rankingu nie nadawałaby się do gamingu. Jednak muszę przyznać, że do ogólnego użytku powinny się nadać, osobiście miałem kilka modeli Lenovo i jeśli już miałbym wybierać taki do 3 tyś. to wybrałbym właśnie ich.

Dodaj komentarz