Tablet graficzny – jaki tablet graficzny z wyświetlaczem kupić? Ranking tabletów graficznych 2024!

Grafika komputerowa to dziedzina, która coraz częściej staje się nie tylko ścieżką kariery, ale także hobby. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy przygodę z tworzeniem rysunków w digitalu, czy mamy już w tym doświadczenie, tablet graficzny może okazać się dla nas fantastycznym rozwiązaniem. Trudno jednak dokonywać wyboru w ciemno. W tym artykule odpowiadamy na pytanie czym dokładnie jest to urządzenie oraz jakimi kryteriami kierować się przed jego zakupem.

Tablet graficzny – czym jest?

Wszyscy mniej więcej zdajemy sobie sprawę z tego czym jest tablet. Jednak tablet graficzny to zupełnie innego rodzaju urządzenie, przeznaczone do bardzo konkretnych funkcji i aktywności. Jego wszechstronność pozwala na tworzenie rysunków, grafik czy map.  Jest także świetnym narzędziem dla osób, które zajmują się obróbką zdjęć czy filmów. Tablet graficzny daje nam możliwość swobodnego rysowania, dlatego jest to urządzenie idealne nie tylko dla grafików, ale także inżynierów, architektów, pracowników branży reklamowej czy artystów.

Jak działa tablet graficzny?

Tablet graficzny to w istocie zestaw złożony z podkładki oraz rysika. Sama podkładka stanowi przestrzeń roboczą, po której pomożemy rysować za pomocą rysika. Za pomocą kabla całe urządzenie zostaje podłączone do komputera lub laptopa, a my mamy możliwość oglądania naszej pracy na ich ekranie w czasie rzeczywistym. Mówiąc zupełnie obrazowo podkładka pełni w tym wypadku funkcję kartki lub płótna, natomiast rysik zastępuje – w zależności od oprogramowania – pędzel lub ołówek. Co więcej, mamy możliwość dostosowania rysika do narzędzia, którym chcemy się posługiwać. Może on imitować zarówno pędzel, jak i długopis, marker lub ołówek.

Chociaż wielu artystów twierdzi, że nic nie zastąpi płótna lub kartki papieru, tablet graficzny ma kilka wyjątkowych zalet. Przede wszystkim umożliwia dokonywanie potrzebnych korekt. Pozwala także na zmianę barw lub ocenę projektów w różnych wersjach kolorystycznych. Możemy także zmieniać i przenosić fragmenty obrazu. To właśnie te możliwości sprawiają, że tablet graficzny jest urządzeniem niezwykle kreatywnym, które pozwala nie tylko szkolić warsztat, ale także rozwijać wyobraźnię.

Tablet graficzny z wyświetlaczem

Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów tabletów graficznych, z których dosyć charakterystyczną grupą są tablety graficzne z wyświetlaczem LCD. Czym się wyróżniają? Przede wszystkim tablety graficzne z wyświetlaczem łączą w sobie cechy tradycyjnego tabletu graficznego z monitorem dotykowym. W odróżnieniu od klasycznej wersji nie wymagają one jednak podłączenia do komputera lub tabletu. Dzięki temu wszystkie działania, których dokonujemy są od razu widoczne na wyświetlaczu. 

Tablet graficzny z wyświetlaczem LCD to doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie mobilność. Tablet ten możemy zabierać ze sobą wszędzie, a nasza twórczość nie jest ograniczona przez brak obecności komputera. Praca w parku, nad morzem czy w górskiej dolinie? Z tym urządzeniem nie stanowi to już żadnego problemu. Dzięki tabletowi graficznemu z wyświetlaczem możliwości twórcze są praktycznie nieograniczone.

Jaki tablet graficzny wybrać, na co zwrócić uwagę?

Każdy potencjalny właściciel tego typu sprzętu w pewnym momencie zada sobie pytanie, jaki tablet graficzny wybrać. Parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę są niezależne od naszych umiejętności i profesjonalizmu. Te, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę to:

  • powierzchnia robocza
  • rozdzielczość
  • próbkowanie i czułość nacisku
  • dokładność rysika

Poniżej znajdziecie rozszerzone omówienie wszystkich tych parametrów.

Powierzchnia robocza

Najważniejsza jest pewność, że powierzchnia robocza naszego tabletu graficznego będzie dokładnie odzwierciedlała parametry monitora. Jest to szczególnie istotne dlatego, że to właśnie ta kwestia decyduje o szczegółowym oddawaniu wszystkich, nawet najmniejszych ruchów rysikiem. Jeżeli na tym polu pojawi się dysproporcja, praca może okazać się niekomfortowa i trudna.

Istotne jest także dostosowanie wielkości samego urządzenia do swoich potrzeb. Dla osób początkujących idealnie nadaje się tablet o rozmiarze A4. Doświadczeni graficy, którzy wykonują bardzo profesjonalne i dokładne projekty powinni zdecydować się na tablet w rozmiarze A6.

Rozdzielczość

Rozdzielczość tabletów graficznych określa się poprzez lpi co można przełożyć na polski jako – linia na cal. W prostych (i przy okazji tańszych) modelach tabletów graficznych znajdziemy najprawdopodobniej 2540 lpi. Jest to rozdzielczość, która doskonale nada się zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Jest ona wystarczająca do monitorów Full HD. Większa rozdzielczość może być nam potrzebna jeżeli korzystamy z rozdzielczości UHD.

Próbkowanie i czułość nacisku

Próbkowanie to nic innego jak tylko prędkość odczytu rysika. Jednym słowem chodzi o to jak dokładnie tablet odwzorowuje na monitorze szybkie ruchy rysikiem. Jest to szczególnie istotne dla osób, które korzystają z tabletu graficznego do malowania i rysowania lub tworzenia grafik. Im wyższy parametr, tym odwzorowanie ruchów jest dokładniejsze. Aktualnie standardem jest dwieście punktów na sekundę.

Czułość nacisku natomiast związana jest z tym, jak dobrze odwzorowana będzie na ekranie siła, z jaką przyciskamy rysik. Szczególnie przydatne jest to kiedy korzystamy z opcji gdy większy nacisk rysika odpowiada za grubszą linię.

Dokładność rysika

Chociaż parametr ten jest ostatni na liście wcale nie oznacza, że nie jego wartość nie ma żadnego znaczenia. Odpowiada on bowiem za to, jak niewielkie ruchy nasz tablet jest w stanie zarejestrować. Podczas wyboru tabletu graficznego pamiętajmy, aby w tym przypadku kierować się zasadą – im mniej, tym lepiej. Żeby uzyskać optymalny efekt powinniśmy wybrać tablet, w którym dokładność rysika utrzymuje się na poziomie 0,5 mm lub mniejszym. Jest to bezwzględnie związane z dokładnością odwzorowywania naszej pracy na monitorze, a to jest jedną z najważniejszych rzeczy w codziennym korzystaniu z tabletu graficznego.

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz