Kierownica do gier – do PC i do konsoli. Jaką wybrać i kupić? Ranking kierownic 2024!

Wyścigi samochodowe są zawsze grami niezwykle emocjonalnymi i dają graczom dużą dawkę adrenaliny. Jednakże, jeśli chcemy poczuć się jak w prawdziwym samochodzie, warto do swoich ulubionych gier zakupić kierownicę wraz z pedałami i skrzynią biegów. Tylko taki sprzęt będzie w stanie dać nam prawdziwie rzeczywiste emocje.

Kierownica do gier – czy warto?

Kierownica do gier jest warto do zakupienia z wielu powodów. Przede wszystkim pad czy klasyczna klawiatura nie jest w stanie zastąpić nam prawdziwej kierownicy z możliwością zmiany biegów oraz pedałami. Dzięki takiemu sprzętowi poczujemy się, jakbyśmy byli na prawdziwym torze wyścigowym. Odczujemy o wiele lepiej wszelkie zakręty i ewentualne uderzenia z przeszkodami, a także wszystkie niedoskonałości drogi. Czynniki te wpłyną na korzystnie na całą zabawę oraz zwiększą realizm grania w gry wyścigowe. Kierownica da nam wiele niezapomnianych przeżyć, nie będziemy chcieli zbyt szybko odejść od komputera. Według wiele osób kierownica jest istotna w trakcie grania w gry samochodowe, gdyż bez niej ciężko jest uzyskać lepsze rezultaty, jest to wręcz niemożliwe. Rywalizacja z innym graczem będzie więc łatwiejsza, a nasza szansa na wygranie dzięki kierownicy zwiększy się. Warto zakupić kierownicę także z innych względów. Na przykład, kiedy nie mamy prawa jazdy, a chcielibyśmy się o nie starać. Wówczas dzięki kierownicy zapoznany się z całym procesem jazdy samochodem. Jest to więc sposób na edukację, a także stanowi doskonały prezent dla dzieci. Kierownica pomaga ulepszyć także nasze zdolności manuale i poćwiczyć refleks. Korzystając z niej, będziemy w stanie także spalić trochę kalorii, w przeciwieństwie do grania na klawiaturze czy padzie, gdzie nie musimy się zbytnio wysilać. Zastanawiając się jaką wybrać kierownicę, zwróćmy uwagę na parę parametrów tego sprzętu.

Jaką kierownicę do gier kupić?

Jaka kierownica będzie dla nasz najlepsza? Podczas wyboru kierownicy, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Kąt obrotu kierownicy

Kąt obrotu kierownicy może wynosić 180, 360, a nawet 900 stopni. Wszystko zależy od danego modelu. Oczywiście najlepiej zdecydować się na kierownicę o jak największym kącie obrotu, gdyż najbardziej przypomina możliwości skręcania kierownicą w prawdziwym aucie. Modele umożliwiające obrót o 180 stopni nie są godne uwagi, gdyż korzystanie z ich niesie ze sobą nienaturalne odczucia podczas sterowania. W najlepszych modelach możliwa jest dowolna regulacja, według własnych upodobań. W niektórych modelach ustawić można również kąt wychylenia kierownicy.

Materiały wykonania

Na komfort użytkowania takiego sprzętu wpływa również materiał jego wykonania. W procesie produkcji wykorzystuje się różne materiały. Najczęściej wykorzystywany jest śliski i niezbyt przyjemny w dotyku plastik. Lepszym materiałem są tworzywa gumopodobne, gdyż posiadają one właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu lepiej taką kierownicę trzyma się w rękach, ułatwia prowadzenie pojazdu w trakcie gry. Najlepszym, ale zarazem najkosztowniejszym materiałem jest skóra naturalna. Cena kierownicy zależna jest w dużej mierze właśnie od sposobu jej wykończenia. Dobra kierownica powinna być przede wszystkim wygodna w użytkowaniu.

Sposób mocowania

Przed zakupem należy sprawdzić również sposób mocowania kierownicy, gdyż to właśnie on będzie odpowiadał za komfort rozgrywki. Dobrym rozwiązaniem są przede wszystkim uchwyty, mocowane do blaty przy użyciu pokrętła. Można je silnie przykręcić do powierzchni, dzięki czemu kierownica będzie bardzo stabilna i nie spadnie. Dostępne są również przyssawki, jednakże nie są one tak silne, jak uchwyty. Innym sposobem mocowania jest stojak, który można swobodnie regulować, jest to jednak droższe rozwiązanie. Warto także zwrócić uwagę na sposób mocowania skrzyni biegów i system antypoślizgowy do pedałów. Skrzynia biegów, jak i pedały także powinny być unieruchomione i stabilnie zamocowane.

→ Dowiedz się także: Jaki gamepad wybrać?

Zmiana biegów

Kierownice mają także czasem na wyposażeniu zmianę biegów przy użyciu łopatek, wzorujących się na nowych samochodach sportowych. Posiadają one przeważnie automatyczną skrzynię biegów, a przy manualnej korzysta się z łopatek.

Rodzaje pedałów

Przy wyborze kierownicy do gier, warto także wziąć pod uwagę rodzaj pedałów. Wyróżniamy:

  1. Pedały cyfrowe – nie kontrolujemy w nich żaden sposób ilości dodawanego gazu, kiedy wciśniemy pedał gazu, przepustnica od razy maksymalnie ulega otwarciu. Takie pedały wykorzystuje się zwłaszcza w tanich modelach kierownic.
  2. Pedały analogowe – o wiele lepsze rozwiązanie, gdyż dowolnie dodajemy gazu i zgodnie z wybieraną przez nas ilością, samochód będzie przyspieszał. Działają tak samo, jak w prawdziwym samochodzie.

Przy wyborze konkretnego modelu zaznajommy się ze specyfikacją tego, jaki rodzaj pedałów kupujemy. Można je podzielić na:

Dodatkowe funkcje kierownic

Najczęściej stosowanymi dodatkowymi funkcjami w kierownicach są:

  • System sprzężenia zwrotnego. Dzięki systemowi w trakcie jazdy odczujemy wszelkie wstrząsy w trakcie jazdy po nierównej powierzchni. Najlepsza kierownica doskonale przenosi drgania na osobę kierującą nią.
  • Wibracje. Używane w tańszych modelach, ich zadaniem jest także zwiększenie realności jazdy samochodem, poprzez emitowane wstrząsy w postaci wibracji.

Kierownica do konsoli czy PC?

To jaką kupić kierownicę zależy też od tego, w jakim sprzęcie chcemy z niej korzystać.  Kierownica może być użytkowana przez wiele urządzeń, lepsze modele mogą obsługiwać nie tylko PC, ale także konsolę. W sklepach znajdziemy modele współpracujące z xbox 360, xbox one, playstation2playstation3playstation4 czy komputerem stacjonarnym. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na to, jaki typ złącza został wykorzystany w danym modelu kierownicy, od tego będzie zależeć, z którą konsolą kierownica będzie najlepiej współpracowała.

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz