Jaki monitor LCD kupić? Przekątna, rozdzielczość, częstotliwość. Ranking monitorów LCD 2022!

Monitor jest bezpośrednio odpowiedzialny za wyświetlanie obrazu generowanego przez kartę graficzną zainstalowaną w naszym komputerze. To, w jaki sposób efekty pracy będą wyświetlane zależy od typu monitora, a także od oferowanych przez niego możliwości i jego parametrów. Najpopularniejszymi i najbardziej uniwersalnymi monitorami są obecnie monitory LCD, które dzięki różnym parametrom można dobrać do różnych zastosowań. Jak zatem dokonać wyboru monitora LCD?

Jakie parametry grają kluczową rolę przy wyborze monitora LCD?

Wybierając monitor LCD jesteśmy zdani, przede wszystkim na parametry urządzenia, które deklarowane są przez producenta. Najważniejsze z nich to:

 • kontrast,
 • jasność,
 • czas reakcji,
 • kąty widzenia,
 • przekątna ekranu,
 • rozdzielczość.

Odpowiednie określenie optymalnych dla nas wyżej wymienionych parametrów pozwoli na skupienie się na ściśle wybranych urządzeniach.

Zastosowanie monitora LCD – dobór parametrów

Szczególnie ważną rzeczą jest określenie zastosowania monitora. W biurze, czy w domu do pracy z Internetem, czy plikami tekstowymi idealnie spisze się monitor o nieco innych parametrach, jakimi cechować się będzie monitor wykorzystywany do obróbki grafiki, czy grania.

Określanie parametrów monitora należy rozpocząć od przekątnej ekranu. Definiuje ona bezpośrednio wielkość monitora, dlatego o przekątnej powinno decydować miejsce na biurku, które chcemy przeznaczyć na monitor. Powinien on stać swobodnie, a także powinna być możliwa zmiana jego kąta nachylenia, czy ewentualna, delikatna zmiana ustawienia. W ten sposób zostanie zachowany pełen komfort na stanowisku komputerowym. Celuj jednak w monitory o przekątnej 24” i większej, ponieważ praca na monitorach tej wielkości jest dużo przyjemniejsza niż ma to miejsce przy mniejszych urządzeniach.

Rozdzielczość bezpośrednio zależy od przekątnej i proporcji monitora LCD. Obecnie najpopularniejsze są monitory panoramiczne, które cechują się proporcjami 16:9 i rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli. W zależności od proporcji i przekątnej, rozdzielczość będzie się zmieniać. Najwięcej oferuje monitor ultrapanoramiczny, który dysponuje proporcją 21:9 i rozdzielczością 2560 x 1080 pikseli.

Należy pamiętać, że im wyższa rozdzielczość, tym wyższy komfort pracy przy danym monitorze. Monitor LCD ultrapanoramiczny pozwala ze spokojem wyświetlić obok siebie dwa pełnowymiarowe okna. Jest to bardzo wygodne w przypadku pracy na wielu plikach, czy poszukiwaniu informacji w Internecie. Gracze inwestujący w tego typu monitory mogą cieszyć się dużym polem widzenia w świecie gry, co zwiększa imersję i pozwala bardziej wczuć się w świat oferowany przez daną grę.

Następnym ważnym parametrem są kąty widzenia monitora LCD. Wartości te podawane są dla pionu i dla poziomu. Maksymalna wartość kątów widzenia wynosi 178 stopni. Pod większym kątem człowiek nie jest w stanie spojrzeć na monitor, dlatego im wyższa jest deklarowana przez producenta wartość, tym lepiej. Poszczególne wartości odgrywają jednak większe znaczenie. Jeśli będziemy od początku wiedzieć, pod jakim kątem będziemy spoglądać na monitor ważniejsze mogą okazać się poszczególne wartości. Jeżeli będzie on pochylony w pionie, ważniejsze okażą się wartości kątów widzenia w pionie, jeżeli na co dzień będziemy spoglądać w monitor z boku – powinniśmy większą uwagę skupić na poziomych kątach widzenia monitora.

→ Przeczytaj także: Ranking monitorów gamingowych 2022

Z kątami widzenia bezpośrednio związany jest również rodzaj matrycy. To, w jaką matrycę wyposażony będzie nasz monitor powinno zależeć od zastosowań. Im większe wymagania dotyczące jakości obrazu – tym matryca powinna być bardziej zaawansowana technologicznie. I tak, w zastosowaniach typu gry komputerowe, czy obróbka graficzna lepiej sprawdzi się matryca IPS. Lepiej odda ona kolory, a także zapewni lepszy kontrast. W momencie wykorzystywania monitora do prac biurowych lepsza może okazać się matryca TN.

Ważną rolę odgrywają również elementy dodatkowe takie, jak :

 • wbudowane głośniki,
 • wyposażenie w starsze typy złącz,
 • wbudowany HUB USB,
 • tryby pracy.

Opcje te pozwolą nie tylko uprzyjemnić pracę, czy rozrywkę przy ulubionej grze komputerowej, ale także pozwolą na podłączenie monitora do starszej karty graficznej, co w pewnych momentach może okazać się konieczne. Ważna jest również optymalizacja i personalizacja ustawień, dlatego dzięki trybom pracy możesz w późniejszym czasie zaoszczędzić masę czasu.

Monitor LCD – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Monitory LCD. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

3 komentarze do wpisu „Jaki monitor LCD kupić? Przekątna, rozdzielczość, częstotliwość. Ranking monitorów LCD 2022!”

 1. Moją sprawdzoną firmą jeśli chodzi o monitor czy TV jest Samsung. Niektórzy mówią, że to syf, ale zupełnie się z tym nie zgadzam. Nie ma żadnych problemów z ich sprzętem.

 2. Ja akurat mam monitor Benq i działa naprawdę bez zarzutów, obraz jest świetny. Zaskoczył mnie trochę ten ranking, pierwszy raz słyszę o tej firmie (Liyama) . Sam artykuł bardzo ciekawy i rzetelny, przyjemnie się czyta.

 3. Super, dzięki za pomoc 🙂

Dodaj komentarz