Dysk do PS3 – jak wymienić dysk w PS3 i zwiększyć pojemność konsoli? Poradnik 2022!

Gry konsolowe i same konsole są dziś równie popularne jak klasyczne komputery osobiste. Aby rozbudować możliwości naszej konsoli można do niej dokupić specjalny dysk twardy, dzięki któremu rozgrywka stanie na jeszcze większym poziomie. Jak, zatem wybrać odpowiedni dysk twardy do konsoli PlayStation 3?

Pojemność dysku twardego do PS3

Przed dokonaniem zakupu zastanów się, jakiej pojemności dysk jest Ci potrzebny. Obecnie na rynku znajduje się wiele dysków cechujących się różnymi pojemnościami. Określając pojemność weź pod uwagę produkcje, w jakie będziesz grał, a także ważny element, który mówi o tym, ile dana gra potrzebuje miejsca na dysku twardym.

Jednocześnie najpopularniejsze i wystarczające okazują się dyski o pojemności do 500GB, jednak jeśli z Twoich rozważań wynika, że potrzebujesz dysku o większej pojemności – nie wahaj się i dokonaj zakupu większego dysku!

Wysokość dysku zależna od PS3

Konsola PS3 została wprowadzona na rynek w kilku różnych wersjach. Dobierając do swojej konsoli dysk twardy musisz dokładnie sprawdzić, jakiego typu konsolę posiadasz. Jeżeli jesteś posiadaczem PS3 Slim lub Super Slim pamiętaj, aby wybrany przez Ciebie dysk nie był wyższy niż 9,5mm. Jeśli o tym zapomnisz może okazać się, że jest on po prostu za duży i nie zmieści się w specjalnie dla niego przeznaczonym gnieździe.

Obecnie najpopularniejszy dysk do PS3 to HDD – pojemność 120GB, interfejs Sata II, 8MB cache, prędkość obrotowa 5400RPM, format 2,5″

Format dysku do konsoli PS3

Ważna jest nie tylko wysokość dysku, ale również jego format. W sklepach można znaleźć dyski twarde HDD w formatach 3,5, a także 2,5”. Do konsoli PS3, bez względu na jej typ, należy zamontować dysk w formacie 2,5”. Dyski tego typu montowane są najczęściej w laptopach, dzięki czemu nie będzie problemu w znalezieniu odpowiedniego dysku.

Interfejs dysku HDD do PS3

Konsola PS3, podobnie jak komputery osobiste czy laptopy, korzysta z interfejsu SATA. W zupełności wystarczającym okaże się dysk twardy wyposażony w SATA II. Złącze to w pełni wykorzysta możliwości konsoli i nie spowoduje jej spowolnienia, a inwestycja w SATA III nie wpłynie znacząco na jej wydajność, dlatego nie jest koniecznym, aby dokonać zakupu dysku ze złączem tego typu.

HDD czy SSD do PS3?

Podobnie, jak w przypadku komputerów, różnica w szybkości działania dysku SSD będzie odczuwalna na konsoli PS3. Zdecydowanie warto jest zainwestować w dysk wykonany w technologii SSD. W żaden sposób nie będzie on ograniczany przez zastosowane w konsoli złącze SATA, a przyjemność z rozgrywki będzie na jeszcze wyższym poziomie. Koszty jednak mogą okazać się znacząco większe.

Prędkość obrotowa dysku

Jest to bardzo ważny parametr dysku twardego. Mówi on o tym, z jaką prędkością obraca się talerz umieszczony we wnętrzu dysku. Warto pamiętać, że im wyższa jest prędkość obrotowa, tym dysk będzie głośniejszy i więcej ciepła będzie wydzielał. Najlepszym wyborem okazać się może dysk o prędkości obrotowej 5400 RPM, dlatego, że nie wydzieli on dużo ciepła i nie spowoduje spowolnienia konsoli.

Wybór dysku twardego jest z pozoru łatwy. Wiedząc, jaka pojemność jest przez nas wymagana, analiza pozostałych kryteriów jest już dużo łatwiejsza. Nie można jednak zapomnieć o odpowiednim formacie dysku, czy właściwym interfejsie.

Dysk do PS3 – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Dyski do Playstation 3. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

2 komentarze do wpisu „Dysk do PS3 – jak wymienić dysk w PS3 i zwiększyć pojemność konsoli? Poradnik 2022!”

  1. Ja załatwiłem sobie dysk od kolegi za 200zł. Nie ma co przepłacać, jeszcze nie miałem jakiejś sytuacji gdzie dysk się zepsuł, a zawsze korzystałem z tych tańszych 😛

  2. Właśnie chcę kupić taki dysk i ten artykuł mi trochę pomogł. Tylko nadal nie wiem czemu niektóre dyski są 2-3 razy droższe od innych. Od czego to zależy?

Dodaj komentarz