Telewizor 4K do konsoli – jaki wybrać i kupić? Najlepsze telewizory 4K do konsoli w rankingu 2024!

Aby móc komfortowo grać na konsoli, nieodłącznym elementem sprzętu, który trzeba posiadać, jest z pewnością dobry telewizor. W końcu co to za rozgrywka, kiedy albo wielkość, albo rozdzielczość pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego warto przyjrzeć się temu, jakie telewizory warto jest zakupić, żeby czerpać z gry jak najwięcej przyjemności.

Telewizor 4K – czy warto?

Modele telewizorów z rozdzielczością 4K cieszą się niesłabnącą popularnością, mimo że na rynku stale pojawiają się coraz nowsze modele. Dlatego wielu graczy zastanawia się, czy inwestycja pieniędzy w dobry telewizor do konsoli powinna brać pod uwagę również i w modele o rozdzielczości 4K. Zanim jednak przejdziemy do tej kwestii, warto wyjaśnić czym w ogóle jest ten symbol.

4K (lub inaczej UHD) to nic innego jak określenie ile pikseli znajduje się w poziomie. W tym przypadku jest to 4 tysiące. Do niedawna najwyższą rozdzielczością było Full HD, jednak teraz 4K to niemalże standard. Oczywiście im większe zagęszczenie pikseli, tym lepiej, ponieważ wpływa to na jakość oraz szczegóły wyświetlanego obrazu. Nic więc dziwnego, że producenci dążą do tego, żeby zaproponować użytkownikowi jak najlepsze doświadczenie podczas oglądania telewizji lub grania na konsoli.

Jakie zalety posiadają telewizory w technologii 4K?

Po pierwsze i najważniejsze – jakość. Porównując Full HD, a 4K różnica jest kolosalna. Obraz jest znacznie wyraźniejszy, widać więcej detali, co również przekłada się na płynność. W modelach z UHD wyświetlany obraz jest ostrzejszy i pozwala na zauważenie większej ilości szczegółów, co często może być przydatne podczas rozgrywki, szczególnie w bardzo dynamiczne gry. Co więcej, modele z technologią 4K dosyć często posiadają HDR, co gwarantuje dokładniejsze odzwierciedlenie kolorów, dlatego jeśli ktoś zwraca uwagę na estetyczne obrazki podczas rozgrywki w Wiedźminie 3, albo Assassin’s Creed Odyssey, to z pewnością doceni to na telewizorze z UHD. Dlatego za technologią 4K przemawia przede wszystkim:

  • jakość obrazu
  • wysoka rozdzielczość
  • szczegółowość
  • szersza paleta barw
  • coraz lepsze ceny

Jaki telewizor 4K do gier kupić?

Na to, który telewizor wybrać składa się wiele czynników. Przede wszystkim należy rozważyć budżet. Średnia półka cenowa, czyli do 3 tysięcy złotych zapewni nam sprzęt dobrej jakości, jednak na rynku istnieją również modele za kilkanaście tysięcy złotych z wieloma dodatkowymi funkcjami. Jednak to nie cena jest głównym kryterium, ponieważ istnieje wiele innych czynników, jak chociażby jego funkcjonalność, a także samą obsługę.

Ważny jest wyświetlacz, ponieważ matryca wpływa na doznania podczas gry. Nie warto inwestować w modele z przestarzałymi panelami LCD i szukać raczej urządzeń z diodami LED, ponieważ wtedy kolory będą bardziej realistyczne. Jeśli zależy nam na wyjątkowych doznaniach, wtedy warto rozważyć zakup telewizora OLED lub QLED, gdyż jest to zdecydowanie najlepsza jakość obrazu.

Podczas wyboru ważna jest również przekątna ekranu, gdyż wielkość obrazu również wpływa na komfort gry. Im większy ekran, tym wygodniej można się rozsiąść w fotelu i nie martwić się o to, czy mamy pełne pole widzenia.

Niektórzy również uważają, że do gier warto jest rozważyć zakrzywiony format ekranu, jednak jest to już osobista preferencja. Curved TV daje nam większą głębię obrazu, a nawet może dawać wrażenie 3D, jednak w tym przypadku trzeba siedzieć na środku ekranu, żeby móc tego doświadczyć. Jednak podczas gry w więcej osób może nie być tak wygodna jak podczas rozgrywki na telewizorze z szerokim kątem widzenia.

→ Dowiedz się także: PS4 czy Xbox One – jaką konsolę wybrać?

Niezwykle ważne są porty HDMI, ponieważ w końcu chcemy podłączyć do niego konsolę, czasami nawet więcej niż jedną. Dwa gniazda HDMI 2.0 to powinna być absolutna podstawa, oczywiście warto również sprawdzić, czy są inne wejścia, jak chociażby porty USB i gniazda audio.

Ile kosztują telewizory 4K?

Cena jest zależna od wielu czynników. Przede wszystkim od rozdzielczości, użytych technologii, a także od marki. Telewizor do konsoli od Xiaomi może kosztować mniej niż tysiąc złotych, a niektóre modele LG mogą dobijać nawet do 8 tysięcy. Dlatego warto ustalić sobie widełki cenowe, gdyż dzięki temu można znacznie zawęzić krąg poszukiwań i skupić się na interesujących nas modelach. Najczęściej spotykanymi widełkami są zakresy do 2000 zł, aż do 4000 złotych, gdyż jest to średnia i wyższa półka cenowa, więc każdy powinien znaleźć najlepszy telewizor do konsoli w danym zakresie cenowym.

Telewizor 4K – ile cali powinien mieć telewizor do gier?

Ile cali powinien mieć dobry telewizor do konsoli? Mówi się, że im więcej, tym lepiej, jednak to znowu zależy od preferencji. Otóż nie każdy posiada wystarczająco miejsca, żeby postawić lub przywiesić 70 cali na ścianie. Dlatego trzeba brać poprawkę na rozmiary pokoju. Im większe pomieszczenie, tym większy powinien być ekran. Chodzi również o wygodę, ponieważ trzeba także pamiętać o swoim wzroku. Dlatego 40 cali (ponieważ od tylu zaczynają się telewizory 4K) będzie absolutnie wystarczające przy małym pomieszczeniu.

Input lag – czy ma znaczenie?

Wielu określa input tag jako najważniejszy parametr dla gracza. Jest to nic innego jak określenie opóźnienia w wyświetlaniu obrazu. Wartość ta jest wyrażona w milisekundach, informując gracza o tym, z jakim opóźnieniem obraz z konsoli pojawia się na ekranie. Jest to ważne szczególnie dla graczy, którzy preferują dynamiczne gatunki jak chociażby wyścigi lub strzelanki. Często o zwycięstwie albo i o klęsce decydują właśnie milisekundy, więc jeśli gracz chce mieć pełną kontrolę nad grą, input tag powinien być jak najniższy. Opóźnienie obrazu do 20 ms to jest optymalna wartość. Telewizor do konsoli nie powinien mieć wartości niższej niż około 60 ms. Niestety producenci często nie podają takiej informacji, dlatego gracze poszukują w Internecie jaki input tag posiadają ich telewizory.

→ Dowiedz się także: PS5 czy Playstation 5 Digital Edition – jaki model wybrać?

Jaki telewizor do konsoli wybrać? Nie jest prosta sprawa, ponieważ na rynku istnieje wiele modeli, które są warte uwagi. Niestety na żadnym pudełku nie widnieje wielki napis „Telewizor dla gracza”, dlatego żeby kupić dobry telewizor do konsoli trzeba ustalić, co jest najważniejsze, czy być może input tag, czy rozdzielczość, czy też cena, a następnie na tej podstawie dokonać wyboru.

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz