Router – jaki router Wi-Fi będzie dobry? Router do Neostrady, Netii, światłowodu oraz na kartę SIM

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważna jest stabilność sieci domowej, zapewniająca nam nieprzerwany dostęp do Internetu. Coraz więcej urządzeń, oferuje nam też korzystanie z sieci bezprzewodowej dzięki połączeniu Wi-Fi. Skłania to użytkowników do zakupu routera. Jego wybór jest wbrew pozorom bardzo ważny. Od tego sprzętu zależy czy będziemy w stanie w pełni wykorzystać kupione od operatora połączenie z Internetem, czy zasięg w całym domu będzie zadowalający i czy sieć będzie działała tak jak powinna. Jaki router Wi-Fi kupić? Na co musimy zwrócić uwagę a wybrać naprawdę dobre urządzenie?

Jak działa router?

Jest to urządzenie, które najprościej rzecz ujmując, zapewnia nam stabilną, szybko działającą sieć. Przekazuje ono pakiety pomiędzy różnymi sieciami komputerowymi. Podstawowym jego zadaniem jest stworzenie małej, lokalnej sieci, w której następuje przydzielenie urządzeniom adresów IP i rozdzielenie pomiędzy nie sygnału. Warto dodać, że powstałe adresy IP są widoczne tylko dla sieci wewnętrznej, na zewnątrz, w Internecie, wszystkie urządzenia widziane są pod wspólnym adresem. To własnie do routera podłączamy łącze Internetowe, zakupione u naszego dostawcy. Następnie w sposób bezprzewodowy lub przewodowy, możemy połączyć z siecią inne urządzenia. Pamiętajmy, router nie tylko zapewnia połączenie z Internetem, ale także może zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z niektórych urządzeń np.: drukarki.

Parametry, czyli na co zwrócić uwagę kupując router

Jak w przypadku wielu urządzeń elektronicznych, to właśnie parametry decydują o jakości urządzenia i o tym, czy spełni ono nasze wymagania. Rynek obfituje w różne modele, które dla przeciętnego klienta, różnią się wielkością, szerokością czy kolorem. Jednak przy wyborze dobrego routera to parametry techniczne odgrywają znaczącą rolę. Dzięki nim, możemy sprawdzić jaką wydajność będzie miał sprzęt i wybrać najlepszy router.

Typ złącza

To pierwszy parametr, który powinien przykuć naszą uwagę. Sprawdźmy jakim rodzajem złącza WAN, czyli interfejsem zewnętrznym służącym do konfiguracji urządzeń, dysponuje wybrany przez nas model routera. Mamy trzy podstawowe typy złącz:

 • RJ-45- to standardowe złącze, miedzy okablowaniem klienta, a okablowaniem firmy komunikacyjnej. Jest to jeden, z najczęściej wykorzystywanych typów, zarówno przez dostawców osiedlowych, jak i łącza światłowodowe.
 • RJ-11- to szcześciopozycyjny, czyli szeroki na sześć styków, model złącza wykorzystywany przez dostawców usług telekomunikacyjnych takich jak np. Neostrada.
 • Modem Internetu mobilnego- ten typ złącza wymaga urządzenia obsługującego kartę SIM czy też złącze USB.

Wybór odpowiedniej końcówki jest niezwykle ważny aby zapewnić urządzeniu prawidłowe działanie. Jeśli zdarzy się nam zapomnieć, jaki typ złącza oferuje nasz dostawca, z łatwością możemy to sprawdzić na umowie. Jeśli kupimy router obsługujący inne złącze, będziemy musieli zwrócić go z powrotem do sklepu.

Standard transmisji danych

Od tego będzie zależałą szybkość działania naszego routera Wi-Fi.  Wybór powinien być prosty, im szybszy Internet chcemy, tym większą szybkością transmisji danych powinno charakteryzować się urządzenie. Mamy do wyboru cztery, podstawowe standardy transmisji danych, jednak dwa pierwsze praktycznie już nie funkcjonują:

 • Standard 802.11 b/g- obsługuje częstotliwość 2,4 GHz. Jednak ze względu na wątpliwą szybkość, model ten wyszedł z użycia i praktycznie nie jest stosowany.
 • Standard 802.11a- zapewniał maksymalną prędkość 54 Mb/s i podobnie jak poprzednik, wyszedł już z użycia.
 • Standard 802.11n- to jeden z najpopularniejszych wykorzystywanych standardów. Obsługuje częstotliwości 2.4 GHz i 5 GHz. Gwarantuje zadowalającą prędkość: 600 Mb/s.
 • Standard 802.11ac- to najnowszy ze standardów, stosowany w droższych urządzeniach, przy częstotliwości 2.4 GHz daje nam prędkość aż 2.6 Gb/s.

Zwróćmy uwagę, przed wyborem jaką szerokość kanału obsługuje nasz router. Zasada: im więcej tym lepiej, świetnie sprawdzi się w przypadku tego parametru. Im większa maksymalna szerokość kanału, tym większą prędkością będziemy mogli się cieszyć.

Bezpieczeństwo routera i transmisji danych

Bezpieczeństwo podczas korzystania z routera Wi-Fi to podstawa. Producentom zależy, aby zapewnić jak największą ochronę transmisji danych, dlatego szukają nowatorskich metod. Obecnie, do najczęściej stosowanych zabezpieczeń zaliczamy:

 • uwierzytelnianie MAC- wskazujemy konkretne urządzenia o określonym adresie MAC– czyli adresie fizycznym Medium Access Control.
 • zabezpieczenie WEP- szyfruje transmisję danych. Jednak dla wielu użytkowników, zabezpieczenie to jest niewystarczające.
 • zabezpieczenie WPA/WPA2-  to najwyższy, możliwy stopień zaszyfrowania. Najczęściej wykorzystywany poziom zabezpieczeń.

Routery potrafią też, zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z kamery internetowej, która ostatnimi czasy stała się ulubionym narzędziem ataków.

Jaki router do Neostrady oraz Netii?

Neostrada oraz Netia to obecnie dwóch najpopularniejszych dostawców usług sieciowych. Jeśli nie możemy zdecydować się, z usług którego z nich skorzystamy, warto znaleźć urządzenie pasujące do obu operatorów. Router do Neostrady jak i router do Netii powinien posiadać standardowe złącze RJ-11 i powinien być oparty na technologii ADLS2, lub lepszych. Technologia ta, pozwala na uzyskanie lepszej wydajności, szczególnie na długich liniach, oraz umożliwia diagnozowanie pracy urządzenia. Router pasujący do obu dostawców powinien też wspierać obie analogowe linie telefoniczne Annex A oraz Annex B.

Router do gier – jaki wybrać?

Gracze cenią sobie niezawodność i szybkość transmisji danych, tak aby nic nie zakłóciło im ulubionej rozgrywki. Zostały dla nich zaprojektowane specjalne urządzenia gwarantujące najwyższa jakość. Router go gier powinien cechować się najwyższym standardem transmisji danych czyli 802.11ac. Muszą mieć też największy możliwy zasięg, aby z każdego miejsca w domu oferował nam najlepszą dostępność sieci. Warto mieć na uwadze, że urządzenia przeznaczone dla graczy, to często wydatek rzędu kilkuset złotych.

→ Przeczytaj także: Ranking projektorów i rzutników 2022

Router na kartę SIM

To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą by ich sieć była ograniczona dodatkowym kablem. Z routera na SIM, można korzystać nie tylko w domu, ale też w każdym innym miejscu np.: pociągu czy restauracji. Do jego prawidłowego działania, wystarczy przeznaczona specjalnie na Internet karta SIM, oraz naładowana bateria. Działają na zasadzie plug and play, czyli konfiguracja jest niezwykle prosta i szybka.

Router światłowodowy

Popularne światłowody, stały się coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Jednak zależy to od standardu w jakim działa nasza sieć. Prędkość Internetu światłowodowego jest zdecydowanie szybsza niż tradycyjne łącze. Przy wyborze routera światłowodowego najbardziej polecanym jest standard 802.11ac. Jest on najmniej narażony na zakłócenia i zapewnia płynność sieci. Warto dodać, że przy rosnącej popularności routerów światłowodowych, znajdziemy na rynku różne modele, w dość przystępnej cenie.

Wybierając router Wi-Fi, dopasujmy go do standardów oferowanych przez naszego dostawce. Zwróćmy też uwagę, na nasze oczekiwania co do stabilności działania sieci. Najlepszy router, to urządzenie gdzie jakość idzie w parze z ceną. Zapewni nam on płynność Internetu np. przy oglądaniu ulubionego filmu, a także nie nadszarpnie znacząco naszego budżetu. Warto sprawdzić też rankingi polecanych urządzeń, oraz opinie innych kupujących. Jaki router wybrać?. Taki, który spełni nasze wymagania.

Router – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Routery. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

1 komentarz do wpisu “Router – jaki router Wi-Fi będzie dobry? Router do Neostrady, Netii, światłowodu oraz na kartę SIM”

 1. Witam,
  czy Router TP-LINK Archer C6 będzie kompatybilny z Netią? Ewentualnie ASUS RT-AC750L. Nie znam się na tym a tylko wynajmuję mieszkanie więc nie chcę nie wiadomo jak drogiego routera.

Dodaj komentarz