Jaki Xbox One wybrać? Xbox One S czy Xbox One X? Jaki model jest najlepszy? Ranking 2022!

Jeżeli ostatnimi czasy chodzi ci po głowie zakup konsoli od Microsoft do gier dla siebie, czy też swojego dziecka, z pewnością chcesz dokonać rozsądnego zakupu. Dowiedz się, które najlepsze modele Xboxów będą odpowiadały twoim zapotrzebowaniom i jaki Xbox wybrać dla swojego domu.

Microsoft Xbox – czy warto kupić tę konsolę?

Firmy Microsoft najprawdopodobniej nikomu nie trzeba przedstawiać. Założona przez Billa Gatesa i Paula Allena od dekad dostarcza nam najnowszych na miarę technologii cyfrowych możliwości w postaci systemów operacyjnych, urządzeń biurowych, jak i tych przeznaczonych dla rozrywki.

W listopadzie 2005 roku miało miejsce pierwsze wydanie konsoli stworzonej przez Microsoft, znanej pod nazwą Xbox 360. Były to pierwsze przymiarki firmy do wejścia w świat gier poza komputerem. Odnieśli ogromny sukces, który kontynuują od lat w postaci nowszych sprzętów do gier i według informacji od developerów firmy, zamierzają rozwijać się na tym polu jeszcze przez długi czas.

Xbox One – najnowsza generacja

Microsoft nie pozostawia swoich fanów samym sobie, tym samym dbając o to, aby inne firmy nie zaskarbiły sobie ich sympatii. Dlatego też regularnie wypuszczają mnóstwo aktualizacji i poszerzają listę swojego sprzętu dodając usprawnienia do poprzednich wersji. Jeżeli poszukujesz od tego producenta konsoli, która zapewni ci najwyższych na rynku parametrów lub poszukujesz konsoli, która pozwoli cieszyć się grami, jednak nie nadwyręży twojego budżetu, podpowiemy ci, jakiego Xboxa kupić.

Xbox One

Pierwsze modele generacji Xbox One zostały wydane już w 2014 roku. Była to jedna z kolejnych konsol do gier, która wprowadziła na rynku sporo zamieszania i nawet teraz jest w stanie konkurować ze znanym Play Station 4 od firmy Sony. Microsoft wyciągnął sporo wniosków po nieudanych optymalizacjach, które miały miejsce w starej wersji konsoli Xbox 360. Zdobyte doświadczenie zaowocowało niezwykle optymalnym sprzętem w postaci Xboxa One.

Xbox One S

Ta wersja Xboxa została wydana w roku 2016. Przez 2 lata Microsoft wprowadził drobne poprawki estetyczne konsoli oraz zadbał o zaktualizowanie parametrów sprzętu, dzięki czemu użytkownicy nowszej wersji mogli cieszyć się lepszą grafiką i większą ilością klatek na sekundę podczas grania.

Jaki pad do Xbox One wybrać? Prezentujemy polecane wersje

Xbox One X

Xbox One X jest pewnego rodzaju aktualizacją serii od Microsoftu, która została skierowana do zapalonych graczy. Jeżeli zależy ci na jak najwyższych ustawieniach graficznych podczas odtwarzania gier i filmów, szukasz najlepszej wydajności na rynku, oznacza to, że prawdopodobnie należysz do odbiorców tej konsoli gamingowej.

Xbox One S, czy Xbox One X – jaki kupić?

Jeżeli podstawowe informacji dotyczące konsoli do gier nie są wystarczającym powodem, aby przekonać cie do zakupu i nadal nie masz pewności, jakiego Xboxa wybrać, prawdopodobnie należysz do grupy ludzi, którzy lubią być dobrze doinformowani. W celu przybliżenia szczegółowych informacji o parametrach wybranych konsoli rozpiszemy treściwe porównanie modeli Xbox:

Jeżeli poszukujesz dobrej oferty, która zadowoli cię finansowo – prawdopodobnie Xbox One S jest wyznacznikiem, w który celujesz.

 • Możliwość odtwarzania starych i nowych tytułów gier
 • Działa na stabilnych i szybko działających serwerach Microsoftu
 • Umożliwia przechowywanie gier w wersji cyfrowej, zatem możesz korzystać z nich na każdej konsoli Xbox
 • Użytkowanie systemu Blu-ray w jakości 4K ULTRA HD
 • Obsługiwanie stacji fizycznych dyskietek

Jeżeli należysz do grupy zapalonych graczy, którzy za wszelką cenę pragną jak najlepszych doświadczeń podczas odtwarzania swoich ulubionych tytułów w oparciu o najwyższą moc, jaką oferują sprzęty na rynku, prawdopodobnie Xbox X jest odpowiedzią, której szukasz.

 • Możliwość transmisji na żywo i nagrywania klipów w rozdzielczości 4K przy zachowaniu 60 klatek na sekundę
 • Ciesz się przepustowością pamięci konsoli o niesamowitej prędkości 326 GB/s
 • Najnowocześniejszy na rynku sprzęt przeznaczony do grania, który oferuje niemal 40% więcej wydajności, mocy obliczeniowej i prędkości działania w porównaniu z innymi konsolami na dzisiejszym rynku gier

Xbox One w zestawie z grami, czy bez?

Gdy już zdecydujesz się na to, jakiego Xboxa wybrać, z pewnością podczas przebierania między ofertami twoim oczom ukażą się dwa rodzaje zestawów do zakupu. Jeden zaopatrzony w konsolę i gry, natomiast drugi rodzaj posiadający jedynie sprzęt do grania i niezbędne do działania gadżety.

Przeliczając poszczególne oferty, możemy zauważyć, że zestawy posiadające gry będą ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ oddzielny zakup gier włączonych do zestawu z konsolą wiążałby się z dużo większymi kosztami.

Jeżeli jednak należysz do grupy osób zaznajomionych ze światem gier i poszukujesz tylko szczególnych tytułów, którymi jesteś zainteresowany, wybór konsoli z grami, które mogą kompletnie nie odpowiadać twoim gustom, niekoniecznie będzie dobrym wyborem.

Kompatybilność wsteczna

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Microsoft dba o swoich fanów poprzez regularne aktualizacje do konsol i poszerzanie generacji ich sprzętu co kilka lat. W takim razie, co z grami, które zostały skierowane do starszych wersji sprzętu?

Firma wprowadziła rozwiązanie, które znane jest pod nazwą Kompatybilność wsteczna.

Dzięki bibliotece gier oznaczonej kompatybilnością wsteczną mamy możliwość grania w klasyki, które były dostępne na starsze wersje konsoli, jak na przykład Xbox 360 nawet na nowej generacji Xbox One S i X. Dzięki temu możemy cieszyć się wyborem gier z poszczególnych generacji bez względu na to, którą wersję konsoli aktualnie posiadamy. Przechodząc między nowszymi i starszymi konsolami, możemy zachowywać zapisy naszej gry oraz osiągnięcia i statystyki gracza.

Jaka pojemność dysku?

Podczas finalizacji zakupu konsoli musimy zdecydować się na to, czy kupimy wersję z bardziej, czy też mniej pojemnym dyskiem pamięci. Różnica w kosztach nie zawsze jest jedynym aspektem, na który kupujący zwraca uwagę, dlatego też warto nadmienić kilku słów na ten temat.

Dzisiejsze konsole najczęściej wyposażone są we własne dyski pamięci o pojemność 500GB lub 1TB (około 1000GB).

Co jednak mówią nam te liczby? Każda osoba, która lubi kolekcjonować gry i filmy w wersji cyfrowej, powinna rozważyć inwestycję w wersję posiadającą większą pojemność dysku. Pojemność dysku 500GB pozwoli nam na przechowywanie zaledwie 12-15 gier na konsoli. Jeżeli będziemy chcieli dodać kolejne tytuły, zostaniemy zmuszeni do odinstalowania czegoś, by pomieścić więcej. Jednak dysk 1TB pozwoli nam zwiększyć ten wynik dwukrotnie, co powinno być zadowalającym rozwiązaniem.

Akcesoria do konsoli Xbox One

Zakup konsoli Xbox One w zależności od tego, czy zdecydujemy się na zakup zestawu z grami, czy też bez, będzie posiadał dodatki w postaci kontrolera do gier i niezbędnych kabli zasilających.

Microsoft przygotował jednak o wiele więcej gadżetów, które mogą nam umilić rozgrywkę podczas korzystania z konsoli Xbox. Należą do nich między innymi:

 • Kierownice przeznaczone do gier wyścigowych
 • Słuchawki i mikrofony kompatybilne z konsolą
 • W dodatkowej cenie możemy wyposażyć się w kontrolery z ciekawą szatą graficzną i nietypowymi kolorami
 • Klawiatury ułatwiające surfowanie po sieci za pośrednictwem konsoli
 • Podstawki pod kontrolery i samą konsolę

Project Scorpio – czym jest?

Cały projekt Scorpio wydany przez Microsoft został skierowany do największych spośród fanów konsoli Xbox. Czym tak właściwie jest? Jest to wersja Xboxa X, która została zaprojektowana według niestandardowego projektu estetycznego. Kształt i inne walory wyglądu konsoli odróżniają je od poprzednich wersji. Nie posiada ona dodatkowych cech parametrów oprócz tego, w jaki sposób się prezentuje.

Jedyną techniczną różnicą między wersją projektu Scorpio i Xboxem X jest pionowy stojak, który umożliwia umiejscowienie naszej konsoli w taki sposób, aby zajmowała ona mniej przestrzeni.

Xbox One S – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena pięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Xbox One S. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Xbox One X – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena pięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Xbox One X. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz