Dobra karta graficzna do gier – jaką kupić? Najlepsze karty graficzne w rankingu 2024!

Razem z nieustannym postępem technologicznym w branży gier istnieje również potrzeba ciągłego rozwoju i udoskonalania podzespołów komputerowych. Jednym z najważniejszych podzespołów jest wydajna i dobra karta graficzna do gier, która odpowiada za aspekty wizualne rozgrywki. Jeżeli zastanawiasz się jaką kartę graficzną wybrać, aby jak najlepiej sprawdzała się w gamingu powinieneś poznać specyfikację i technologie na których oparto najlepsze karty graficzne.

Karta graficzna do gier – czym się charakteryzuję?

Bez wątpienia karta graficzna jak i procesor to najważniejsze komponenty składające się na dobry komputer. Wybór karty graficznej nie należy do najłatwiejszych, jednak jeżeli mamy zamiar grać w najnowsze produkcje, to musimy liczyć się z tym, że zwyczajna karta graficzna nie wystarczy, by uciągnąć wymagania większości gier. Dokonania wyboru utrudnia również ciągle rozwijający i posuwający się do przodu rynek kart graficznych, które z roku na rok zaskakują swoimi właściwościami. Czym charakteryzują się te stworzone do gier? Powinny charakteryzować się przede wszystkim wydajnością działania. Karta graficzna zawierając w sobie jednostkę do przetwarzania pamięci, jest jakby komputerem samym w sobie, lecz nastawionym na przetwarzanie obrazów, przez co nazywa się ją również jednostką przetwarzającą grafikę – GPU.

Wydajne karty graficzne do gier produkują wiele ciepła, przez co umieszczane są na nich radiatory mające na celu równomierne rozprowadzanie ciepła i chłodzenie, w wielu przypadkach używa się dedykowanych wentylatorów, by pozbyć się nadmiaru ciepła. Droższe karty graficzne do gier często są już wyposażone w dodatkowe wentylatory. Co nie oznacza, że im więcej wentylatorów przy jednej karcie graficznej tym jest ona lepsza bądź wydajniejsza.

Najlepsza karta graficzna do gier

Na obecną chwilę na rynku można by wymienić kilka najlepszych kart graficznych, których ceny wahają się od około dwóch tysięcy do prawie sześciu tysięcy złotych. Najdroższa z nich bazująca na architekturze Ampere, czyli na drugiej generacji architektury RTX firmy NVIDIA. Zastosowano w niej ulepszone rdzenie RT oraz Tensor i nowe procesory strumieniowe, ponadto korzysta z szybkiej 8 GB-owej pamięci GDDR6 co umożliwa ci największą moc i wydajność nawet do najbardziej wymagających gier. Ta karta graficzna to MSI GeForce RTX 3070 VENTUS 3X OC. Zastosowanie w niej grafenowej obudowy pomaga w rozprowadzeniu ciepła, a mimo to karcie towarzyszą trzy wentylatory. Nie musisz bać się hałasu, dzięki systemowi Zero Frozr wentylatory włączają się jedynie kiedy karta graficzna naprawdę ich potrzebuje. Jest to bardzo droga karta graficzna, jednak cena ma się całkowicie do wykonania, jakości i wydajności, jakie MSI nam oferuje.

Najpopularniejszą kartą graficzną do gier w marcu 2024 tego roku nieoczekiwanie stała się Gigabyte GeForce RTX 2060 OC, której cena wydaję się bardziej przystępna nawet dla wymagającego gracza. Ta bardzo dobra karta graficzna również oferuje nam korzystanie z szybkiej 6 GB-owej pamięci GDDR6 oraz maksymalne taktowanie na poziomie aż 1755 MHz, natomiast użycie wytrzymałego backplate ochroni najdelikatniejsze komponenty karty graficznej, która tym razem wyposażona została w dwa wentylatory, które mają jej zapewnić wystarczające chłodzenie, pracując cały czas.

Najtańszą kartą pamięci oferującą zbliżoną wydajność jest Gigabyte RX 5500 XT OC 4G 2.0, który również korzysta z szybkiej pamięci, lecz posiadając jej już tylko 4 GB, a dzięki unikalnemu systemowi chłodzenia, który wykorzystuje masywny radiator i dwa wentylatory o przeciwnym kierunku obracania się zapewnia stabilną pracę podczas korzystania z wymagających gier. Jest to jedna z najtańszych opcji oferująca tak wiele możliwości i mająca tyle zalet.

Karta graficzna do gier – jaką wybrać?

Poniżej przedstawiamy przykłady kart, które idealnie sprawdzą się w pracy w różnych rozdzielczościach.

Karta graficzna dla FullHD – 1080p

Kartami graficznymi mająca najlepszy stosunek ceny do wydajności, jaką zaoferują, gdy potrzebujemy uzyskać na ekranie obrazu o rozdzielczości FullHD jest MSI GeForce GTX 1660 Ti oraz AMD RX 5700XT. Te dwie karty zrobią dużo dobrej roboty jeżeli potrzebujemy tylko 1080p na naszych ekranach. RX 5700XT jest bardzo dobrą kartą, która starczy na dłuższy czas i nie kosztuje majątku, a w przyszłości pewnie dostanie wsparcie dla raytracingu obecnego w grach na konsole następnej generacji. Jeżeli ogranicza nas kwota, to ten wybór jest naprawdę idealny. Ilość GB przy tej karcie ma się następująco – 6 GB to istne minimum, natomiast przy 8 GB nic nie ma prawa ruszyć tej karty i zakłócić jej działania.

Natomiast jeżeli mowa o MSI GeForce 1660 Ti, to jest nam dobrze znaną kartą, do której nie jeden gracz wzdychał, w obecnych czasach idealnie nada się do osiągnięcia FullHD we wszelkiego rodzaju grach komputerowych. Co prawda nie obsługuje raytrackingu, lecz do grania w 1080p w zupełności wystarczy. Do tego posłuży nam na pewno kilka ładnych lat. Tak więc jeżeli zależy Ci na graniu w 1080p wybierz kartę graficzną MSI GeForce GTX 1660 Ti lub AMD RX 5700XT. Obie te karty są naprawdę wydajne i dadzą Ci to, czego szukasz! Wybór należy do Ciebie!

Karta graficzna dla 1440p

Większość graczy gra w rozdzielczości FullHD, ta sama grupa osób marzy o rozdzielczości 4K, zapominając o kompromisie jaki stanowi rozdzielczość 2K. Na dzisiaj najlepszą kartą graficzną do grania w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli i przy stałych 60 klatach na sekundę jest karta Radeon RX 5700. Nie ma ona żadnych problemów w wygenerowaniu 60 klatek/s, również bez większych problemów powinien poradzić sobie z najnowszymi grami na rynku, jeżeli jednak zauważymy jakieś braki w płynności pomóc powinna zmiana ustawień z ultrawysokich na wysokie. Taka mała zmiana pozwoli na utrzymanie obrazu dalej w 2K przy większej płynności. AMD zamontowało w tej karcie 8 GB szybkiej pamięci GDDR2, dzięki czemu karta ta powinna wystarczyć graczowi na kolejne parę lat. Jest to również karta, która zapewnia energooszczędność dzięki wykorzystaniu w niej architektury RDNA.

Karta graficzna Radeon RX 5700 łączy w sobie naprawdę wiele zalet i pozwala na wydajne granie w rozdzielczości 1440p, jednocześnie musimy wydać na nią nie wiele ponad 1600 zł, co za tym idzie czyni ją najlepszą kartą graficzną do rozdzielczości 2K w tej cenie.

Karta graficzna dla 4K

Dzięki temu, że monitory wyświetlające ekran w rozdzielczości 4K w końcu spadły z tak wysokich cen, stały się realniejszym zakupem dla gracza, który chciałby wykorzystywać potencjał tej rozdzielczości. Powstało także więcej produkcji, które obsługują rozdzielczość 3840×2160 pikseli. W obecnym momencie najlepszą opcją dla gracza, który chce się przesiąść z rozdzielczości FullHD lub 2K jest karta graficzna Nvidia GeForce RTX 2080 Super, której cena to około 3500 zł, jednak jeżeli wybierzemy silniejsze warianty tej karty cena może urosnąć nawet do 4000 zł. Oferuje nam ona 60 fps na najwyższych ustawieniach najnowszych gier. Wyposażoną ją w technologie DLSS oraz korzysta z dedykowanego systemu raytrackingu.

Karta Nivida cechuję się olbrzymią wydajnością i odpornością na spadki fps-ów, zapewniając rozgrywkę bez spowolnień, smużeń grafiki czy innych psujących widok efektów. Dlatego jeśli chcesz w pełni odczuć możliwości 4K na swoim monitorze wybierz kartę graficzną Nivida GeForce RTX 2080 Super.

Karta graficzna do laptopa do gier

Jedna z najlepszych kart graficznych do gier w laptopie to GeForce RTX2060, RTX2070 i RTX2080. Zakup modeli ze starszymi kartami graficznymi Pascal (np. GTX 1050) uważamy dziś za nieopłacalny. A prawda jest taka, że jeżeli planujemy kupić laptopa do gier, to musimy spodziewać się tego, że są to raczej laptopy z półki tych droższych, niżeli tych tańszych, choć i takie przy dobrej promocji możemy trafić.

Dobra karta graficzna w laptopie to także GeForce GTX1650 i GTX1650 Ti, które stanowią tańszą alternatywę dla RTX-ów, a o ich wydajności przekonali się już użytkownicy laptopów. Przy wyborze laptopa z kartą graficzną GTX16xx musimy pogodzić się z tym, że brak jej technologi ray-tracingu i DLSS, lecz za laptopy posiadające te technologie w karcie graficznej musimy wyłożyć naprawdę olbrzymie pieniądze, tak więc wartym do obejrzenia i sprawdzenia modelem będzie laptop Acer Nitro 5 z GTX 1650 lub MSI GL75 Leopard, które to są godnymi tańszymi odpowiednikami przystosowanymi do gier. Natomiast jeżeli jesteśmy w stanie wyłożyć na sprzęt większe pieniądze to polecałbym MSI GE66 Raider, który oprócz karty graficznej GeForce RTX 2080 Super oferuje Intel Core i9 co czyni go naprawdę silnym zawodnikiem na rynku laptopów gamingowych.

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz