Jaki laptop gamingowy wybrać? Czym się kierować przy zakupie? Najlepsze laptopy gamingowe w 2020!

Laptopy gamingowe to już sprzęt z najwyższej półki. Należy pamiętać, że tanie laptopy niezbyt nadają się do grania.

Wybór laptopa gamingowego to nie lada wyzwanie. Każde z oferowanych przez producentów urządzeń cechuje się innymi parametrami, udogodnieniami, a także wyglądem. Jak we właściwy sposób dokonać wyboru laptopa gamingowego?

Gabaryty laptopa gamingowego – wielkość matrycy

Jeszcze przed zakupem laptopa do gier należy zastanowić się, czy będzie on przenoszony, czy większość czasu będzie użytkowany w zaciszu domowym, w zamian dużego komputera stacjonarnego. Jeżeli po zakupie laptopa planujesz go przenosić, na uczelnię, czy w celu wspólnej rozrywki ze znajomymi – lepszym wyborem może okazać się laptop z matrycą o wymiarach 15,6”. Będzie to urządzenie o wymiarach standardowego laptopa, dzięki czemu nie będzie ono przesadnie ciężkie, a także łatwiej będzie do niego dobrać torbę, czy plecak.

Wyświetlana rozdzielczość i rodzaj matrycy w laptopie gamingowym

Obecnie standardem jest rozdzielczość fullHD, dlatego, jeżeli chcesz cieszyć się maksymalnie czystym obrazem w trakcie rozgrywki – poszukuj laptopów gamingowych wyłącznie z matrycą tego typu.

Rodzaj matrycy również ma ogromny wpływ na jakość wyświetlanego obrazu. To dzięki zastosowanym w niej rozwiązaniom wybrany laptop gamingowy wspiera daną technologię, bądź nie. Obecnie prym wiodą matryce IPS. Wytworzone zostały w taki sposób, aby wyświetlany przez nie obraz był maksymalnie ostry i maksymalnie nasycony. Wybór tego typu matrycy zapewni Ci, że nigdy nie będziesz narzekać na wyblakłe kolory, czy nie ostre postaci i krajobrazy w grach.

Procesor w laptopie gamingowym – serce całego systemu

Od procesora zależy płynność rozgrywki, czy możliwość wykonania bardzo zaawansowanych czynności, dlatego to jego wybór jest jednym z najważniejszych w momencie zakupu laptopa gamingowego.

Wybierając laptopa gamingowego szczególną uwagę musisz zwrócić na urządzenia zawierające jeden z nowszych, jak nie najnowszy procesor z wyższej półki wydajnościowej. Największą wydajnością cieszą się produkty firmy Intel. Modele i5 i i7 są najczęściej montowanymi procesorami w laptopach przeznaczonych do zadań specjalnych.

Który procesor wybrać? Wszystko zależy od Twoich wymagań. Jeśli interesuje Cię rozgrywka na najwyższych detalach i dodatkowo będziesz zajmować się obróbką foto-video – wybierz najmocniejszą opcję. Jeśli komputer będzie przeznaczony wyłącznie do gry, ale również na najwyższych detalach – opcja z procesorem i5 również się sprawdzi.

Jaka karta graficzna sprosta wymaganiom gracza?

Karta graficzna zainstalowana w laptopie gamingowym również ma ogromne znaczenie. To dzięki niej gracz cieszy się dużą ilością klatek na sekundę, a co za tym idzie płynną rozgrywką. Należy zdecydowanie zapomnieć o urządzeniach wyposażonych wyłącznie w zintegrowaną z płytą główną kartą graficzną. W laptopie gamingowym konieczna jest karta dedykowana z wysokiej półki.

Wybór konkretnego modelu karty graficznej powinien zależeć od gier, jakie będą uruchamiane na danym laptopie. Jeżeli będą to mniej wymagające produkcje, karta graficzna również nie musi być z najwyższej półki wydajnościowej. Jeśli, jednak laptop gamingowy kupowany jest z myślą o najnowszych produkcjach, słabsze karty graficzne mogą nie sprostać wymaganiom.

Układ chłodzenia i opcje dodatkowe w laptopie gamingowym

Jeżeli wybrałeś już kilka modeli laptopów do gier, które wzbudziły Twoją uwagę – pora zasięgnąć opinii użytkowników i testerów. To idealny moment, aby sprawdzić, jak spisuje się układ chłodzenia w urządzeniu. Jeżeli temperatury zarówno podzespołów, jak i obudowy nie oscylują w górnej granicy – dany laptop będzie dobrym wyborem. Jeżeli, jednak temperatury pracy urządzenia są wysokie – należy pomyśleć o podkładce chłodzącej lub dokonaniu zmian w wyborze laptopa gamingowego.

Przed dokonaniem ostatecznego zakupu zastanów się również nad pewnymi szczegółami, które mogą uprzyjemnić Ci rozgrywkę. Zaliczają się do nich podświetlana klawiatura, możliwość łatwego wyłączenia klawiszy systemowych, czy kontrola wiatraków układu chłodzenia. Jeśli okażą się one przydatne podczas użytkowania – laptop gamingowy w nie wyposażony powinien stanąć na czele listy.

Laptop gamingowy – Cena i Ranking 2020

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Laptopy do gier. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Pozostałe rankingi i artykuły:
  • laptop gamingowy 2018

3 Komentarzy

  • Moim zdaniem bez sensu kupować laptopa gamingowego, wiem, że niektórzy używają tylko laptopów, ale po co tyle przepłacać? Ja kupiłem komputer na części za 2800zł i śmiga perfekcyjnie i pogram sobie na nim we wszystko 😉

  • Mało kto może sobie pozwolić na laptopa za 10 000zł lub więcej. Ja gram na dell’u , którego kupiłem za 3500zł i co prawda nie działa on w 100% idealnie, ale nie narzekam. W fife spokojnie na nim popykam bez żadnych lagów, także nie warto przepłacać 😉

  • MonsterGamer -

    Mój lapek od acera powoli nie daje rady i właśnie zastanawiam się nad kupnem czegoś nowego, tylko te ceny mnie trochę odstraszają. Naprawdę nie da się kupić gamingowego laptopa do 4000zł? (taki mam budżet) . Dodam, że nie zależy mi na mega profesjonalnym sprzęcie, wystarczy mi tylko solidny laptop, który uciągnie kilka gier i nie będzie zamulał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Inni przeczytali również