Gracze stanowią wymagająca grupę klientów. Komfort gry zapewni im nie tylko wygodny fotel, ale także wydajny komputer, wspomagany przez wysokiej jakości monitor. Nie od dziś wiadomo, że monitory gamingowe, muszą spełniać kryteria postawione im przez miłośników elektronicznej rozrywki. Powinny oferować odpowiednią rozdzielczość, jak najkrótszy czas reakcji, posiadać odpowiednie złącza czy obsługiwać nowoczesne technologie. Jak zatem wybrać dobry monitor gamingowy?
Jaki monitor do gier?
Przy wyborze monitora powinniśmy się kierować parametrami technicznymi, ale również własnymi preferencjami i możliwościami finansowymi. Często tani monitor gamingowy może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Pod uwagę należy wziąć takie parametry jak rodzaj matrycy, rozdzielczość, a także odświeżanie obrazu. Określmy też główny cel zakupu monitora. Gracze preferujący gry dynamiczne, muszą zdecydować się na matryce wyróżniającą się szybkim czasem reakcji. Jeśli jednak większą uwagę zwracamy na grafikę, matryca, która oferuje najlepsze barwy i kąt widzenia, będzie idealnym rozwiązaniem. Zwróćmy uwagę na rozdzielczość, powinna być ona dopasowana do możliwości karty graficznej. Ważnym parametrem będą również wszelkie nowoczesne technologie i dodatkowe złącza, które może nam zaoferować producent monitora.
Rodzaj matrycy
Stając przez decyzją o zakupie wymarzonego monitora do gier, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na matrycę. Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje matryc:
- matryca TN – jej niewątpliwą zaletą jest niska cena, a także bardzo krótki czas reakcji. Może się ona pochwalić też wysokim czasem odświeżania. Do najistotniejszych wad tej matrycy możemy zaliczyć słabą jakość obrazu, ale także słabe kąty widzenia i problemy z odwzorowaniem głębszej czerni
- matryca IPS – największymi plusami tej matrycy są świetny kontrast i odwzorowanie barw, oraz dość dobre kąty widzenia. Jednak ma ona także swoje wady. Słabymi punktami matrycy IPS są znacznie wyższe ceny, a także gorszy czas reakcji.
- matryca VA – charakteryzuje się ona wysokim kontrastem i odwzorowywaniem czerni. Jest to typowa matryca, ze średniej półki finansowej, która stara się odwzorować właściwości dwóch wyżej wymienionych matryc. Jej główną wadą, może być słabszy czas reakcji.
Jak widać, każda matryca ma swoje plusy i minusy. Kluczową kwestią przy jej wyborze, powinien być rodzaj gier w jakie najczęściej gramy. Do tych dynamicznych polecana jest matryca TN, która zapewni najkrótszy czas reakcji. Do gier strategicznych i przygodowych, świetnie sprawdzi się IPS. Uwzględnijmy też to, czy monitor ma służyć tylko i wyłącznie do grania, czy również do innych prac. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę czy matryca jest matowa, czy błyszcząca. Antyrefleksyjna zapewni komfort grania i zapobiegnie odbijaniu się światła np. od włączonej obok lampki.
Czas reakcji
Zwykło się mówić, że monitor gamingowy jest tak dobry, jak czas jego reakcji. Jest to niezwykle istotny parametr dla graczy, Im krótszy czas reakcji, tym lepiej. Duże opóźnienie, znacznie obniży nasz komfort grania. Parametr ten jest podawany jest w milisekundach. Czas reakcji mówi nam o tym, jak szybko urządzenie poradzi sobie ze zmianą wartości kolorystycznej pikseli. Dobry monitor do gier nie powinien potrzebować na to więcej niż 4 milisekundy, a najlepsze gamingowe monitory, skracają ten czas do nawet 1 milisekundy. Weźmy pod uwagę, że czas reakcji powinien być mierzony od zmiany barwy piksela z białej na czarną i z powrotem. Jednak producenci często dokonują pomiaru na podstawie tego jak szybko piksel biały stanie się szarym. Trwa to zdecydowanie krócej niż przejście czerni i biel. Stąd też, nie zawsze powinniśmy polegać na danych producentów. Szczególną uwagę powinien zwrócić krótki czas reakcji tj. 1 milisekunda, w najtańszych monitorach. Przed zakupem, sprawdźmy niezależne testy i opinie innych, aby mieć pewność co do sugerowanego przez producenta czasu reakcji.
→ Dowiedz się także: Jaki komputer stacjonarny do 3000 zł kupić?
Odświeżanie
To kolejny istotny dla graczy parametr. Odświeżanie obrazu podawane jest w hercach. Jest to nic innego jak liczba klatek, która może pojawić się na ekranie w przeciągu jednej sekundy. Wysoka częstotliwość odświeżania wraz z niskim czasem reakcji, zapewni najlepszą płynność wyświetlanego obrazu. Zwykle mamy do wyboru trzy częstotliwości odświeżania, jednak jest również czwarta częstotliwość, nazywana często częstotliwością ekstremalną. Oto co oferują nam poszczególne wartości odświeżania:
- 60 Hz – ta wartość znajdzie zastosowanie w przypadku gier strategicznych, jest zbyt mała dla graczy lubujących się w dynamicznej grafice i akcji. Często wykorzystywana w monitorach z niższej półki.
- 75 Hz – to pewnego rodzaju kompromis pomiędzy najniższą a najwyższą częstotliwością. Będzie to dobre rozwiązanie dla graczy lubiących zarówno dynamiczne strzelanki jak i spokojne przygodówki. Warto też dodać, że monitory obdarzone tą wartością, często nie wymagają dużego nakładu finansowego.
- 144 Hz – monitor 144 Hz jest rekomendowany graczom lubiącym szybkie, energiczne rozgrywki sieciowe. Częstotliwość ta sprawdza się również w codziennym użytkowaniu, zapewniając wysoką jakość i komfort.
- 240 Hz – to częstotliwość ekstremalna, stosowana wyłącznie w monitorach FullHD. Ich cena jest z reguły wysoka, jednak zaawansowanie gracze chętnie inwestują w monitory obdarzone tą wartością.
Zwykle gracze dokonują wyboru pomiędzy 60 Hz a 144 Hz, w zależności od ulubionego typu gier. Ten parametr należy dostosować do indywidualnych preferencji, tak abyśmy mogli w pełni wykorzystać możliwości monitora.
Rozdzielczość i przekątna
Rozdzielczość to liczba pikseli na ekranie. Powinna być ona możliwie największa i dostosowana do przekątnej monitora. Standardową rozdzielczością jest obecnie 1080 p. Wystarczy to do codziennego grania i użytkowania. Dla graczy to absolutne minimum nie jest jednak zadowalające. Sięgają oni po wartość 1440 p, która gwarantuje ostry obraz. Jest to złoty środek, pomiędzy dość przystępną ceną, a jakością monitora. Dla gamerów szczególnie polecane są monitory o wartości 2560×1440 p. Rozdzielczość należy odczytywać jako ilość pikseli zarówno w pionie jak i w poziomie. Najczęściej podaje się ją w dwóch formatach:
- monitor 16:9 – panoramiczny np. 1920×1080 p czy 2560×1440 p.
- monitor 21:9 – ultrapanoramiczny np. 3440×1440 p.
Przekątna ekranu musi iść w parze z rozdzielczością. To nic innego jak rozmiar ekranu podawany w calach. Najpopularniejszymi rozmiarami przekątnych są obecnie 24 i 27 cali. Ta druga wielkość jest najczęściej wybierana przez graczy. Oferują one znacznie większą przestrzeń roboczą. Warto wiedzieć, że monitory o przekątnej 27 cali idealnie będą współgrać z rozdzielczością 1440 p i większą.
Pozostałe funkcje i elementy
Monitory są często wyposażone w szereg udogodnień, aby sprostać oczekiwaniom, nawet najbardziej wymagających. Jeśli chcemy wybrać jak najlepszy monitor gamingowy powinniśmy, oprócz parametrów technicznych, zwrócić uwagę również na inne kwestie. Istotne jest to czy w monitorze wbudowane są głośniki, szczególnie jeśli nie posiadamy ich osobno. Ważnym elementem jest też synchronizacja. AMD Free-sync lub NVIDIA G-sync, to technologie które umożliwią automatyczne dopasowywanie tempa odświeżania do liczby generowanych klatek. Zwróćmy uwagę na dostępne złącza, HDMI i DisplayPort są obecnie standardem. Coraz częściej wykorzystywany jest port USB typu C. Jednym z udogodnień może być też obrotowy ekran (PIVOT). Umożliwia on prace zarówno w pionie jak i poziomie.
Jaki monitor gamingowy będzie najlepszy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pamiętajmy, liczy się przeznaczenie monitora oraz możliwości finansowe. Tańszy ekran nie zawsze oznacza gorszy. Przed zakupem warto też zwrócić uwagę na renomę producenta, oraz opinie innych graczy, mogą one pomóc nam w podjęciu decyzji.