Dysk zewnętrzny 1TB – doradzamy w wyborze najlepszego dysku zewnętrznego 1000GB!

Dyski zewnętrzne od momentu wprowadzenia ich na rynek podbijają serca użytkowników komputerów. Najczęściej funkcja dysku zewnętrznego ogranicza się do przenoszenia danych pomiędzy komputerami, czy magazynowania dużej ilości danych. Najważniejszym parametrem dysku jest jego pojemność, jeśli jednak wiemy, jakiej wielkości dysku potrzebujemy – jakie inne parametry są ważne?

Interfejs dysku zewnętrznego

Najpopularniejszym interfejsem umożliwiającym podłączenie dysku zewnętrznego do komputera jest USB. Najczęściej występuje w standardzie 2.0, ale w obecnych czasach wiele dysków dostępnych w specjalistycznych sklepach wyposażonych zostało w USB 3.0. Przy wyborze dysku należy pamiętać, że im wyższy standard, tym szybsza prędkość przesyłu danych. Ma to ogromne znaczenie w przypadku przesyłu danych dużej wielkości. Znacznie przyspieszy to transfer plików.

Kolejnym atutem przemawiającym za zakupem dysku z interfejsem USB 3.0 jest fakt, że moduł ten jest przyszłościowy, a za razem pozwala na bezproblemowe podłączenie do portu w standardzie 2.0. Dzięki tej funkcji mając nawet bardzo nowoczesny dysk zewnętrzny mamy pewność, że dokonamy transferu danych nawet na mniej nowoczesny komputer, czy laptop.

W zależności od wielkości dysku, czy jego zastosowania, zastosowany interfejs może się różnić. Produkowane są również dyski wyposażone w interfejs eSATA, czy FireWire. Dzięki temu mamy zapewniony dużo szybszy transfer danych niż ma to miejsce w przypadku USB, ale dużym minusem tego rozwiązania może okazać się konieczność zapewnienia zewnętrznego zasilania.

Format dysku zewnętrznego

Wybór formatu nowego dysku zewnętrznego zależy od zastosowania. Jeżeli dysk będzie służył nam jako pendrive, lepszym okaże się dysk zewnętrzny 2,5”. Jego niewielkie rozmiary i wymagania odnośnie zasilania pozwalają na zastosowanie rozwiązań energooszczędnych, dzięki którym zasilany jest on z portu USB. Inaczej się to ma w przypadku dysku 3,5”, który jest znacznie większy i do jego działania niezbędny jest specjalny zasilacz, który dołączany jest do dysku.

→ Dowiedz się także: Jaki dysk SSD?

Prędkość transferu danych

Parametr ten ma szczególną wartość, jeżeli dysk został wyposażony w interfejs wyższy niż 2.0. Różnice wtedy są bardzo zauważalne i mają duże znaczenie podczas korzystania z samego dysku. W przypadku dysków talerzowych – HDD ogromne znaczenie ma prędkość obrotowa talerzy. Warto pamiętać, że im szybsza, tym szybszy będzie transfer. Optymalną wartością jest 7200 obrotów na minutę.

Jakość wykonania dysku i opcje dodatkowe

Im solidniejsza obudowa, tym bardziej wytrzymały i lepiej zabezpieczony będzie dysk. Jeżeli od początku wiesz, że dysk będzie musiał znosić trudne warunki – poszukuj dysku zamkniętego w solidniejszej obudowie. Te wykonane z tworzyw sztucznych mogą ulec zniszczeniu podczas przenoszenia, co może skutkować nawet zniszczeniem danych przechowywanych na dysku.

Opcje dodatkowe takie, jak szyfrowanie danych, czy back up pozwolą na zabezpieczenie przechowywanych plików przez cały czas ich przechowywania. Jeżeli uznasz, że opcje tego typu przydadzą Ci się – warto w nie zainwestować.

Dysk zewnętrzny 1TB – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Dyski zewnętrzne 1 TB. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

3 komentarze do wpisu „Dysk zewnętrzny 1TB – doradzamy w wyborze najlepszego dysku zewnętrznego 1000GB!”

  1. Ja mam dysk Toshiba. Ogarnąłem w necie promocję i udało mi się go kupić za 180zł 😀

  2. Taki dysk to świetny sprzęt, bardzo się przydaje, zapisuje na nim prawie wszystko i jestem spokojny o to, że nic mi nie zaginie. Osobiście korzystam z dysku Intenso i śmiało mogę go polecić, nie ma z nim żadnych problemów.

  3. To bardzo przydatne narzędzie, ja kupiłem chyba jakiś Seagate i jestem bardzo zadowolony. Wrzucam sobie tam wszystkie dokumenty i zdjęcia dzięki czemu są bezpieczne.

Dodaj komentarz