Trackball – czym jest i jak działa? Jaki trackball kupić? Ranking 2022

Co to jest trackball? Trackball jest komputerowym urządzeniem wskazującym, nazywanym także manipulatorem kulkowym. Przypomina swoim wyglądem klasyczną mysz komputerową, jednakże różni się od niej. Nazwa tego sprzętu wzięła się od jego wyróżniającego się wyglądu, w trackballu znajdziemy nie tylko tradycyjne klawisze, ale także kulkę. Kulką sterujemy przy pomocy placów, wówczas sensor optyczny albo rolki skanują nasze ruchy, po czym odwzorowują je zgodnie z ruchami kursora na ekranie komputera. Działanie trackballa jest podobne jak w przypadku starszego modelu myszy z kulką znajdującą się w środku, jednakże jest ona w tym przypadku elementem zewnętrznym, którym właśnie manewrujemy.

Do czego służą trackballe?

Trackball jest to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej myszki. Jednakże nie według każdego, użytkowanie tego urządzenia jest komfortowe, dlatego nie wiele osób się na nie decyduje. Trackballem sterujemy przy pomocy kulki umiejscowionej na przodzie sprzętu. Przyzwyczajenie się do użytkowania trackballa i rezygnacji z klasycznej myszki, może być dla wielu osób problematyczne. Jednakże na pewno warto poświęcić czas na naukę obsługi trackballa, zwłaszcza jeśli przesiadujemy przed komputerem wiele czasu. Trackballe są coraz częściej wybierane także jako alternatywa dla myszki bezprzewodowej. Należy jednak pamiętać, iż nie w każdym przypadku taki sprzęt się sprawdzi. Warto dobrać go w sposób indywidualny, ważne jest to między innymi, którą ręką będziemy obsługiwać urządzenie. Jaki kupić trackball przewodowy czy bezprzewodowy? Trackball może komunikować się z naszym komputerem przewodowa albo bezprzewodowo. Jeśli zależy nam na wygodnym korzystaniu ze sprzętu i nie lubimy uciążliwych, wciąż plątających się kabli, wówczas lepszym wyborem będzie trackball bezprzewodowy. Takie rozwiązanie jednak będzie bardziej kosztowne, aniżeli model przewodowy. W sklepach dostępne są trackballe o wielu ciekawych i oryginalnych wzorach, a także wielu kolorach i kształtach. To jaki wybrać, zależy od naszych indywidualnych preferencji i upodobań.

Jak obsługuje się Trackball?

Oczywiście nauka użytkowania trackballu może zając nam trochę czasu, jednak korzystanie z niego nie jest takie trudne, jakby się mogło to zdawać. Trackball jest urządzeniem nieruchomym, czym odróżnia się od tradycyjnej myszy komputerowej. Poruszamy tylko i wyłącznie kulką umiejscowioną na tym sprzęcie, dzięki niej możliwe jest poruszaniem kursorem we wszystkie strony na ekranie. Poruszamy się w tą stronę, w którą to nasza kulka została wychylona. Korzystanie więc z trackballa jest proste, z pewnością wystarczy nam jedynie parę dni nauki i załapiemy sposób użytkowania tej nowoczesnej myszki.

Zalety trackballi

  1. Ergonomia. Korzystanie z tradycyjnej myszy może być powodem wielu fizycznych obciążeń. Musimy bowiem ruszać całą myszką, używamy do tego dłoni oraz ramienia, nasze ruchy mogą być czasem nienaturalne. Użytkując trackballa, musimy poruszać tylko i wyłącznie kulką umiejscowioną na urządzeniu, a nie całym sprzętem co jest o wiele wygodniejsze, zwłaszcza jeśli siedzimy długo przed komputerem. Wiele zadań z wykorzystaniem trackballa może okazać się mniej męczących. Urządzenia te są szczególnie polecane osobom z obciążoną mobilnością, spowodowaną zespołem cieśni nadgarstka czy zapaleniem stawów
  2. Precyzyjna kontrola urządzenia. Tradycyjna mysz działa tylko w danej przestrzeni. Dzięki trackballu możliwe jest bardzo precyzyjne i płynne sterowanie ruchami wskaźnika na ekranie. Aby, wykonać wybrane akcje nie musimy intensywnie ruszać rękami, aby ułożyć myszkę we właściwy sposób, nie będą dla nas uciążliwe także wszelkie nadszarpnięcia i skoki myszy, które nie dotyczą takiego urządzenia jak trackball. Dzięki kulce umieszczonej w trackballu możemy wygodnie i w pełni manipulować kursorem. Dzięki właśnie tym właściwościom trackball zyskał wielu zwolenników i znalazł pewne zastosowania. Wybierają go na przykład gracze komputerowi, którym zależy na precyzji działania takiego urządzenia.
  3. Przestrzeń i miejsca działania trackballa. Mysz wymaga większej i bardziej płaskiej powierzchni do efektywnej pracy i spełniania wszelakich zadań. Trackball ma o wiele mniejsze wymagania, aniżeli tradycyjna mysz. Trackball wymaga jedynie trochę wolnego miejsca, nie musi być umiejscowiony na płaskiej powierzchni. Sprzęt ten może być położony na łóżku, nogach, kanapie, będzie działać praktycznie na każdej powierzchni, dopóki możliwe jest kręcenie kulką.

Trackball w grach?

Trackball znalazł zastosowanie przede wszystkim w niektórych grach. Warto z niego korzystać w przypadku mało dynamicznych i niewymagających gier. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku strategii i gier statycznych. Warto zdecydować się na zakup trackballa, szczególnie jeśli gramy rzadko, oraz wtedy kiedy użytkowanie tego urządzenia jest dla nas o wiele wygodniejsze, aniżeli w przypadku tradycyjnej myszki komputerowej. Sprawdzi się więc przy codziennym korzystaniu z komputera.

→ Dowiedz się także: Jakie mouse bungee jest najlepsze?

Trackballe to nowoczesna i ciekawa alternatywa dla klasycznych myszek komputerowych oraz touchpadów. To urządzenia jeszcze małe popularne, jednakże w wielu sytuacjach mogą okazać się o wiele wygodniejsze i przyjemniejsze w obsłudze, aniżeli ich klasyczne odpowiedniki. Dobry trackball powinien być przede wszystkim właściwie wyprofilowany. Tylko najlepszy trackball da nam pełną wygodę jego użytkowania.

Trackball – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Trackballe. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz