Jaki laptop do 2000 zł? Wybieramy najlepszego budżetowego laptopa – Ranking laptopów do 2000 zł!

Laptopy są idealnym zamiennikiem komputera stacjonarnego, lub komputerem, który będzie służył podczas podróży. Urządzenia tego typu wybierane są najczęściej przez podróżników, studentów czy osoby, dla których najbardziej liczy się w mieszkaniu przestrzeń. Co, jeśli musimy kupić laptopa, ale nie mamy na to przeznaczonego dużego funduszu? Czym się kierować przy wyborze mając budżet 2000 zł?

System operacyjny – w zestawie czy osobno?

Dla wielu użytkowników komputera wybór jest prosty – jak komputer to tylko z systemem operacyjnym Windows. Jesteśmy mocno przyzwyczajeni do systemu opartego na „okienkach”, ale nie myślimy o tym, jakie koszty generować może zakup licencji.

Zakup laptopa z zainstalowanym systemem operacyjnym polecany jest w szczególności osobom, które nie czują się zdecydowanie na siłach, aby ten system zainstalować lub nie są posiadaczami numeru seryjnego systemu operacyjnego. W tej sytuacji należy bezwzględnie liczyć się z tym, że w koszt laptopa będzie wpisany koszt zakupu licencji. Jeżeli zakupu laptopa dokonuje zaawansowany użytkownik komputerów, dobrym krokiem może okazać się instalacja systemu Linux na nowo zakupionym sprzęcie.

→ Dowiedz się także: Jaki mikrofon do komputera wybrać?

Pamięć RAM – jakiej wielkości powinna być zainstalowana?

Obecnie pamięci RAM w laptopach ograniczonych cenowo do 2000 zł może być zainstalowane maksymalnie 16 GB. Aby praca na laptopie była efektywna i bez przeszkód, polecanym jest, aby znajdowało się w nim 4 lub 8 GB. Ilość ta zapewni płynną pracę komputera, a nawet pozwoli na wirtualną rozrywkę, w zależności od zastosowanej karty graficznej i procesora. Jeśli jednak uważasz, że w przypadku określanych przez Ciebie zastosowań lepsza okaże się większa ilość – wybierz laptopa z zainstalowaną większą pamięcią RAM.

Dedykowana czy zintegrowana karta graficzna?

W urządzeniach w tej cenie możemy znaleźć zarówno karty graficzne zintegrowane z płytą główną, jak i dedykowane. Wybór karty graficznej powinien być podyktowany tym, ile będziemy od danego laptopa wymagać. Jeśli będą to proste zadania w arkuszu kalkulacyjnym, przeglądanie internetu, czy praca na plikach tekstowych – wystarczającym wariantem jest zdecydowanie wybór karty zintegrowanej. Jeżeli jednak laptop będzie wykorzystywany np. do obróbki grafiki, czy grania, warto zastanowić się nad sprzętem z dedykowaną kartą graficzną.

→ Przeczytaj także: Ranking podkładek chłodzących do laptopa 2022

SSD, a może jednak HDD?

Dysk SSD zdecydowanie podnosi wydajność laptopa, jednak wciąż w tej klasie cenowej dyski tego typu nie grzeszą pojemnością. Jeżeli najważniejsza jest dla Ciebie wydajność i masz w nawyku korzystanie z nośników zewnętrznych lub chmury na dane – dysk SSD jest właśnie dla Ciebie! Jeżeli jednak magazynujesz swoje dane na dysku i nie wyobrażasz sobie przenoszenia ich do chmury lub na dysk zewnętrzny, wybierz tradycyjny dysk HDD, którego pojemność może wynosić nawet 1 TB.

Wielkość ekranu. Jaka przekątna będzie wygodniejsza?

Wszystko zależy od zastosowań. Jeżeli dane urządzenie będzie przenoszone, będzie towarzyszyło w każdej podróży, lepszym wyborem będzie laptop z matrycą 15,6”. Jego waga nie będzie duża,a także nie będzie wymagał dużo miejsca, w związku z czym spokojnie zmieści się na kolanach. Do zastosowań domowych polecane są laptopy z matrycą 17,3” Ich gabaryty są większe, a same urządzenia cięższe, ale możemy na nich ustawić większe rozdzielczości, co poprawi komfort pracy.

Bateria – drugie źródło zasilania

Bateria w laptopie to dla wielu użytkowników jego najważniejszy element. W momencie dużej ilości podróży warto jest celować w urządzenie dysponujące większą baterią. Wydłuży to znacznie jego możliwości pracy poza źródłem zasilania, a nam pozwoli pracować przez długi czas nawet w bardzo odosobnionym miejscu.

Laptop do 2000 zł – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Laptopy do 2000 zł. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

3 komentarze do wpisu „Jaki laptop do 2000 zł? Wybieramy najlepszego budżetowego laptopa – Ranking laptopów do 2000 zł!”

  1. Ja mam HP. Kupiony po przecenie z 2200 na 1600 😀 Śmiga świetnie, nie wiedziałem że taki tani laptop moze tak dobrze działać 😛

  2. Ja mam Lenovo, którego kupiłem za 2 tys. z hakiem i po roku użytkowania przyznam, że jestem zadowolony. Co prawda nie jest to sprzęt najwyższej klasy, ale nie zamula jakoś bardzo. Da się na nim normalnie w coś pograć lub posiedzieć w necie.

  3. Co prawda na takich laptopach to w gry się nie pogra, ale do codziennego użytku i surfowania po necie jak najbardziej może być. Ja akurat mam Dell’a Inspiron i używam go w pracy i bardzo go zachwalam. Spoko artykuł, przyjemnie się czyta i ciekawe info. Pozdro 😉

Dodaj komentarz