Karta graficzna do 1000 zł – jaka będzie najlepsza? Ranking kart graficznych do 1000 zł w 2024 roku!

Rynek kart graficznych, nie tylko w Polsce, ale także i na świecie jest niezwykle zróżnicowany nie tylko pod względem jakościowym, ale także i cenowym. Jaką kartę graficzną do 1000 zł wybrać aby była jak najlepsza? Na rynku z powodzeniem znajdziemy karty graficzne zarówno do podstawowych zastosowań jak i te, które sprawdzą się w przypadku najbardziej wymagających użytkowników. Nie mniej jednak, ten próg cenowy oferuje dość przeciętne parametry, jednak niektórzy producenci, postarali się stworzyć karty godne uwagi, które jednocześnie nie nadwerężą znacznie naszego budżetu.

Karta graficzna do 1000 zł – czym charakteryzują się najlepsze?

Jak już zostało to wspomniane, próg cenowy jakim jest 1000 złotych, nie zaoferuje nam parametrów najwyższej jakości, co jednak nie oznacza, że tego typu karty, nie będą wyróżniać się niczym szczególnym. W zakresie 1000 złotych, jest naprawdę szeroki wybór kart graficznych, które będą zasadniczo różnić się między sobą istotnymi parametrami. Nie mniej jednak, czego możemy oczekiwać w tym przedziale cenowym? W pierwszej kolejności, skupmy się na rodzajach złącza, jakie karty graficzne w tej cenie mogą nam zaoferować. Większość jednostek będzie wyposażona w standardowe złącze DisplayPort. Jeśli jednak będziemy mieć odrobinę szczęścia, możemy natrafić na modele, które zaoferują nam również złącza DVI i HDMI. Kolejną kwestią, są wymiary karty. Zwykle w tym przedziale cenowym, długość jednostek jest standardowa, dopasowana do tradycyjnej obudowy PC. Warto mieć to na względzie, jeśli chcemy dopasować kartę do znacznie mniejszej jednostki. Karta graficzna do 1000 złotych, będzie się również charakteryzowała zasilaniem, ze złącza PCI Express x16.

Parametry i technologia zastosowana w kartach do 1000 zł

Okazuje się, że wbrew pozorom półka cenowa 1000 złotych, ma całkiem sporo interesujących parametrów do zaoferowania. Nie możemy jednak oczekiwać tego samego, co w wyśrubowanych modelach, jednak niektóre propozycje, śmiało sprawdzą się w większości zastosowań. Nawiązując więc do parametrów i technologii, omówmy poszczególne pozycje:

 • renomowany producent – wśród kart graficznych do 1000 złotych, możemy odnaleźć znane nazwy takie jak chociażby Asus czy MSI i Gigabyte.
 • dobry producent chipsetu – mimo iż w tym przedziale cenowym dominują karty z chipsetem NVIDIA, coraz więcej modeli oferuje także chipset AMD
 • wysokiej jakości chipsety – do najlepszych technologii chipsetów, które możemy znaleźć w kartach graficznych do 1000 zł, należą: GTX 1050 Ti, Radeon RX 570 i 580
 • pamięć RAM – to niezwykle istotny parametr kart graficznych, który powinniśmy uwzględnić przed podjęciem decyzji o zakupie. Dobra karta graficzna w tym przedziale cenowym będzie miała 4GB pamięci RAM, jednak najlepsza karta graficzna do 1000 zł, może zaoferować aż 8 GB takiej pamięci.
 • szyna danych – również parametr, który nie powinien umknąć naszej uwadze. W kartach graficznych w tym przedziale cenowym możemy znaleźć szyny o szerokości 128, 192 a nawet 256 bitów.
 • możliwości łączenia kart – technologia ta zastosowana jest wyłącznie w niektórych modelach GPU, które spokojnie możemy nabyć w budżecie 1000 zł.

Jaką kartę graficzną do 1000 zł wybrać?

Jaką kartę graficzną wybrać w tym budżecie? Wybór może być naprawdę ciężki, gdyż dobrych kart graficznych do 1000 zł jest na prawdę sporo. Tak więc, oprócz wyżej wymienionych parametrów i technologii, przy wyborze najlepszej karty graficznej do 1000 zł, warto także wziąć pod uwagę:

 • typ pamięci RAM – nie chodzi tu o pojemność, która wpływ na wydajność karty, ale o sam rodzaj zastosowanej pamięci. Wśród kart graficznych do 1000 zł, można liczyć śmiało na pamięć RAM GDDR5, a nawet – w niektórych modelach na szybszą wersję GDDR5X. Jakich kart graficznych do 1000 zł lepiej unikać? Omijamy szerokim łukiem te z wolnym i przestarzałym typem pamięci DDR3
 • taktowanie pamięci i rdzenia – to niezwykle istotny parametr, który przede wszystkim wpływa na całkowitą jakość układu graficznego. Jak łatwo się domyślić im wyższe są zakresy taktowania, tym lepiej wpłynie to na działanie karty graficznej.
 • obsługiwane standardy – warto zwrócić na to, jakie wersje standardów zarówno OpenCL, OpenGL jak i DirectX obsługuje wybrana przez nas jednostka.
 • moc zasilacza – a raczej rekomendowana moc zasilania, pozwoli to szybko ocenić, czy posiadany przez nas zasilacz będzie w pełni wystarczający
 • wydajność podczas testów i gier – wybierając najlepszą kartę graficzną do 1000 zł, niezbędne wydaje się zajrzenie do recenzji, opinii i testów. Dzięki temu szybko przekonamy się, czy wybrany przez nas model karty graficznej, rzeczywiście zasługuje na miano najlepszego, a nie tylko i wyłącznie dobrego.

Wybrane modele kart graficznych do 1000 zł

Jaką kartę graficzną wybrać, której cena nie przekroczy 1000 zł? Przedstawiamy, trzy wybrane modele, których cena mieści się w założonym przedziale, a dodatkowo dysponują one zadowalającymi i godnymi uwagi parametrami technicznymi.

Gainward GeForce GTX 1650 D6 Ghost

To model karty graficznej, który nie bez powodu znajduje się na pierwszym miejscu naszego zestawienia. Po pierwsze ma ona niewielkie wymiary, więc świetnie sprawdzi się w przypadku PC z mniejszą obudową. Dodatkowo cechuje się technologią wykonania chipa- 12 nm, a także posiada złącze PCI- Express x16 v. 3.0. Obsługuje ona także technologie DirectX 12, OpenGL 4,5 oraz Vulkan. Dysponuje ona 4GB pamięci RAM o częstotliwości 12000 MHz. Nie posiada ona co prawda rdzenia Tensor ani RT, za to jest wyposażona w złącze HDMI 2.0b, a także DisplayPort 1,4. Częstotliwość GPU również jest zadowalająca i wynosi 1590 MHz.

MSI GeForce GTX 1650 D6 Ventus XS

Na drugim miejscu, znalazła się kolejna karta od GeForce. Dawniej, ten model był jednym z najtańszych, jednak obecnie ceny się zmieniły. Nie mniej jednak godne uwagi jest zastosowanie autorskiego chłodzenia. Mankamentem może być starszy port DVI-D, jednak w dalszym ciągu może się on komuś przydać. Chip tej karty jest wykonany w technologii 12nm, a obsługuje ona technologie OpenGL 4.6, Vulkan oraz DirectX 12. Karta podobnie jak poprzedni model od GeForce posiada pamięć RAM o pojemności 4GB, o częstotliwości 12000 MHz. Oferuje ona również złącza HDMI 2.0b, a także DisplayPort 1.4a poza wspomnianym już DVI-D.

Gigabyte Radeon RX 5500 XT OC 4G

Jest to nowsza edycja Radeona, z firmy Gigabyte. Posiada ona interesujący system chłodzenia Windforce 2X, a także 4 GB pamięci RAM, o częstotliwości 14000 MHz. Chip jest wykonany w technologii 7nm, a obsługuje ona technologie OpenGL 4.5, Mantle, a także Vulkan. Częstotliwość GPU to 1845 MHz, a obsługiwane złącza wideo to HDMI 2.0b oraz DisplayPort 1.4.

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz