Playstation 5 czy PS5 Digital Edition? Podstawowe różnice, cena oraz zalety i wady obu modeli

Chociaż Sony kazało długo czekać na swoje najnowsze dzieło, już jest- i to w dwóch odsłonach. Gracze stanęli przed trudnym wyborem – PlayStation 5 czy PS5 Digital Edition? A to duża nowość – po raz pierwszy w historii firmy wydano jednocześnie dwa różne modele. Co łączy konsole, a co je różni? Specyfikacje, wady i zalety – poznaj wszystkie najważniejsze informacje i zdecyduj, które PlayStation 5 kupić.

PlayStation 5 i PlayStation 5 Digital Edition – podstawowe różnice

PlayStation 5 i PS 5 Digital Edition, chociaż są bardzo podobne, różnią się w kilku istotnych kwestiach. Najważniejsza to przede wszystkim napęd optyczny – standardowa konsola posiada wejście, wersja Digital Edition jest go pozbawiona. Co to oznacza? W przypadku PlayStation 5 możliwość odtwarzania gier i innych danych bezpośrednio z płyt DVD, CD czy Blue-ray. Jeśli chodzi o PS 5 Digital Edition gry i inne pliki przechowywane są tylko i wyłącznie w formie cyfrowej (w pamięci konsoli).

Dużą rolę pełni również wsteczna kompatybilność. Sprawa teoretycznie jest prosta – (prawie wszystkie) gry z PlayStation 4 będą działać także na PlayStation 5. Ale tu sytuacja może się nieco skomplikować. O ile kopie cyfrowe sprawdzą się w obydwu przypadkach, tak tytuły pudełkowe będą działać tylko z PlayStation 5.

A to jeszcze nie wszystko. Różnice o mniejszym, ale nadal istotnym znaczeniu to wygląd, rozmiar, waga i cena – ale o tym za chwilę.

Która wersja PS 5 ma lepsze osiągi?

Co zaskakujące, obydwie konsole mają identyczną moc i funkcje. Otrzymujemy grafikę 4K, dźwięk 3D czy równą ilość złączy USB. Jakość gier i filmów, bez względu na model urządzenia będzie dokładnie taka sama.

Jeśli chodzi o specyfikacje PlayStation 5 i PS 5 Digital Edition, urządzenia oferują:

 • ośmiordzeniowy procesor AMD Zen 2 (o zmiennej częstotliwości do 3.5 GHz)
 • 16 GB pamięci RAM typu GDDR6
 • przepustowość pamięci na poziomie 448 GB/s
 • dysk 825 GB SSD
 • pamięć zewnętrzną- standard USB 3.2

Parametry wyglądają doskonale- konsole dostarczą tę samą grafikę, szybkość i czas ładowania.

Skoro pod kątem podzespołów oba warianty PlayStation 5 są identyczne, jakie wybrać?

Wygląd i wielkość – najważniejsze różnice

 • Zarówno klasyczne PlayStation 5, jak i Digital Edition mają nowoczesny, ale minimalistyczny design- biała obudowa z czarnymi elementami. Obie wersje posiadają charakterystyczne elementy konstrukcyjne, czyli krzywizny i szczeliny ułatwiające wentylację. Ładne czy nie? Opinie są podzielone.
 • Jedyna wizualna różnica, która mocno dzieli modele to wspomniany wcześniej napęd optyczny w PlayStation 5. Wersja Digital Edition nie posiada szczeliny, przez co zachowuje idealny kształt i wygląda schludniej.
 • Wymiary standardowej konsoli to 390 mm x 104 mm x 260 mm. PS 5 Digital Edition jest nieco mniejsza a jej rozmiar to 390 mm x 92 mm × 260 mm. Różnica wynosi zaledwie (lub aż) 12 mm.
 • Została jeszcze waga, bo i tutaj jest pewna rozbieżność. PlayStation 5 waży dokładnie 4,5 kg, wersja cyfrowa konsoli 3,9 kg.

Skoro podstawowe różnice zostały wyjaśnione, pozostaje odpowiedź na pytanie –  jakie PlayStation 5 kupić?

PlayStation 5 – zalety i wady

Dobrze, zacznijmy od zalet. Najważniejsza z nich to przede wszystkim możliwość obsługi danych, w formie fizycznej i cyfrowej. PlayStation 5 umożliwi odtworzenie gier, filmów czy muzyki z płyt. Sprawdzi się nawet jeżeli połączenie internetowe nie cechuje się najlepszą jakością. Dzięki możliwości przechowywania danych na płytach, realne staje się zachowanie tak ważnej (i zawsze zbyt małej) pamięci urządzenia.

Gry w wersjach pudełkowych często są tańsze niż ich cyfrowe odpowiedniki z PlayStation Store. Co więcej, w przypadku płyt, można nabyć tytuły używane- ich cena jest wtedy naprawdę okazyjna.

A minusy? PlayStation 5 jest duże i- nie ma co ukrywać cięższe niż PS 5 Digital Edition. Wśród wielu opinii, uchodzi także za nieco mniej atrakcyjne wizualnie, chociaż to akurat pojęcie względne. Niezaprzeczalnym faktem jest za to cena, klasyczna wersja PlayStation 5 jest droższa.

PlayStation 5 Digital Edition – zalety i wady

PlayStation 5 Digital Edition posiada wiele zalet. Nie trzeba posiadać fizycznych kopii gier- które po kilku latach mogą zająć sporą przestrzeń. Wszystkie tytuły znajdują się w jednym miejscu, idealnie wyeksponowane. Konsola jest mniejsza i lżejsza, co sprawia, że jest naprawdę mobilna. Dodatkowo, koszt zakupu wersji Digital Edition jest znacznie niższy (o 450 zł). W ogólnej ocenie użytkowników wizualnie prezentuje się zdecydowanie lepiej niż PlayStation 5.

Niestety, urządzenie posiada też kilka wad. Niezakłócone i zadowalające  działanie (szczególnie jeśli mowa o przesyle danych) zależne jest od połączenia internetowego, które musi być szybkie i stabilne. Gry w wersji cyfrowej często są droższe niż fizyczne kopie. Dodatkowo, przechowywane na dysku dane zajmują zdecydowanie więcej pamięci. Biorąc pod uwagę wielkość nowych gier, może być to problematyczne.

Cena – ile kosztuje PS5, a ile PlayStation 5 Digital Edition?

Cena to jedna z większych różnic pomiędzy konsolami. Klasyczne PlayStation 5 kosztuje dokładnie 2299 zł, natomiast Digital Edition 1849 zł. Mowa tu oczywiście o oficjalnej cenie producenta za podstawowe zestawy. Spory deficyt urządzeń na rynku sprawił, że bez trudu można znaleźć wiele ofert prywatnych, gdzie cena jest (delikatnie mówiąc) nieco zawyżona.

Warto wspomnieć, że oryginalne zestawy (w przypadku obydwu wariantów) zawierają dokładnie takie same akcesoria. Są to:

 • konsola
 • kontroler bezprzewodowy DualSense
 • kabel do ładowania USB DualSense
 • kabel HDMI
 • przewód zasilający AC
 • Instrukcja (i inne materiały)

Jakie zdanie mają inni gracze z całego świata? Pomimo wyższej ceny, zdecydowanie lepiej sprzedaje się PlayStation 5 z napędem optycznym. Chociaż nie powinno to mieć znaczenia dla ostatecznej (i indywidualnej) decyzji, daje do myślenia.

Podsumowanie

PlayStation 5 a PS5 Digital Edition – jaki model wybrać? Obydwie opcje są dobre i warte uwagi. Tradycjonaliści, miłośnicy filmów i kolekcjonerzy z pewnością docenią zalety płynące ze standardowej konsoli. Gracze, którzy stawiają na nowoczesne rozwiązania i nie mają nic przeciwko powszechnej cyfryzacji, powinni wybrać Digital Edition. Nie ulega wątpliwości, że najnowsze propozycje Sony przeznaczone są dla innych odbiorców i znacznie się różnią, ale co najważniejsze, serce konsoli jest takie samo.

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

1 komentarz do “Playstation 5 czy PS5 Digital Edition? Podstawowe różnice, cena oraz zalety i wady obu modeli”

 1. Czyli rozumiem że wersja z napędem również oferuje dostęp do sklepu internetowego i gier online?
  Lepiej dołożyć kilka stówek i mieć bardziej wypasiony model 🙂
  Dobra recenzja. Dzięki

Dodaj komentarz