Gamepad – jaki kontroler wybrać? Dobre gamepady i polecane modele w rankingu 2024!

Gamepad to urządzenie produkowane ze specjalną myślą o graczach. Wygoda i poręczność sprawia, że klawiatura i myszka w porównaniu z nim odchodzą na dalszy plan. Początkowo urządzenie to było kojarzone jedynie z konsolami. Obecny rozwój gier i całej cyfrowej technologi sprawił, że gracze za wszelką cenę starają się nabyć także dobry gamepad do pc. Na jaki gamepad zdecydować się przy zakupie? Na co zwrócić uwagę by nie dać się nabrać chwytom marketingowym? Jaki wybrać i jaki kupić aby wyjść na tym jak najlepiej i móc cieszyć się rozgrywką w swoje ulubione tytuły? To pytanie nurtuje mniej i bardziej zaawansowanych graczy od lat, jednak w tym artykule postaramy pomóc niezdecydowanym i zagubionym w świecie technologii osobom wybrać najlepszy gamepad dla nich. Poniżej przedstawiamy 5 istotnych kwestii przy wyborze kontrolera.

Czym się kierować w wyborze gamepada?

Jednym z najistotniejszych czynników jest rozmiar urządzenia. Ważne aby leżał on dobrze w dłoniach, nie będąc ani za dużym ani też za małym. Gamepad powinien mieć dobrany odpowiedni rozmiar oraz kształt dzięki czemu gracz będzie miał nad nim lepszą kontrolę a także większość przyjemność z rozgrywki. Kolejną kwestią jest ilość przycisków jakie znajdują się na danym modelu urządzenia. Zbyt duża ilość przycisków, które i tak nie będą użytkowane potrafi znacznie przeszkodzić i zabrać przyjemność z gry. Najlepszym wyborem w tym przypadku jest gamepad od konsoli do pc. Posiada on przyciski rozmieszczone w bardzo dobry sposób. Kwestią mniej ważną jest materiał a także kolor z jakiego wykonane jest urządzenie. W tym przypadku liczą się tak naprawdę jedynie indywidualne upodobania. Gracze najczęściej w tej sprawie dzielą się na dwa obozy. Jeden z nich wybiera klasyczne czarne lub białe sprzęty podczas gdy drudzy gustują w jaskrawych, rzucających się w oczy kontrolerach.

Pad z kablem czy bez?

W sprzedaży do wyboru są urządzenia przewodowe jak i te bezprzewodowe.

  • przewodowy kontroler – zapewnia graczom spokój związany z baterią, która nie wyczerpie się w środku rozgrywki. Negatywną stroną takiego typu sprzętów jest ograniczający i czasami wręcz przeszkadzający kabel.
  • bezprzewodowy kontroler – jest wygodniejszą opcją. Zajmuje znacznie mniej miejsca i z łatwością można zabrać go ze sobą w podróż. Brak kabla sprawia, że nie ogranicza on naszych ruchów i nie plącze się. Minusem takiego rozwiązania jest bateria, o której ładowaniu trzeba pamiętać.

Gamepad od konsoli – czy się spisuje?

Wielu graczy uważa, że taki wybór jest najlepszą opcją. Najczęściej wybieranym kontrolerem jest ten od konsoli xbox 360. Dzieję się to z powodu zachowania wieloletniego kształtu i rozmieszczenia przycisków, które na przestrzeni lat zdobyło słuszne uznanie wśród użytkowników. Aby gamepad był kompatybilny z komputerem wystarczy jedynie odpowiednia przejściówka, bądź kabel. Połączenie odbywa się za pomocą GamePortu lub portu równoległego.

→ Zobacz nasz ranking joysticków do gier 2024!

Jak podłączyć pad od Xboxa do PC?

Połączenie sprzętu do komputera może odbyć się na 3 sposoby.

  • podłączenie przez kabel USB – do pada podpinamy kabel a jego drugi koniec wpinamy do wejścia USB komputera bądź też laptopa. Po niedługiej chwili system wykryje urządzenie i skonfiguruje je.
  • podłączenie przez adapter bezprzewodowy – sposób ten pozwala na połączenie kontrolera zarówno poprzez adapter zewnętrzny jak i ten wewnętrzny. Jeśli jednak komputer nie jest wyposażony w taki sprzęt, to zakupić można go praktycznie w każdym sklepie z elektroniką dostępnym w okolicy. Po wpięciu adaptera należy wejść w ustawienia, następnie w sekcję urządzeń, a na końcu dodać urządzenie bezprzewodowe. Po odczekaniu chwili system wykryje obecność adaptera i pozwoli na „sparowanie” urządzeń.
  • podłączenie przez Bluetooth – funckcja ta dotyczy kontrolerów od Xbox One. Aby zapewnić jak najlepsze działanie należy sprawdzić czy komputer posiada najnowsze i zaktualizowane oprogramowanie . Parowanie urządzeń wygląda identycznie jak przy połączeniu poprzez bezprzewodowy adapter.

Warto zaznaczyć, że przy korzystaniu z pada od Xbox konieczna będzie jego ponowna synchronizacja z konsolą.

Kompatybilność gamepadów

Czasami zdarza się, że wybrane urządzenie nie jest uwzględnione przez twórców podczas samego procesu tworzenia gry, przez co nie ma w nich możliwości „bindowania” poszczególnych przycisków. Dlatego też przed zakupem warto sprawdzić czy gry, w które chcemy ograć są kompatybilne z konkretnym wybranym przez nas modelem kontrolera. Następną kwestią jest kompatybilność pada z samym komputerem. Przy zakupie warto zwrócić się ku modelom z technologią plug&play. Charakteryzuje się ona automatyczną identyfikacją kontrolera przez system komputera dzięki czemu już po chwili jest gotowy do użycia. Technologia ta nie wymaga żadnych dodatkowych sterowników co jest bardzo przydatną i wygodną opcją.

→ Zobacz nasz ranking kierownic do PC 2024!

Ile kosztuje dobry gamepad?

Na koniec jeszcze kwestia, która interesuje tak samo tych mniej zaawansowanych jak i bardzo doświadczonych graczy czyli koszt całego przedsięwzięcia. Najtańsze kontrolery to koszt około 60-u złotych. W tej cenie najczęściej spotykane są najprostsze i najmniej zaawansowane technologicznie pady. W cenie okołu 100 złotych dostępne są już bardziej rozbudowane urządzenia. Charakteryzują się one także lepszym wykonaniem zawierającym gdzieniegdzie np. elementy gumy. Droższe urządzenia oscylujące w kosztach od 130-u do 250 złotych można zakupić pady nie tylko doskonale wykonane pod względem wizualnym lecz także takie, których działanie będzie stało na bardzo wysokim poziomie. Przy tego typu kwotach gracze znajdą odpowiednia dla siebie pady również te bezprzewodowe. W sprzedaży dostępne są także jeszcze bardziej kosztowne modele za chociażby 400 a nawet i 500 złotych. Tego typu urządzenie jest towarem z najwyższej półki a gracze, którzy wejdą w ich posiadanie mogą spodziewać się praktycznie wszystkich możliwych dodatków jakie są przewidziane w tej kategorii a także wykonania najwyższej jakości. Kontrolery te dedykowane są graczom o najwyższych wymaganiach ceniących sobie dbałość o najmniejsze szczegóły.

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

1 komentarz do “Gamepad – jaki kontroler wybrać? Dobre gamepady i polecane modele w rankingu 2024!”

  1. Mnie sie osobiscie bardzo przyjemnie gra na Manganie 200,nie drogi joy a wytrzymaly.

Dodaj komentarz