Kamera internetowa – doradzamy jaką kamerkę internetową wybrać. Ranking kamerek internetowych 2022!

Kamerka internetowa szybko stała się popularnym dodatkiem do komputerów stacjonarnych. Coraz częściej dokupujemy ją również do laptopów, gdyż ta, fabrycznie w nie wbudowana, nie okazuje się dla nas wystarczająca pod względem jakości. Możliwość przeprowadzania swobodnych wideo rozmów stała się alternatywą dla zwyczajnych komunikatorów internetowych. Dzięki tej opcji, możemy skontaktować się z rodziną mieszkającą po drugiej stronie świata, bądź przeprowadzić szybko i sprawnie wideo konferencję wśród współpracowników. Bez względu na wszystko kamera internetowa powinna zapewniać najwyższą jakość i komfort jej użytkowania. Jaką wybrać? Która okaże się najlepsza?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery internetowej?

Jeśli zależy nam przede wszystkim na jakości, powinniśmy skupić się na wyborze kamery Full HD. Gwarantują one wysoką jakość rozmów wideo, a także nagrywania obrazu i dźwięku. Z powodzeniem sprawdzi się również w streamingu- czyli popularnej transmisji na żywo. W kamerach do sreamowania, obraz Full HD jest już właściwie standardem. Dobre kamery Full HD kupimy już za około 100 zł. Nie jest to więc wygórowana cena, a idzie ona w parze z jakością. Sprawdźmy, czy dane urządzenie będziemy mogli szybko i sprawnie zamontować. Głównie mocowanie przebiega za pomocą specjalnego klipsa, powinien on gwarantować stabilność i uniemożliwić łatwe zrzucenie urządzenie, co może skutkować jego uszkodzeniem. Ważne jest też to, jak prezentuje się cała konstrukcja. Materiały z których powstała nie powinny budzić naszych zastrzeżeń. Kamerka wykonana z solidnych tworzyw sztucznych będzie nam służyła przez długie lata. Kolejnym istotnym elementem jest możliwość obrócenia obiektywu. Znacznie poprawi to komfort użytkowania urządzenia. Obracany obiektyw umożliwi też szybsze dopasowanie kadru do własnych potrzeb i warunków przestrzennych. Przy zakupie kamerki powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na parametry techniczne, to one powiedzą nam czy będziemy zadowoleni z jej działania.

Rozdzielczość

Jak zostało już wspomniane, absolutnym minimum dla dobrego sprzętu jest rozdzielczość HD i Full HD. Wspomnijmy, że symbole te nie oznaczają tego samego. HD jest ogólnym symbolem High Definition i odnosi się do wysokiej rozdzielczości np. nie mniej niż 720 linii poziomych. Full HD natomiast odnosi się do rozdzielczości powyżej 1080 linii poziomych. Przyjęło się, że Full HD zawiera w sobie standard HD. Na rynku RTV spotkamy jeszcze modele kamer, które nie są wyposażone w tą jakość. Do popularnych rozdzielczości należą:

  • 640×480 pikseli- najprostszy i najtańszy model kamerki, bez wymienianej jako standard jakości HD. To urządzenie sprawdzi się dla mało wymagających użytkowników, przy niezbyt dobrym łączu internetowym. Kamery o tej rozdzielczości niestety nie zagwarantują nam jakości.
  • 1280×720 pikseli- w tym modelu dysponujemy jakością HD. Zapewni ona obraz na przyzwoitym poziomie. Cena jest z reguły niska, ale komfort użytkowania, również może być niezadowalający.
  • 1920×1080 pikseli- jakość Full HD. W tym wypadku mamy zagwarantowaną wysoką jakość, która idzie w parze z przystępną ceną. Ta kamerka spokojnie sprawdzi się podczas streamowania, jak i rozmów wideo.
  • 3840×2160 pikseli- to kamera przeznaczona dla osób wymagających, którym zależy tylko na najwyższej jakości. Zaawansowani streamerzy na pewno skuszą się na taki sprzęt. Należy wziąć pod uwagę, że ich cena jest znacznie wyższa.

Ilość klatek na sekundę

Popularna zasada: im więcej tym lepiej, może stanowić idealny opis tego parametru. Im więcej klatek, będzie wstanie przechwycić kamerka, tym płynniejszy i lepszy obraz nią przechwycimy. Duża ilość klatek na sekundę będzie szczególnie przydatna, jeśli zamierzamy nagrywać krótkie filmiki wideo. Zwykle mamy do wyboru:

  • 24 klatek na sekundę- jak nietrudno się domyślić, nie będzie ona nam gwarantowała najpłynniejszego obrazu, ale stanowi absolutne minimum.
  • 30 klatek na sekundę- urządzenia często określane jako modele podstawowe, jakoś wystarczy aby przeprowadzić rozmowy wideo.
  • 60 klatek na sekundę- w tym wypadku jakość równa się cena. Urządzenie gwarantuje płynny i dobrej jakości obraz.
  • 120 klatek na sekundę- kamery używane w celach streamingowych, gwarantują nieporównywalną płynność obrazu.

Regulacja ostrości

To kolejna ważna cecha kamerek internetowych. Ostrość możemy dopasowywać ręcznie, automatycznie, lub jak to bywa w przypadku najprostszych modeli, nie mamy możliwości regulacji. Ręczne regulowanie może być mniej komfortowe i bardziej męczące. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest autofocus- czyli automatyczne dopasowywanie ostrości. Warto wziąć po uwagę, że kamery wyposażone w autofocus, mają nieco gorszą jakość przesyłania obrazu.

→ Przeczytaj także: Jaki głośnik bluetooth kupić?

Dodatkowe funkcje kamery internetowej

Producenci chcąc zagwarantować jak najwyższą jakość oferowanych sprzętów, często wyposażają je w dodatkowe funkcje, które zwiększają możliwości i komfort użytkowania kamerek. Do najpopularniejszych rozwiązań dodatkowych możemy zaliczyć detekcję i śledzenie twarzy. Umożliwia to koncentracje ostrości bezpośrednio na twarzy rozmówcy. Kolejnym udogodnieniem jest tryb pracy nocnej. Pozwala on na rejestrację całkiem dobrego obrazu w warunkach nocnych. Ciekawą funkcją jest też przycisk do robienia zdjęć. Dzięki niemu możemy w szybki sposób zrobić sobie popularne selfie. Producenci oferują również dodatkowe oprogramowania, którymi możemy poszerzyć działania kamery internetowej.

Na pytanie: jaką kamerę kupić? nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Musimy dostosować ją od naszych oczekiwań oraz jej przeznaczenia. Pamiętajmy, to my będziemy z niej korzystać i to nam ma ona zapewnić komfort i wygodę użytkowania. Przez zakupem sprawdźmy co o danym modelu mówią inni użytkownicy, a także przeprowadzone testy urządzenia.

Kamera internetowa – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Kamerki internetowe. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz