Nintendo Switch – czy warto kupić? Wady i zalety najnowszej konsoli od Nintendo

Nintendo Switch to unikatowa stacjonarna konsola przeznaczona do gier wideo. Równocześnie można podłączyć ją do telewizora w domu oraz w jednej chwili zmienić ją w mobilną konsolę z 6,2-calowym wyświetlaczem. Jest to o tyle przełomowa, iż łączy ze sobą funkcje stacjonarną oraz przenośną, i w dodatku można na niej grać w wiele gier wideo. Konsola gier Nintendo została wydana w marcu 2017 roku tym samym zastępując wydaną w 2012 r. konsolę Wii U.

Nintendo Switch – parametry

Konsola do gier wideo firmy Nintendo została wyposażona w procesor główny i jednocześnie w procesor graficzny, które bazują na technologii Tegra X1 stworzonej przez firmę Nvidia. Technologia ta składa się z następujących części składowych:

  • Cztery rdzenie Cortex – A57, oraz cztery rdzenie Cortex – A53;
  • Wyświetlacz (o rozdzielczości 1080p na ekranie telewizora oraz 720p w formie mobilnej);
  • Pamięć wewnętrzna (pojemność 32 GB);
  • Karty pamięci – microSDHC oraz microSDXC o łącznej pojemności 2 terabajtów;
  • Stacja dokująca – posiada port HDMI, USB 3.0, oraz dwa porty USB 2.0 a także gniazdo ładowania typu USB-C.

Takie parametry sprawiają, iż okres działania konsoli jest bardzo długi i nie ma konieczności jej ciągłego ładowania. Dodatkowo dzięki obecności dwóch kart pamięci o łącznej pojemności 2 terabajtów można bez problemu cieszyć się z długich godzin zabawy grając w niejedną grę, zarówno w formie stacjonarnej jak i przenośnej.

Kontroler Joy-Con

Dzięki zastosowaniu uniwersalnych kontrolerów Joy-Con można uzyskać dostęp do wielu zaskakujących sposobów rozrywki. Kontrolery Joy-Con wyposażone są w akcelerometr, żyroskop oraz w wibracje haptyczne. Dodatkowo dwa Joy-con’y mogą być używane niezależnie w obu dłoniach (lub przez dwóch graczy) lub jako jeden (tutaj należy jedynie umieścić tzw. Joy-Con Grip). Co więcej tego typu kontrolery mogą bez problemu zostać podłączone do głównej konsoli i używane zarówno w trybie stacjonarnym jak i w trybie przenośnym. Takie rozwiązanie sprawia, iż można cieszyć się z przyjaciółmi nieskończoną ilością czasu spędzonego na świetnej zabawie przy użyciu profesjonalnego sprzętu.

Każdy Joy-con posiada wbudowany pełen zestaw przycisków i może jednocześnie być używany jako kompletny kontroler. Dzięki zastosowaniu żyroskopowego czujnika ruchu oraz wspomnianego akcelerometru można bez przeszkód osobno używać prawego oraz lewego kontrolera Joy-Con. Co więcej Nintendo Switch w kontrolerach typu Joy-con zastosował również szereg dodatkowych rozwiązań, które sprawiają, iż użycie ma jeszcze bardziej interaktywny charakter. W lewym Joy-Con’ie można znaleźć przycisk Capture służący graczom do wykonania zrzutu ekrany swojej obecnej rozgrywki i podzielenia się efektami swoich rozgrywek w mediach społecznościowych. Z kolei w prawym Joy-Conie znajduje się czytnik NFC, którego zdaniem jest doprowadzenie gracza do interakcji z figurkami amiibo oraz dodatkowo jest wbudowany czujnik ruchu IR, który jest w stanie rozpoznać i zmierzyć takie parametry jak odległość, kształt, a także ruch przedmiotów, które znajdują się w okolicy specjalnie przygotowanych gier. Dla zobrazowania czujnik IR jest w stanie określić jak daleko od kontrolera znajduje się ręka gracza.

Ile kosztuje Nintendo Switch?

Konsola Nintendo Switch to kompletny i bardzo ciekawy pomysł na sprawieniu komuś, kto regularnie gra w gry wideo radości. Dzięki unikalnym parametrom wewnętrznym, budowie oraz dodatkom takim jak kontrolery Joy-Con jest to idealne rozwiązanie dla zapalonych graczy. W zależności od tego w jakim miejscu chcemy kupić konsolę (Internet bądź sklep stacjonarny) ceny kompletnej konsoli są od siebie nieznacznie różne.

Na wielu stronach internetowych ceny konsoli Nintendo Switch znajdują się w widełkach cenowych pomiędzy 1249 PLN a 1649 PLN. Cena uzależniona jest od tego czy chcemy dokonać zakupu jedynie konsoli, czy też dodatkowych rzeczy, które sprawią, iż korzystanie z konsoli stanie się jeszcze większą frajdą służącą przez długi czas. Do tego należy również doliczyć cenę dostawy do domu ok. 50-70 PLN. Z kolei w sklepach stacjonarnych ceny całej konsoli różnią się od siebie i wynoszą pomiędzy 1199 PLN a 1539 PLN. Tutaj należy również wliczyć koszt dostarczenia konsoli ze sklepu do domu. Wobec tego różnica w cenie pomiędzy zakupem w sklepie stacjonarnym a przez Internet (wlicza się w to również strona internetowa sklepu RTV AGD) wynosi pomiędzy 50 a 100 PLN.

Nintendo Switch – dostępne gry

Jedną z niepodważalnych zalet konsoli Nintendo Switch jest fakt, iż istnieje wiele gier wideo dostępnych na tego rodzaju konsoli. Sama konsola jest wspierana przez najwyższej międzynarodowej klasy wydawców zewnętrznych, do których można zaliczyć m.in Ubisoft, Warner Bros oraz Activision Publishing Inc.

Korzystając z konsoli Nintendo Switch gracze mogą liczyć na obecność takich gier jak Minecraft, EA Sports FIFA, The Elder Scrolls, oraz NBA 2K. Dodatkowo, w celu zwiększenia atrakcyjności samej konsoli będzie można zagrać w takie gry jak The Legend of Zelda: Breath of the Wild, oraz w zabawną rozgrywkę 1-2-Switch. Dzięki temu można uznać, iż Nintendo oferuje uniwersalną i tym samym bardzo urozmaiconą rozrywkę, przy użyciu której każdy będzie mógł spędzić długie godziny na świetnej rozrywce.

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz