Klawiatura bezprzewodowa – jaką wybrać i kupić? Polecane modele i ranking klawiatur Bluetooth 2024

Decydując się na zakup nowej klawiatury, będziemy musieli wziąć pod uwagę nie tylko jej kolor, producenta, ale też sposób podłączenia sprzętu. Większość osób rezygnuje już z uciążliwej w użytkowaniu klawiatury przewodowej, wybierając możliwość podłączenia bezprzewodowego. Warto zastanowić się jaka klawiatura bezprzewodowa będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Jak działa klawiatura bezprzewodowa?

Podłączenie bezprzewodowe może być wykonane na parę sposobów. Przede wszystkim do tego celu wykorzystywane są fale radiowe. Jednakże minusem tego rozwiązania są pewne ograniczenia, jednakże znajdują zastosowanie w zwykłym użytkowaniu. Lepszą opcją jest klawiatura bezprzewodowa komunikująca się z komputerem przy użyciu WiF-i albo Bluetooth. Takie klawiatury mają o wiele lepszy zasięg, jednak są one kosztowniejsze w zakupie. Klawiatura Bluetooth jest bardzo komfortowa w użytkowaniu. To jaką klawiaturę bezprzewodową wybrać zależy głównie od sposobu jej użytkowania. Dobra klawiatura bezprzewodowa powinna przede wszystkim działać w sposób nieprzerwany. Często urządzenia tego typu nie wymagają instalacji sterowników, działają na zasadzie plug&play. Dzięki temu podłączenie sprzętu nie zajmuje duże czasu, wystarczy podpiąć nadajnik do komputera czy telewizora, konsoli.

Wielofunkcjonalność

Największą zaletą klawiatur bezprzewodowych jest to, iż można z nich korzystać wszędzie oraz na różnych urządzeniach. Jeśli na przykład często wyjeżdżamy i korzystamy w trakcie podróżny z tabletu, doskonała będzie dla nas mała klawiatura bezprzewodowa, dzięki której łatwiej nam będzie na tablecie wykonywać podstawowe czynności. To świetna klawiatura do laptopa czy smartfona. Niektóre klawiatury zostały wyposażone w podświetlane klawisze i dotykowe panele, zastępują więc również myszkę komputerową. Jak widać klawiatura bezprzewodowa odznacza się wielofunkcyjnością, co czyni z niej niezwykłe pożądany sprzęt.

Gdzie klawiatura bezprzewodowa znajdzie zastosowanie?

To świetne rozwiązanie dla osób ceniących sobie przede wszystkim wygodę, nienawidzących plątających się po biurku kabli. Klawiatura bezprzewodowa zapewni nam o wiele więcej wolnej przestrzeni, aniżeli jej przewodowa wersja. Jest to doskonała opcja dla osób często podróżujących. Najlepsza klawiatura bezprzewodowa zagwarantuje nam duże ułatwienie w trakcie pracy na niej.

Klawiatury elastyczne – jest to wygodna opcja dla ludzi w podróży. Jak sama nazwa wskazuje klawiaturę można składać i zwijać, co daje wysoki komfort i zajmuje mało miejsca w bagażu.

Klawiatury mobilne – służą one do łączenia się z urządzeniami mobilnymi, takie jak smartfony, czy tablety. Dzięki temu nie trzeba pisać na domyślnej klawiaturze ekranowej, a skorzystać z wygody normalnej klawiatury. Nie trzeba już wpisywać długich nazw, wszystko przebiegnie szybko i sprawnie.

Klawiatury ergonomiczne – to klawiatury dla osób, które cenią sobie zdrowie i komfort użytkowania. Ergonomiczna wersja zapewnia zdrowe ułożenie dłoni oraz nadgarstków, dzięki czemu czujesz mniejsze zmęczenie w tych partiach, nawet przy dłuższych posiedzeniach. Różnią się one wyglądem i ułożeniem klawiszy, ale to kwestia przyzwyczajenia – dzięki temu zaznasz niezwykłej wygody podczas użytkowania.

Klawiatury numeryczne – są to osobne bloki numeryczne, które na początku dziwnie wyglądają dla zwykłego użytkownika, ale mają dużo plusów. Można je podłączać na USB do urządzenia i dzięki temu umożliwia to szybkie wprowadzanie ciągów cyfr. Jeżeli jesteś graczem, klawiatura numeryczna idealnie nada się do programowania swoich przycisków, a podpórka pod nadgarstek da ci niesamowitą wygodę.

→ Przeczytaj także: Ranking klawiatur mechanicznych 2024

Klawiatura bezprzewodowa do laptopa

Wiele osób korzystających na co dzień z laptopa, decyduje się właśnie na zakup klawiatury bezprzewodowej. Jest ona o wiele wygodniejsze w użytkowaniu, zapewnia także cichą pracę. Nie ulega także nagrzaniu, co zdarza się w klawiaturach w laptopie, na przykład w trakcie grania w wymagające gry. Jaką klawiaturę bezprzewodową wybrać do laptopa? Najlepiej taką z touchpadem, dzięki czemu będzie ona pełniła funkcję klawiatury i myszki.

Klawiatura bezprzewodowa do tabletu

Klawiatura do tabletu jest często wybierana przez wiernych użytkowników tego urządzenia. Odznacza się przede wszystkim niewielkim rozmiarem, można ją więc zabrać wszędzie wraz z tabletem. Istnieje możliwość schowania jej wraz z urządzeniem w etui co jest niezwykle wygodne. Klawiatura bezprzewodowa to doskonałe rozwiązanie, aby móc szybciej wykonywać podstawowe czynności na tablecie. Pisanie na klawiaturze dotykowej jest często bardzo problematyczne i uciążliwe, może ono spowolnić wykonywanie poszczególnych zadań. Jest to irytujące, zwłaszcza jeśli wykorzystujemy tablet do codziennej pracy.

Klawiatury gamingowe bezprzewodowe

Głównymi użytkownikami klawiatur bezprzewodowych są także oczywiście gracze. Dzięki nim mogą oni w pełni swobodnie grać, nie martwiąc się o ograniczające ich kable. Klawiatura bezprzewodowa gwarantuje wysoki komfort grania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klawiatury bezprzewodowej?

Sposób komunikacji z komputerem

 • Klawiatury bezprzewodowe USB. Stosują łączność w ramach sieci bezprzewodowej 2,4 GHz. Wyposażone w odbiornik, dzięki któremu możliwa jest komunikacja między klawiaturą i komputerem. Bardzo popularna i często kupowana klawiatura, działająca bez zarzutów.
 • Klawiatury bezprzewodowe Bluetooth. Także niezwykle popularne, jednakże ich cena jest wyższa, aniżeli w przypadku klawiatur USB. Jej komunikacja z komputerem przebiega przy użyciu Bluetooth, nie trzeba więc wpinać dodatkowych odbiorników. Jej wadą jest wysoka cena i mniejszy wybór modeli z Bluetooth.

Rodzaj klawiatury

 • Wyspowe – pomiędzy klawiszami są widoczne odstępy, wykorzystywane głównie w klawiaturach bezprzewodowych. Wygodne w trakcie pisania i proste w wyczyszczeniu.
 • Klasyczne – przylegające do siebie, między nimi widać tylko niewielkie szczeliny. Ten rodzaj jest trudniejszy w wyczyszczeniu.

Podział klawiatur ze względu na zastosowany mechanizm

Najbardziej popularnym i tanim rozwiązaniem jest mechanizm membranowy. Są mało awaryjne, dzięki gumowej membranie z wypustkami, znajdująca się pod klawiszami. Są powszechne i dostosują się do każdego środowiska, przy tym nie zepsują się szybko.

Ulepszeniem membranówek, są klawiatury nożycowe, które nie różnią się od poprzedniczek niczym, oprócz specjalnego mechanizmu zwanego „nożycami”, który równoważy nacisk na kopułki. Są one często stosowane w komputerach mobilnych, przez swój niski skok i taką samą jakość jak klawiatura membranowa. Ich największym mankamentem jest jednak to, że w przycisk tam trzeba przy celować, bo działają kiedy trafiasz dokładnie w środek.

Najbardziej wywyższa się jednak typ mechaniczny, który pod każdym względem jest lepszy od poprzedniczek. Jest on kojarzony z gamingiem, ze względu na precyzję wykonania jak i użytkowania. Są one niezwykle żywotne, przez to że każdy przycisk ma swój osobny, dedykowany przełącznik, co daje niesamowitą jakość. Ich jedynym mankamentem są głośne przyciski, ale powstają również modele, które mają je przyciszone.

Podział klawiatur ze względu na wysokość skoku klawiszy

Tu mamy podział na dwie kategorie. Pierwszą z nich są klawiatury niskoprofilowe, które służą głównie do użytku w korporacjach, czy komputerach mobilnych. Mają skrócony czas nacisku, przez to że znajdują się bliżej mechanizmu, dlatego są one idealne dla tych którzy chcą szybko i łatwo pisać. Natomiast klawiatura wysokoprofilowa, które jest już w większości przeżytkiem. Upatrzyli sobie ją gracze, dzięki niej czują się pewniej przy klikaniu w kluczowych momentach gry.

Rozmiar klawiatury oraz konstrukcja

W trakcie kupna klawiatury należy wziąć pod uwagę to, czy wybrany model jest pełnowymiarowy, czy to tylko zminiaturyzowana wersja klawiatury.

Należy przede wszystkim sprawdzić, czy dany model klawiatury posiada:

 • Blok numeryczny – nie ma go w małych modelach klawiatur. Warto wybrać model z takim blokiem, zwłaszcza jeśli korzystamy z klawiatury w celu częstego pisania czy wypełniania dokumentów.
 • Podpórkę pod nadgarstki – coraz mniej modeli zostaje wyposażonych w taką podpórkę, jednakże wpływa ona korzystnie na komfort i ergonomię naszej pracy. Można dokupić także osobno podpórkę żelową, która doskonale odciąża nadgarstki, można ją także w razie potrzeby schować.
 • Przyciski specjalne – w wersjach zminiaturyzowanych nie ma takich przycisków, dzięki którym możliwe jest szybkie sterowanie różnymi funkcjami komputera oraz programów komputerowych. Warto posiadać w swojej klawiaturze właśnie takie przyciski, ułatwiające codziennie użytkowanie komputera.
 • Zintegrowany touchpad – touchpad jest niezwykle przydatny w każdej klawiaturze. Dzięki niemu myszka staje się zbędna, a klawiatura umożliwia pełną obsługę komputera. Klawiatura bezprzewodowa z touchpadem polecana jest zwłaszcza osobom pracującym na laptopie.
 • Przyciski programowalne – można do nich przypisać wszystko, co chcemy. Są one w pełni programowalne, co daje nam pełny wachlarz możliwości – można sprawić, że przycisk przeniesie nas do konkretnej strony internetowej, czy też włączy naszą ulubioną aplikację.
 • Dodatkowe porty USB – dzięki temu możemy, np. Podładować nasz smartfon, czy jeżeli brakuje nam wejść w komputerze, tam możemy podłączyć pendrive, czy inne urządzenie.
 • Czytnik linii papilarnych – dzięki temu, można stworzyć dodatkowe zabezpieczenie na komputer, które będzie mocniejsze niż hasło.
 • Smart Card – karta robi to samo co czytnik linii papilarnych, ale za pomocą karty którą wsuwamy w klawiaturę.

Funkcjonalność i opcje dodatkowe

Klawiatury bezprzewodowe mogą być także wyposażone w pewne dodatkowe opcje. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład podświetlane klawisze, niezwykle przydatne, zwłaszcza jeśli pracujemy w porach nocnych, przy słabym oświetleniu. Warte uwagi są także klawiatury wodoodporne czy odporne na zalanie, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o nasz sprzęt w razie przypadkowego zalania go kawą czy herbatą.

Magic Keyboard – czym jest i do czego służy?

Magic Keyboard jest to bezprzewodowa klawiatura od Apple’a. Odznaczająca się smukłą konstrukcją, posiadająca akumulator do wielokrotnego ładowania. Jej klawisze są także stabilniejsze, dzięki wykorzystaniu w niej ulepszonego mechanizmu nożycowego. W klawiaturze obniżono profil i zoptymalizowano drogę prowadzenia klawiszy. Na ty rodzaju klawiatury bezprzewodowej pisze się bardziej komfortowo i precyzyjnie. Łączy się w sposób automatyczny z komputerem. Akumulator zastosowany w klawiaturze jest niezwykle wydajny, całkowite naładowanie zapewnia pracę bez ładowania nawet na miesiąc, co jest niezwykłą zaletą. Posiada inny układ klawiszy, do którego należy się przyzwyczaić. Klawiatura ta staje się coraz popularniejsza wśród posiadaczy urządzeń tejże firmy.

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz