Sprzężone powietrze – czym jest i jak działa? Czy jest bezpieczne dla komputera? Wybieramy najlepsze!

Sprężone powietrze to produkt niezbyt popularny wśród polskich użytkowników komputerów, laptopów, czy nawet tabletów. Towar taki jak sprężone powietrze rzadko zobaczymy na sklepowych półkach, nie dostrzeżemy też jego reklamy w gazetkach promocyjnych, wszystko za sprawą tego, że sprężone powietrze stało się produktem branżowym, a ścisłej rzecz ujmując produktem branży informatycznej.

Sprężone powietrze – czym jest i jak działa?

Sprężone powietrze to nic innego jak powietrze utrzymywane pod ciśnieniem, zazwyczaj wyższym niż atmosferyczne. Taki rodzaj sprężenia powietrza w puszce sprawia, że przy naciśnięciu przycisku uwalnia się strumień silnego powietrza, który pomaga nam w usunięciu kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc. Najczęściej sprawdza się w komputerach, laptopach, czy też mniejszych urządzeniach elektronicznych. Niezastąpiony jest również w samochodzie, kiedy przyjdzie nam wyczyścić wyżłobienia w siedzeniach, czy szczeliny przy których zwykły odkurzacz nie poradziłby sobie.

Sprężone powietrze jest produktem ogólnodostępnym, jednak niezbyt popularnym. Najłatwiej dostać go w supermarketach na stoiskach komputerowych. Puszka powietrza kosztuje zazwyczaj od kilku do kilkunastu złotych i starcza na kilka użyć, w zależności od sposobu wykorzystania

Sprężone powietrze do czyszczenia komputera i laptopa

Sprężone powietrze jest najpopularniejszym środkiem do czyszczenia komputerów i laptopów, ponieważ zazwyczaj do zestawu dołączona jest plastikowa rurka, która w mgnieniu oka potrafi usunąć kurz i zanieczyszczenia z najgłębszych zakamarków naszych urządzeń.

Aby poprawnie i efektownie użyć sprężonego powietrza należy zamontować dołączoną do zestawu rurkę, która pomoże nam w dotarciu do trudno dostępnych miejsc. Po wycelowaniu w docelowe miejsce należy nacisnąć przycisk uwalniający sprężone powietrze. Strumień powietrza spowodowany wysokim ciśnieniem w puszce sprawi, że kurz, brud i inne zanieczyszczenia zostaną usunięte z powierzchni naszego urządzenia. Jest to niezwykle szybki i przyjemny sposób na utrzymanie urządzeń elektronicznych w czystości.

→ Dowiedz się także: Jaką podkładkę chłodzącą do laptopa kupić?

Sprężone powietrze do czyszczenia klawiatury

Kolejnym elementem czyszczenia naszych komputerów jest klawiatura. Jest to newralgiczne miejsce wszystkich komputerów, ponieważ najłatwiej ulega zanieczyszczeniu poprzez delikatną strukturę w jakiej jest wykonana. Szczeliny między klawiszami przyjmują wszystkie okruszki spoczywające na opuszkach naszych palców, a także kurz który składuje się i zalega pod klawiszami. Miejsca takie jak klawiatura są trudno dostępne dla zwykłego użytkownika, który nie zamierza wyciągać wszystkich poszczególnych klawiszy, dlatego z pomocą przychodzi sprężone powietrze, które doskonale radzi sobie w takich sytuacjach. Wystarczy otworzyć puszkę, zamontować cienką rurkę, wycelować i nacisnąć spust. W kilka sekund wszystkie zanieczyszczenia zostaną wypchnięte spod klawiszy i wyrzucone poza granicę naszego komputera. Klawiatura będzie jak nową i możemy mieć pewność, że nie narażamy jej na uszkodzenia.

Jak czyścić sprzęt komputerowy sprężonym powietrzem?

Sprężone powietrze, jak zostało już wspomniane na początku jest produktem niezwykle łatwym do użycia dla każdego użytkownika. Należy też pamiętać, że sprężone powietrze jest produktem wielozadaniowym, co znaczy że możemy nim czyścić wiele powierzchni i urządzeń, zaczynając na komputerach, poprzez telefony i tablety, a kończąc na wnętrzach telewizorów i odbiorników radiowych. Sprężone powietrze znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie możemy dotrzeć ze względu na mały rozmiar urządzenia, lub delikatność jego wykonania.

Aby poprawnie i efektownie użyć sprężonego powietrza należy zamontować dodawaną do zestawu plastikową rurkę, które sprawi, że strumień powietrza nie będzie rozproszony i cała siła zostanie przekazana we wskazane przez nas miejsce. Po zamontowaniu rurki, należy wycelować w miejsce przeznaczone do czyszczenia w odległości kilku centymetrów, tak aby podmuch powietrza był silny i usunął zanieczyszczenie. Po naciśnięciu spustu strumień sprężonego powietrza wydostanie się z puszki, a my usłyszymy specyficzne „syczenie”. To znak, że powietrze w puszce znajduje się pod wysokim ciśnieniem i produkt działa poprawnie.

Usuwanie brudów i zanieczyszczeń z pomocą sprężonego powietrza zajmuje raptem kilka sekund, dlatego naprawdę warto zwrócić uwagę na ten produkt i zawsze mieć go pod ręką.

Czy sprężone powietrze w sprayu może uszkodzić komputer?

Sprężone powietrze jest wytworem bezpiecznym zarówno dla Ciebie jak i komputera, ale także innych urządzeń elektrycznych. Musisz pamiętać, aby przy używaniu sprężonego powietrza urządzenia, które czyścisz były suche. Woda może powodować uszkodzenia. Samo powietrze jednak jest niezwykle bezpieczne i nieszkodliwe dla Ciebie i elektroniki. Przy jednorazowym czyszczeniu możesz wykorzystać nawet całą puszkę sprężonego powietrza bez obawy o stan Twojego komputera. Sprężone powietrze doskonale radzi sobie z newralgicznymi miejscami w komputerze, takimi jak wiatrak, procesor, dysk, czy klawiatura – wszystkie te elementy są delikatne i wymagają troski ze strony użytkownika. Wybierając sprężone powietrze do czyszczenia swojego komputera masz pewność, że zadbasz o jego czystość i nie narazisz go na uszkodzenia mechaniczne.

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz