Jaki dysk do PS4 kupić? Jak wymienić dysk w PS4 i zwiększyć pojemność konsoli? Poradnik 2020!

Jaki dysk do PS4 kupić aby pomieścić więcej gier? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Konsola PlayStation 4 skutecznie wyparła swoją poprzedniczkę. Dzieje się tak za sprawą zastosowanych bardzo nowoczesnych rozwiązań. Podobnie, jak w przypadku poprzedniej generacji, do nowej konsoli PlayStation również można zakupić dysk twardy zwiększający możliwości rozrywki. Dokonanie wyboru dysku może okazać się nie lada wyzwaniem, dlatego dobrze jest trzymać się określonego schematu.

Szybkość działania dysku – prędkość obrotowa

Wybierając dysk twardy do konsoli nowej generacji skup się na dyskach o prędkości obrotowej 5400 RPM. Przy wybieraniu dysku do konsoli PS3 istniała pewna dowolność, jednak nowa generacja rządzi się zupełnie innymi prawami i szybsze dyski mogą nie współpracować z konsolą.

Rozmiary i format dysku do PS4

Wielkość dysku ma zasadnicze znaczenie. Konsola korzysta z formatów laptopowych, dlatego jesteśmy zobligowani do zakupu dysku w formacie 2,5”. Szczególnie ważna jest również jego wysokość, albowiem nie może ona przekraczać 9,5mm. Należy na to zwrócić jeszcze większą uwagę, jeżeli dobieramy dysk do konsoli Slim lub Super Slim. W jej wnęce nie dysponujemy dużą ilością miejsca, dlatego większe dyski zwyczajnie nie zmieszczą się w obudowie.

Nie można zapomnieć o specjalnych sankach. To w nich w pierwszej kolejności ląduje dysk, aby następie móc spocząć w obudowie naszej konsoli.

Czy cache dysku ma znaczenie w przypadku PS4?

Cache dysku twardego to wielkość jego pamięci podręcznej. Ma ona znaczenie, gdy dobieramy dysk do komputera, czy laptopa. Jednak w przypadku konsoli PS4 nie ma żadnego znaczenia. Różnicy w działaniu nie odczujemy, dlatego nie jest ważne, czy dysk będzie posiadał 16, czy 32 MB cache.

Budżet i pojemność dysku do PS4

Dobór dysku do konsoli PlayStation 4 jest o tyle łatwy, że nie jesteśmy zobligowani do zakupu podzespołu o konkretnych parametrach działania. W zupełności wystarczającym okaże się dysk o podstawowych parametrach, który można nabyć już w cenie do 200 zł.

Podstawowa wersja konsoli Sony Playstation 4 posiada dysk 500GB. Jednak często nie jest on wystarczający, dlatego duża liczba graczy decyduje się na zakup dysku o pojemności 2TB.

Pojemność dysku musimy określić sami. Jeżeli na konsoli będzie odbywać się rozgrywka w gry wymagające dużych ilości miejsca na dysku – należy zaopatrzyć się w dysk o odpowiedniej pojemności. Z reguły, w zupełności wystarczającym okazać się może dysk o pojemności 1 TB, jednak jeżeli gier tego typu będzie więcej, warto jest pomyśleć o dysku dysponującym znacznie większą ilością miejsca – np 2TB.

Interfejs i typ dysku, a szybkość działania konsoli PS4

Dyski twarde w konsoli PS4 korzystają wyłącznie z interfejsu SATA. Nie odczujemy jednak różnicy w wydajności porównując dysk wyposażony w SATA II i SATA III. Jedyna różnica wystąpi w cenie takiego dysku.

Znaczącą różnicę w wydajności odczujemy natomiast inwestując w dysk SSD. Zostały one wytworzone w nowej architekturze, która zapewnia poprawę wydajności w każdym urządzeniu, w którym został zainstalowany tego typu dysk. Za SSD zapłacimy niestety znacząco więcej, ale nie musimy się martwić, że po wymianie dysku konsola stanie się wolniejsza, czy nie będzie obsługiwać niektórych ważnych dla nas produkcji.

Dysk do PS4 – Cena i Ranking 2020

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Dyski do Playstation 4. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Pozostałe rankingi i artykuły:
 • Dysk do ps4
 • jaki dysk zewnętrzny do ps4 2019
 • Jaki dysk do ps4
 • dysk zewnętrzny 6gb do ps4
 • dysk zewnetrzny do ps4
 • jaki jest najlepszy dysk zewnętrzydo ps4
 • dysk zewnętrzny ranking
 • dysk zewnętrzny ps4
 • dysk ssd ps4
 • ps4 ssd czy watro 2020

4 Opinii i ocen na forum

 1. Edzio

  500GB to dla mnie zdecydowanie za mało, dlatego kupiłem dysk 2TB. Zdecydowałem się na Western Digital i śmiało mogę go polecić. Swoją drogą, spoko artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.