Powerbank – jaki wybrać i kupić? Dobre i pojemne powerbanki w rankingu 2022!

Człowiek od zawsze dążył do poznawania nowych miejsc. Doskonałym tego przykładem był XVI wiek, w którym doszło do wielkich odkryć geograficznych. Od tamtej pory dynamiczny rozwój techniki doprowadził do stworzenia nowoczesnych urządzeń, które umilają nam podróżowanie. Wzrost liczby urządzeń zasilanych energią elektryczną, spowodował, iż każdy z nas wybiera taki środek transportu, w którym możliwe jest ładowanie naszego sprzętu.  O ile podładowanie sprzętu w pociągu czy samolocie jest możliwe, o tyle samotna podróż w góry może przysporzyć nam wielu problemów.  Mając na uwadze dobro swoich klientów, najwięksi producenci sprzętu elektronicznego wypuścili na rynek urządzenie o nazwie powerbank. To mobilne urządzenie umożliwia ładowanie sprzędtu elektronicznego niemalże w każdej sytuacji. Nierzadko szybkość ładowania decyduje o tym, jaki powerbank wybierzemy.

Czym jest powerbank i jak działa?

Powerbank w wolnym tłumaczeniu oznacza bank energii. Jest to przenośne urządzenie służące do ładowania innych urządzeń mobilnych. Ładowanie odbywa się za pomocą portu USB. każdy powerbank wyposażony jest w co najmniej jeden taki port. Im większa liczba portów, tym większą liczbę urządzeń możemy ładować w tym samym czasie. Ładowanie urządzeń możliwe jest dzięki specjalnej baterii litowo-polimerowej lub litowo-jonowej, która stanowi serce urządzenia i pozwala je wielokrotnie ładować. Powerbank przechowuje zgromadzoną wcześniej energię elektryczną.

Co można naładować powerbankiem?

Powerbank jest w stanie naładować każde urządzenie wyposażone w kompatybilny port USB lub micro USB. najczęściej wykorzystywany jest do ładowania smartfonów, smartwatchy, czytników e-booków, tabletów, a nawet laptopów. Wydajne, a przy tym występujące w przystępnej cenie zyskały sympatię odbiorców na całym świecie. najnowsze powerbanki łączą w sobie funkcjonalność i nowoczesny design. Producenci świadomi są tego, iż lubimy otaczać się estetycznymi produktami, które pozwolą uatrakcyjnić każdą podróż.

→ Przeczytaj także: Ranking telefonów do gier 2022

Powerbank do laptopa

Powerbanki do laptopów muszą obsługiwać technologię USB-PD. Bez tego nie zdołamy naładować baterii w naszym urządzeniu.

Jaki powerbank kupić – najważniejsze parametry

Pojemność powerbanku

Każdy powerbank posiada inna pojemność. Do wyboru użytkowników pozostają trzy wielkości: powerbanki o pojemności 10000 mAh pozwalają naładować telefon do 2-3 razy. Te o pojemności 20000 mAh umożliwiają naładowanie telefonu do 6 razy. Natomiast te o pojemności 30000 mAh nawet do 9 razy.

Szybkość ładowania powerbanku

Decydując się na zakup powerbanku należy zwrócić uwagę na natężenie prądu, które mierzone jest w amperach. Im więcej amperów, tym ładowanie powerbanku będzie szybsze. Niektóre urządzenia elektroniczne mogą wymagać do ładowania większej liczby amperów, gdyż bez tego ładowanie nie będzie możliwe. Tak jest w przypadku laptopów. Niemniej jednak, im więcej amperów, tym krótsza jest żywotność baterii. Szybkie ładowanie urządzenia przyczynia się do szybszego zużywania baterii. Dzieje się tak, gdyż podczas ładowania szybciej się nagrzewa.

Dobry powerbank na opakowaniu posiada informację o natężeniu prądu zarówno dla każdego wejścia, jak i wyjścia. Natężenie na wejściu wskazuje z jaką szybkością będzie ładować się powerbank. Kupując duży powerbank warto wybrać te, które posiadają 2A. Oznaczenie to podkreśla, iż w porównaniu do 1A pozwalają skrócić czas ładowania mobilnej ładowarki o kilka godzin. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza podczas podróży. Natężenie na wyjściu wskazuje na to, jak szybko będą ładowane podłączone do niego urządzenia.


Dodatki do powerbanku

Decydując się na zakup powerbanku warto zwrócić uwagę na dołączone do kompletu dodatki. Do podstawowych należy miedzy innymi bezpiecznik zapobiegający zwarciom i przeciążeniom, wskaźnik naładowania, którym może być  wyświetlacz LCD lub LED, oraz gwarancja. Dużym plusem byłoby również wytrzymałe etui na urządzenie, które ochroni je podczas podróży.

Ilość portów

Liczba portów w powerbanku powinna być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Nie warto kupować urządzenia, którego możliwości nie będziemy mogli w pełni wykorzystać. Najpopularniejsze modele posiadają dwa porty USB, z których jeden umożliwia szybsze ładowanie – 2A.

Powerbank – wady i zalety

Podobnie jak większość urządzeń elektronicznych, również powerbanki posiadają swoje wady i zalety. Do największych zalet należy to, iż można je zabrać w dowolne miejsce. Są niewielkie i poręczne. Wybrane modele pozwalają na kilkukrotne ładowanie wybranego urządzenia, np. telefonu. Dla wygody użytkowników zostały wyposażone we wskaźniki naładowania baterii. Powerbanki są nieco cięższe od telefonów komórkowych, co przez niektórych odbierane jest za wadę. Ponadto często dochodzi do zarysowań ich obudowy. Pełne naładowanie powerbanku zajmuje około 10 – 12 godzin.

Wybierając powerbank często zastanawiamy się jaki kupić. Pamiętajmy, iż najlepszy powerbank to ten, który zostanie dopasowany do naszych potrzeb. Nie warto przepłacać za urządzenie, którego potencjału nie wykorzystamy.

Powerbank – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Powerbanki. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz