Rejestrator obrazu – jaki video grabber kupić? Wybieramy nagrywarkę video do komputera i konsoli

Nasze życie pełne jest istotnych wydarzeń, które pragniemy nierzadko uwiecznić, tak ażeby zostały z nami przez wiele lat. Kamery, albo aparaty fotograficzne umożliwiają nam trwałe rejestrowanie ważnych chwil, które na co dzień przeżywamy. Dla niektórych z nas pełnią one nieco inną rolę, bowiem są narzędziem pracy, od którego uzależniona będzie jej jakość, jak również końcowe rezultaty. Dlatego też rejestrator obrazu to niezbędne urządzenie, w chwili gdy chcemy nagrywać video na nasz komputer z dowolnie wybranego źródła analogowego (konsola do gier, tuner telewizyjny, magnetowid, aparat).  Wybór na rodzimym rynku jest całkiem spory. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie : jaki rejestrator obrazu do komputera warto wybrać? Poniższy artykuł podpowie na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy rejestrator obrazu.

Czym jest rejestrator obrazu?

Rejestrator obrazu (video grabber), który na ogół możemy nabyć w postaci karty to urządzenie, które ma nam umożliwiać nagranie video z dowolnie wybranego analogowego źródła, którym może być PlayStation, Xbox, komputer, czy też kamera. Video grabber uzyskał dużą popularność w tak zwanej społeczności streamerskiej, która bardzo chętnie wykorzystuje z tegoż rodzaju kart w trakcie transmisji na żywo. Nagrywarka do streamowania wspomaga proces nagrywania z uwagi na to, iż ten nie obciąża tak dysku, jak i procesora. Mówiąc dokładniej, wykonuje pracę za dysk i procesor, zatem te nie będą aż tak obciążane i mogą pracować tylko dla obecnie działającej gry.

Co jeszcze umożliwia rejestrator obrazu?

Określone urządzenia umożliwiają także przechwycenie obrazu z innych źródeł sygnału. Dzięki czemu możliwe jest na przykład pozyskanie materiału na przykład z konsoli do gier. Nagrywarka do gier pozwoli na zapisywanie, tego co działo się na konsoli. Należy mieć na uwadze, iż dobra nagrywarka do gier może zostać fabrycznie zamontowana w urządzeniu.

Karta wewnętrzna a zewnętrzna – jaki rejestrator obrazu kupić?

Jeżeli chcemy dokonać właściwego wyboru rejestratora obrazu, mamy do wyboru dwa różne typy kart przechwytujących – karty wewnętrzne, jak i karty zewnętrzne.

  • karta wewnętrzna – umieszcza się ją w obudowie komputera na jego płycie głównej, albo dużo rzadziej notebooka, który wyposażono we właściwy typ złącza. Takie urządzenia określa się jako rejestratory obrazu. Jeśli będziemy zdecydowani na zakup urządzenia wysokiej klasy, które będzie służyło na przykład jako najlepsza nagrywarka do gier, miejmy na uwadze, że możemy go wykorzystać również do celów profesjonalnych. Należy podkreślić jednakże fakt, że będzie to dużo droższe rozwiązanie, aniżeli zewnętrzne karty. Jeśli zastanawiamy się jaka nagrywarka do gier będzie najlepsza, pamiętajmy o tym, aby zapewnić jak najlepszej jakości sygnał poprzez wybranie kabli analogowych możliwie najwyższej jakości. Fakt ten wiąże się ściśle z charakterystyką analogowego przesyłania informacji, które w odróżnieniu od cyfrowej transmisji bez właściwej jakości okablowania nie będzie w stanie zapewnić jakości obrazu na najwyższym poziomie,
  • karta zewnętrzna – można ją podłączyć bez problemu do komputera przy pomocy odpowiednio wybranego okablowania. Zewnętrzne rejestratory, które będą podłączone do USB to właściwie idealne rozwiązanie dla osób, które używają na co dzień laptopów. Sprawdzi się ono w sytuacjach wykorzystania amatorskiego, zatem na pewno urządzenie zostanie docenione przez domowych użytkowników. Niemniej jednak jeżeli chodzi o przedsiębiorstwa, które chcą zapisywać w cyfrowy sposób sygnał pochodzący z analogowego wyjścia, rejestrator zewnętrzny sprawdzi się, jeśli będzie wykorzystywany w sposób okazjonalny. W innym przypadku lepiej będzie wybierać dużo bardziej zaawansowane rozwiązania.

Jaką kartę do laptopa kupić?

Najlepszym rejestratorem do laptopa będzie oczywiście video grabber zewnętrzny, który posiada łatwy w obsłudze interfejs USB. Jest on naprawdę prosty w obsłudze i idealnie przystosowany do prywatnego użytkowania dla tych osób, które chcą zgrać własne materiały na dysk znajdujący się w laptopie. Należy w tymże miejscu zdecydowanie podkreślić fakt, iż sporo rozwiązań ma dla nas do dyspozycji dodatkowe możliwości, jak chociażby wykonywanie fotografii przy pomocy przycisku służącego do przechwytywania obrazu. Wybrane video grabbery zalecane są tym, którzy nie wykorzystują ich zalet na co dzień.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie – specyfikacja techniczna?

W wypadku, kiedy video rejestrator ma nam służyć jako narzędzie do codziennej pracy, musimy wybrać ten najlepszej jakości. Dlatego trzeba tutaj koniecznie zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, a mianowicie karta PCI winna mieć możliwość przechwycenia HD w najwyższej rozdzielczości. Poza tym musimy wziąć pod uwagę fakt, czy wybrane urządzenie sprosta wymaganiom gry, ponieważ są one coraz częściej wykorzystywane do nagrywania, jak również strumieniowania tejże formy rozrywki. Ponadto, nieco ambitniejsi gracze doceniają możliwości, które związane są z bezpośrednim połączeniem z streamingowymi serwerami, czy na przykład dodania komentarzy w czasie rzeczywistym mających charakter głosowy.

→ Przeczytaj także: Ranking monitorów LCD 2024

Trzeba podkreślić, iż wybranie rejestratora obrazu uzależnione będzie w dużej mierze od jego przeznaczenia. W wypadku, kiedy pragniemy przeznaczyć tego rodzaju urządzenie do wykorzystania domowego, możemy bez problemu wybrać tańszy video rejestrator na USB, co pozwoli nam na podłączenie go do laptopa. Niemniej jednak, jeżeli chcemy uzyskać obraz pochodzący z konsoli trzeba będzie zakupić urządzenie mające wysoką rozdzielczość.

Wiedząc już, czym tak dokładnie jest karta do przechwytywania obrazu, czas na wybranie najlepszego rejestratora obrazu. Jest to na pewno urządzenie, które można nabyć w kilku wersjach. Może mieć konkretne parametry i specyfikację, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę. Warto sprawdzić opinię na temat danej karty, celem wybrania tej najlepsze. W internecie łatwo można znaleźć rankingi, w których wymienione zostaną najlepsze video rejestratory.

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz