Akumulatorki – dobre i wytrzymałe baterie akumulatorki w rankingu 2022!

Baterie są konkurencyjną metodą zasilania sprzętów i urządzeń elektrycznych. Pozwalają na uniknięcie konieczności poszukiwania gniazdek, w celu podładowania urządzenia. Jeśli przestają działać, wystarczy kupić nowe i je wymienić. Wydawać by się mogło, że to bardo korzystne rozwiązanie, szczególnie dla tych, którzy żyją w ciągłym biegu i nie chcą być niewolnikami ładowarek sieciowych. Jednak taki system również ma swoje wady. Jest to duży problem ekologiczny. Obecnie dążymy do tego, aby redukować ilość śmieci, a takie elektrośmieci są szczególnie uciążliwym odpadem.

Czy warto kupować akumulatorki?

Dlatego zdecydowanie warto postawić na baterie ładowalne, czyli akumulatorki. Wyglądają i działają tak samo jak zwykłe baterie, ale po rozładowaniu, nie trzeba ich wyrzucać. Wystarczy naładować je w specjalnej ładowarce, aby ponownie cieszyć się wszystkimi zaletami baterii. Jest to też bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Akumulatorki są droższe w zakupie, ale szybko się zwracają. Szczególnie jeśli używane są do sprzętów, które potrzebują bardzo dużo prądu. Aparaty fotograficzne zużywają baterie bardzo szybko, dlatego w tych sprzętach warto wykorzystać trwałe akumulatorki. Ceny zakupu pojedynczego akumulatorka, w zależności od jego pojemności, zaczynają się od około ośmiu złotych. Ale jakie kupić, aby zakup posłużył jak najdłużej?

Parametry akumulatorków

Pojemność

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu akumulatorków? Przede wszystkim musimy wiedzieć jaki rodzaj baterii chcemy kupić. Akumulatory aaa to odpowiedniki baterii LR03. Są one mniejsze. Odpowiednikiem baterii LR06 są akumulatory aa. Oprócz fizycznej wielkości, powinniśmy patrzeć na ich pojemność podaną w mAh. Im większa pojemność, tym dłużej dane urządzenie będzie pracować. Ale też taki akumulator będzie się dłużej ładował. Pojemności akumulatorów aa zaczynają się od 1000 i sięgają do około 3000mAh. Natomiast akumulatorów aaa – od około 800 do 1200mAh. Te pojemności, co jakiś czas zwiększają się. W starszych urządzeniach spotkać można jeszcze akumulatorki 300mAh. Nie są one jednak już produkowane. W takich sytuacjach warto wybrać modele o najmniejszej dostępnej pojemności.

Ilość cykli ładowania

Dobre akumulatorki mogą być ładowane do 2000 razy. Jednak w zależności od producenta realna liczba ładować może być inna. Ilość cykli ładowania zależy też od sposobu użytkowania. Jeżeli akumulatory będą rozładowywane do końca i ładowane do pełna, liczba ładowań będzie większa. Natomiast jeśli będą doładowywane w trakcie pracy, lub nieużytkowane przez dłuższy czas, ich żywotność może się skrócić. Trzeba też pamiętać, że pod koniec swojego życia, akumulatorki nie mają już szans na osiągnięcie pełnej pojemności. Ich wydajność z biegiem czasu będzie spadać.

→ Poznaj Najlepsze ładowarki do akumulatorków w rankingu 2022!

Utrata pojemności i współczynnik samorozładowania

Współczynnik samorozładowania jest wartością wyrażaną w procentach na określony okres czasu. Im niższa wartość, tym lepiej. Współczynnik ten pokazuje o ile procent rozładuje się akumulator podczas tygodniowej, miesięcznej lub rocznej bezczynności. Zwykle są to wartości rzędu 10-15%. Jest to bardzo ważny parametr, który zwykle pomija się podczas zakupów. Kluczowy będzie w sytuacji, gdy sprzęt z akumulatorkami zostanie odłożony na dłuższy czas. Taka kilkumiesięczna bezczynność może prowadzić do pełnego samorozładowania, a co za tym idzie do stałej utraty pojemności. Nie należy przechowywać rozładowanych akumulatorków. Aby zapewnić im dłuższą żywotność, co jakiś czas trzeba je doładować. Jednak zjawiska utraty pojemności nie da się w żaden sposób powstrzymać. Nawet jeśli akumulatory są stale w użyciu, to z czasem ich pojemność maleje, aż do jej całkowitej utraty w okolicach 2000 ładowań lub dużo wcześniej.

Rodzaje akumulatorków – jakie akumulatorki wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów akumulatorów. Jakie wybrać?

  • akumlatorki NiMH, czyli niklowo-wodorkowe są najpopularniejsze. Wśród nich wyróżnić można dwie podgrupy. Modele non-LSD, mają dosyć wysoki współczynnik samorozładowania, natomiast te LSD, potrafią utrzymać pełne naładowanie nawet kilka miesięcy. Są to akumulatory nowej generacji. Producenci obiecują, że ich wydajność spadnie tylko o 25% przez rok bezczynności. Takie akumulatorki mają też dłuższą żywotność. Mogą osiągnąć nawet 2000 ładowań.
  • akumulatorki NiCd, czyli niklowo-kadmowe są nieco starszym rozwiązaniem. Powoli odchodzą one w zapomnienie, ze względu na zbyt małe pojemności. Jednak tak małe pojemności powodowały dłuższą żywotność baterii, nawet do 2000 ładowań. Ich kolejną zaletą była możliwość pracy urządzenia w skrajnych warunkach. Producenci zapewniają ich działanie przy -30 i +60 stopniach.
  • akumulatory NiZn (niklowo-cynkowe) – są jeszcze dostępne w sprzedaży, ale ze względu na swoją charakterystykę, najlepiej sprawdzą się do specjalnego zastosowania. Napięcie uzyskane z akumulatora NiZn jest wyższe niż standardowe 1,2V, dlatego akumulatory te sprawdzą się w sprzętach, które wymagają takiego wyższego napięcia. Żywotność takiego produktu jest niższa, łatwo też można takie baterie przeładować, gdyż ich pojemności są niewielkie.

Dlatego odpowiedź na pytanie, jakie akumulatorki wybrać, jest tylko jedna. Chyba że potrzebujemy zasilania dla sprzętów wymagających wyższego napięcia, lub akumulatory muszą pracować w skrajnych temperaturach.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie akumulatorków?

Najlepsze akumulatorki to te najświeższe, dlatego warto sprawdzić datę produkcji, jeśli producent taką podaje. Rzadko kiedy sprzedawcy odpowiedzą na pytanie, jak długo produkt leży już na półce. Dlatego lepiej wybierać większe pojemności, gdyż ich data produkcji na pewno jest najnowsza. Większe akumulatorki dłużej też utrzymają większą pojemność. Najnowszym typem akumulatorka, który dostępny jest na rynku jest ten NiMH LSD. Nie wszyscy producenci umieszczają jednak informację o podgrupie na opakowaniu. O tym, że akumulator jest typu LSD świadczą także opisy: ready to use albo pre charged. Decydując się na zakup przez internet, zwykle znajdziemy taką informację w opisie.

Czy nowe akumulatorki trzeba ładować?

Jeśli zdecydujemy się na zakup akumulatorków najnowszej generacji, czyli niklowo-wodorkowych, typu LSD, nie musimy ładować ich po powrocie do domu. Są one wstępnie naładowane przez producenta i gotowe do użycia.

Akumulatorki – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Baterie akumulatorki. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz