Jaki laptop kupić do 3000 zł? Prezentujemy najlepsze laptopy w rankingu 2024!

W klasie cenowej laptopów do 3000 złotych dysponujemy znacznie większym wyborem, niż jaki ma miejsce przy bardziej okrojonym budżecie. Możemy wybrać zdecydowanie mocniejszy sprzęt, ale zapłacimy za niego również więcej. Czym się kierować wybierając laptopa do 3000 zł pod konkretne zastosowania?

Na początek należy określić zastosowanie laptopa, czyli zadania, jakie będą na nim wykonywane po zakupie. Laptopy w budżecie do 3000 zł w znacznej większości wyposażone zostały w zainstalowany system operacyjny, dlatego to kryterium nie będzie omawiane.

Jakość wykonania laptopa – obudowa

Poza samymi parametrami ważna jest również jakość wykonania samego komputera. W tej półce cenowej mamy już do czynienia ze znacznie lepiej wykonanymi urządzeniami, dlatego zwróć szczególną uwagę na materiały, z jakich została wykonana jego obudowa, a także jej spasowanie. Laptopy do tej ceny nie mają już statusu budżetowych, dlatego mamy do czynienia głównie z wysokiej jakości tworzywem sztucznym, a nawet aluminium.

→ Poznaj również: ranking laptopów gamingowych 2024

Sprawdzając jakość wykonania danego modelu laptopa sprawdź dokładnie, czy nic nie ugina się pod naciskiem dłoni, a także czy nie ma szczelin. Nic również nie może trzeszczeć i skrzypieć.

Procesor w laptopie – który pod jakie zastosowania?

W laptopach do 3000 zł możemy znaleźć kilka modeli procesorów. W większości będą to modele z rodziny i3 i i5. Procesory te znacznie różnią się wydajnością, mimo iż obie te klasy są już czwartą generacją tych procesorów. Każdy model oznaczony jest odpowiednim symbolem literowym, który jednoznacznie określa możliwości, a także charakterystykę procesora. Osobom, które wymagają od laptopa czegoś więcej niż możliwość surfowania w Internecie, czy praca na niewielkich plikach tekstowych szczególnie polecamy procesor z dopiskiem „M” na końcu modelu. Jest to jednostka mobilna, pełnonapięciowa, która będzie osiągać wyższą wydajność.

Jaki laptop kupić? Aby odpowiedzieć na to pytanie musisz jasno określić swoje wymagania wobec sprzętu.

Procesory laptopowe z literą ”U” na końcu modelu to podzespoły niskonapięciowe. Wymagają znacznie mniejszej ilości prądu, ale oferują również znacznie niższą wydajność. Idealnie sprawdzą się podczas prostych prac biurowych, przy oglądaniu filmów, czy surfowaniu po Internecie. Bardziej wymagające zadania mogą spowodować znacznie spowolnienie działania, lub nie będą możliwe w ogóle do wykonania.

Zobacz laptopy według cen:
Najlepsze laptopy do pracy do 1000 zł
Najlepsze laptopy do 2000 zł

Jaką kartę graficzną wybrać?

Wszystko podyktowane jest zastosowaniami. Jeżeli przy jego użyciu będzie wykonywana zaawansowana obróbka grafiki, bądź będą uruchamiane mniej lub bardziej wymagające gry, zdecydowanie w obudowie laptopa musi znaleźć się dedykowana karta graficzna. Wymaga ona dużych ilości energii, wydziela więcej ciepła, ale za to oferuje znacznie większą wydajność niż ma to miejsce w przypadku zintegrowanej karty graficznej. Drugi typ kart oferuje niską wydajność, która zda egzamin jedynie podczas prostych zadań.

Laptop dobrany do użytkownika

Wybierając laptopa do 3000 zł ważna jest nie tylko jakość wykonania, czy podzespoły, ale również funkcje dodatkowe, które definiują charakter i funkcjonalność urządzenia. Jeżeli masz już zdefiniowane wymagania dotyczące parametrów, zastanów się, czy elementy takie, jak :

 • wbudowane wysokiej klasy głośniki,
 • dysk SSD,
 • wybrana przekątna ekranu,
 • maksymalna rozdzielczość

spełniają Twoje oczekiwania. A może warto jest zdecydować się na urządzenie hybrydowe, z większą baterią i mniejszym ekranem? Decyzja należy do ostatecznego użytkownika. Warto jednak pamiętać, aby rozważyć wszystkie dostępne opcje.

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

3 komentarze do “Jaki laptop kupić do 3000 zł? Prezentujemy najlepsze laptopy w rankingu 2024!”

 1. ja mam tego asusa z rankingu, kupiłem jeszcze zanim przeczytałem ten artykuł i tak z ciekawości zerknąłem a tu mój sprzęt 😛 jak na razie po 3 miechach działa ok, zobaczymy co bedzie potem…

 2. Ja mam tego Acera za 3k i działa bez żadnych zarzutów. Miałem wiele lapków, ale ten jest zdecydowanie najlepszy. W ogóle się nie zacina – rewelacja!!!

 3. Szukasz pomocy z wyborem laptopa?

  Przeczytaj po prostu ten artykuł 🙂

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz