PS4 czy Xbox One? Jaką konsolę kupić?

Dla wielu graczy konsola jest podstawowym urządzeniem zapewniającym codzienną rozrywkę przy ulubionych grach. Pierwsza konsola pojawiła się na rynku już w XX. Wieku i od tamtej pory urządzenia tej klasy są corocznie aktualizowane o nowe funkcje i chętnie kupowane przez użytkowników. W obecnych czasach najbardziej popularne są konsole PlayStation 4 i Xbox One. Pochodzą one od różnych producentów i mają odmienną charakterystykę. Którą konsolę wybrać, aby być w pełni usatysfakcjonowanym wyborem?

Wiele osób zwraca uwagę na budowę pada. Więcej zwolenników ma pad od Xboxa One
Wiele osób zwraca uwagę na budowę pada. Więcej zwolenników ma pad od Xboxa One

Wyposażenie obu konsol

Konsole obu producentów są bardzo zaawansowane technologicznie, a co za tym idzie – wyposażone są w napęd Blu-Ray. Obecne w poprzednich edycjach konsol napędy DVD nie były by w stanie sprostać wymaganiom wydawanych dziś gier, w związku z czym element ten należało unowocześnić.

Wspólną cechą obu konsol jest również magazyn danych. Urządzenia te wyposażone zostały w dyski twarde HDD o pojemności 500 GB. Są to standardowe dyski, które są na ogół wykorzystywane w laptopach, a rzadziej w komputerach stacjonarnych. W tym momencie należy wspomnieć o znaczącej różnicy, albowiem, jeżeli zapragniesz wymiany standardowego dysku w konsoli XBOX One – utracisz bezpowrotnie gwarancję. W tym momencie górą jest PlayStation 4, ponieważ w konsoli tej możemy wymieniać dysk twardy na większy dowolną ilość razy, bez groźby utraty gwarancji producenta. Wymiana tego podzespołu w PS4 jest również dużo prostsza niż w XONE.

USB 3.0 to kolejny wspólny element konsol. PlayStation 4 wyposażone zostało w dwa tego typu gniazda znajdujące się z przodu obudowy. XBOX One posiada jedno gniazdo z przodu i dwa dodatkowe z tyłu obudowy. Obie konsole posiadają również złącze HDMI, wyjście SPDIF i złącze internetowe.

Mówiąc o wyposażeniu nie można zapomnieć o kontrolerach. W pudełku każdej z konsol znajdziemy jednego gamepada, do którego możemy podłączyć zestaw słuchawkowy również znajdujący się w zestawie. Nie musimy również kupować oddzielnego przewodu HDMI, ponieważ ten jest w zestawie. Decydując się na jedną z tych konsol możesz być pewny, że po jej podłączeniu możesz rozpocząć rozgrywkę.

Charakterystyka pracy konsol

PS4 mimo iż potrafi generować więcej ciepła, jest konsolą pracującą bezgłośnie. Jedyny i cichy dźwięk wydaje tylko dysk twardy. XBOX jest konsolą głośniejszą, ale wciąż bardzo cichą, co nie zakłóci skupienia przy wymagającej grze. Jedyne dźwięki wydobywające się z konsol pochodzą od wcześniej wspomnianych dysków twardych, a także napędów optycznych. Można by rzec, że konsole nie posiadają układów chłodzenia, ale jest to mylne myślenie, ponieważ chłodzenie zainstalowane w tych urządzeniach jest bardzo zaawansowane i ciche.

Dzięki inteligentnemu systemowi chłodzenia, temperatury urządzeń nie są wysokie. W tym zestawieniu jednak wygrywa XOBX One, który nagrzewa się zdecydowanie mniej. Powodem tego może być mniejsza ilość otworów wentylacyjnych zainstalowanych w PlayStation 4.

Konsola od SONY dostępna jest w różnych zestawach, które zazwyczaj są mniej atrakcyjne cenowo od Xbox'ów
Konsola od SONY dostępna jest w różnych zestawach, które zazwyczaj są mniej atrakcyjne cenowo od Xbox’ów

Która konsola dysponuje lepszymi grami?

Niektóre gry na konsole mają charakter „exclusive”, co oznacza, że wydawana jest ona wyłącznie na dane urządzenie. Na drugą konsolę są jednak pełnowartościowe odpowiedniki, które charakteryzują się podobnymi cechami. Biorąc pod uwagę wszystkie tytuły, większy wybór spoczywa na posiadaczach konsoli wyprodukowanej przez SONY. Różnica jest bardzo znacząca, ponieważ w wielu sklepach występuje nawet kilkadziesiąt tytułów więcej.

Obie konsole są pozbawione zabezpieczeń, które blokowały możliwość uruchomienia gry używanej. Dzięki tej możliwości możemy dużo zaoszczędzić na zakupie gier. Różnice widoczne są w rozgrywce w niektóre produkcje. Widoczne są one głównie w obsługiwanej rozdzielczości, a także w płynności rozgrywki.

Ceny konsol

Obie konsole możemy nabyć już za kwotę około 1700 zł. Będą one jednak różniły się wyposażeniem, ponieważ w tej cenie do XBOXa ONE dodawana jest wybrana gra, dzięki czemu możemy wybrać, od czego zaczniemy gamingową przygodę. W tej samej cenie jesteśmy w stanie kupić PS4, ale otrzymujemy wyłącznie standardowe wyposażenie. Aby otrzymać w zestawie grę, lub zestaw gier, należy niestety dopłacić, często kilkaset złotych. Mimo to ceny zestawów nie odbiegają znacząco od siebie.

Konsole do gier – Ranking i Opinie 2018

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Konsole. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Czego szukali inni:
 • jaka konsole kupić 2018
 • jaką konsole kupić
 • ranking konsol 2018
 • xbox czy ps4 2018
 • playstation vs xbox 2018
 • playstation czy xbox 2018
 • konsole ranking ps4
 • konsol wybór youtob
 • jaka ps kupic
 • jaka konsole ps 4 kupic

6 komentarzy

 • Wybór konsoli jest sprawą indywidualną, ale ja od wielu lat pozostaje wierny play station 😀 Swoją pierwszą “plejkę” dostałem w 2004 i od tamtego czasu zmieniałem jedynie ją na nowszy model. Xbox też jest w porządku, ale ja zdecydowanie preferuję PS4 🙂

  Reply
 • Ja wolę xboxa, ale nie da się powiedzieć co jest lepsze. To jest po prostu kwestia preferencji. Mi zdecydowanie lepiej gra się na padzie od xboxa.

  Reply
 • Ja od zawsze grałem na xboxie , ps4 jakoś nie przypada mi do gustu. Nie mówię, że jest słabsze, ale po prostu wolę xboxa i tyle 😛

  Reply
 • Obie konsole sa równe. Ja mam naeazie ps 2 i zastanawiam się nad kupnem x one i ps. Raczej wybiorę xbox. To kwestia gustu

  Reply
 • W sumie one są porównywalne więc już kwestia indywidualna, ja np jestem oddany play station, teraz nawet w media expert byla opcja wymiany starej konsoli na Pro więc czym predzej skorzystalem xD

  Reply

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.

Pin It on Pinterest