Mikrofon do komputera – jaki mikrofon wybrać do komputera? Ranking mikrofonów do nagrywania 2024

Na rynku mamy dostęp do różnych modeli mikrofonów. Oferty są bardzo zróżnicowane pod względem budowy, sposobu działania czy parametrów. Każdy z nich wykazuje inne możliwości. Przed nabyciem sprzętu warto rozważyć kilka kwestii aby podjąć właściwy wybór, który sprosta naszym oczekiwaniom. Podstawowym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać jest do czego tak naprawdę potrzebujemy mikrofonu. Możemy wykorzystywać je do gier komputerowych, tworzenia i nagrywania własnej muzyki oraz prowadzenia rozmów czy wywiadów.

Mikrofon do komputera i laptopa –  jaki wybrać?

Ważne jest aby mikrofon był podłączony za pomocą USB, dzięki temu mamy pewność, że nasz sprzęt ma wbudowaną kartę dźwiękową. Jest to bardzo oszczędne rozwiązanie gdyż nie musimy inwestować w dodatkowe wyposażenie. Jakość dźwięków audio jest zadowalająca.

Rodzaje mikrofonów

Mikrofony klasyfikowane są na różne sposoby.

 1. Pierwszym z nich jest przetwornik, wyróżniamy dwa podstawowe:
  1. Mikrofony dynamiczne charakteryzują się prostą budową i doskonale wytrzymują duże ciśnienie akustyczne. Wykorzystywane głównie do nagłaśniania źródeł dźwięków.
  2. Mikrofony pojemnościowe potrzebują źródła zasilania a ich budowa jest bardziej skomplikowana. Są bardzo czułe.
 2. Walory akustyczne:
  1. Mikrofony kardoidalne są jednokierunkowe, czyli mają możliwość rejestrowania dźwięku tylko z jednego kierunku. Oznacza to, że nie zbierają wszystkich odgłosów dochodzących z zewnątrz. Chronią przed niepożądanymi szumami i hałasem.
  2. Mikrofony superkardoidalne jeszcze lepiej wygłuszają dźwięki otoczenia. Niskie ryzyko wystąpienia sprzężenia zwrotnego.
  3. Mikrofony wszechkierunkowe rejestrują wiele dźwięków, zazwyczaj wykorzystywane do nagłaśniania dużych grup muzycznych.
  4. Mikrofony dwukierunkowe doskonale zbierają dźwięki z przodu i z tyłu.

Przewodowy czy bezprzewodowy – który lepszy?

W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać mamy dwa rozwiązania. Przy obu wariantach znajdziemy mikrofony wysokiej jakości. Przed zakupem powinniśmy zapoznać się z ich funkcjami.

Mikrofon bezprzewodowy

Nie wymaga podłączenia żadnego kabla. Pozwala nam na pełny zakres ruchów. Korzystamy z niego głównie w sytuacjach przemieszczania się. Niezastąpione podczas eventów, koncertów, prelekcji, ćwiczeń oraz innych wystąpień publicznych. Jego celem jest umożliwienie swobodnego poruszania się na większe odległości bez uciążliwego przewodu.

→ Przeczytaj także: Ranking głośników do PC 2024

Zestaw bezprzewodowy składa się z nadajnika i odbiornika. Odbiornik to zwykłe czarne pudło odbierające sygnał z źródła. Nadajnik zazwyczaj trzymamy w ręku, najczęściej zasilany baterią. W tym przypadku mamy kilka rodzai nadajników:

 • do ręczny (posiada dwa nadajniki UHF oraz VHF)
 • nagłowny ( lekki sprzęt zamocowany na głowie, nie zajmuje rąk, idealnie nadają się do fitnessu)
 • krawatowy (mały, przypinany do koszulki na klips, może być wykorzystywany w podsłuchach)

Przy możliwości wyboru nadajnika lepszą opcją będzie UHF, ponieważ działa na wyższych częstotliwościach.

Mikrofon przewodowy

Klient decydujący się na zakup tego mikrofonu nie ma dużego pola zasięgu. Ogranicza go kabel posiadający określoną długość. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się podczas wykładów na mównicy, pracy przy biurku a także rozmów internetowych. Jego głównym zadaniem jest skupianie dźwięku na osobie mówiącej oraz izolacji pozostałych odgłosów. Dają nam gwarancję niezawodności, mamy pewność, że dźwięk nie urwie się w trakcie. Ich podłączenie nie wymaga specjalnych zdolności, za pomocą wtyk USB, mini-jack 3.5mm, lub 3-pinowy XLR.

Tani czy profesjonalny mikrofon?

Na rynku mamy wiele firm proponujących nam zakup mikrofonu. W zależności od zdolności, wydajności i marki ceny wahają się w granicach od dziesięciu złoty do nawet kilku tysięcy. Zanim zdecydujemy się na zakup drogiego sprzętu warto poszukać ofert tańszych ale równie wydatnych.

Wiadomo, że osoba używająca mikrofonu sporadycznie będzie miała inne oczekiwania niż zawodowiec. Najczęściej wykorzystuje go do własnych celów np. rozmowy przez Skype lub gier online. Jakość dźwięku audio nie jest na wysokim poziomie jednak pozwala na komunikowanie się. Zwykli amatorzy nie potrzebują wielofunkcyjnego drogiego mikrofonu. Decydują się na zakup tradycyjnego, który nie posiada nadzwyczajnych możliwości.

Jeśli potrzebujemy dobrego profesjonalnego mikrofonu, musimy liczyć się z kosztami. Im większe znaczenie ma dla nas sprzęt tym więcej jesteśmy w stanie za niego zapłacić. Zawodowcy inwestują w zaufaną i sprawdzoną markę. Mikrofon to ich narzędzie pracy. Nie mogą pozwolić sobie na niedociągnięcia i zakłócenia podczas transmisji na żywo. Jakość dźwięku ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na kontakt nadawcy i adresata. Na zakup profesjonalnego mikrofonu decydują się osoby z doświadczeniem, które mają pojęcie na ten temat i wykorzystują go do określonych celów. Często występują publicznie dlatego na pierwszym miejscu stawiają na jakość i funkcjonalność. W tej branży pracują piosenkarze, dziennikarze, mówcy, aktorzy oraz coraz częściej pojawiający się w internecie youtuberzy i influencerzy.

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz