Każdy wytrawny gracz komputerowy zdaje sobie sprawę z istotności i potrzeby posiadania dobrej myszki gamingowej. Jednakże, również jest świadomy, iż myszka to nie wszystko. Bowiem, aby zapewnić sobie większy komfort i jeszcze więcej frajdy podczas gry, równie ważnym jest posiadanie odpowiedniej podkładki. Jaka więc powinna być podkładka gamingowa? Czym kierować się podczas zakupu, aby była dobra, a nawet najlepsza w swojej kategorii? Jaką kupić?
Podkładka pod mysz dla graczy, czym się kierować przy wyborze?
Pierwszym i podstawowym, elementarnym kryterium, które powinna spełniać podkładka pod mysz dla graczy, powinno być jej dopasowanie do myszki gamingowej oraz naszych potrzeb. Mówiąc wprost, podkładka gamingowa musi pasować do parametrów myszy. Przede wszystkim, należy więc zwrócić uwagę na rozmiar oraz jakość i materiał z którego została wykonana. W dalszej kolejności pozostają równie istotne, choć subiektywne cechy podkładki, takie jak kolor czy design.
Rozmiary podkładki
Jaka podkładka jest najlepsza? Jakie powinna mieć wymiary? Głównie, zależą one od naszych potrzeb. Dla przykładu, jeżeli gra wymaga częstego wykonywania ruchów gwałtownych i szybkich, powinien zaopatrzyć się w podkładkę co najmniej średnich rozmiarów. Im większa podkładka, tym większy obszar manewrów, które możemy wykonywać myszką. Chociaż nie ma określonych i stałych wymiarów podkładek, różni producenci oferują nam produkty w zbliżonych wymiarach, które możemy zgrupować w następującej tabeli rozmiarów:
- S – ok. 210-260 x 260-310 mm
- M – ok. 260-310 x 360-410 mm
- L – ok. 360-410 x 410-460 mm
Nadto, istnieją również większe podkładki, odpowiednio XL i XXL, których wymiary mogą sięgać nawet 400 x 900 mm i zajmować cały obszar biurka lub jego znaczną część.
Materiały
Pod względem materiałów z których zostały wykonane, podkładki gamingowe możemy podzielić na cztery grupy: materiałowe, plastikowe, metalowe i szklane.
- Podkładki materiałowe. Niewątpliwie są najpopularniejsze wśród podkładek pod mysz dla graczy. Potrafią świetnie spełniać swoją rolę, a w dodatku ich zakup nie obciąża w znacznym stopniu naszego budżetu, gdyż są po prostu tanie. Niestety posiadają pewne wady. Częściej niż podkładki innego rodzaju ulegają zabrudzeniom i zniszczeniom, są bardzo podatne na różnego typu plamy, których trwałe usunięcie jest z reguły niemożliwe. Ich największym słabym punktem jest to, iż wraz z upływem czasu tracą swoje zdolności poślizgowe.
- Podkładki plastikowe. Podkładki plastikowe, zwane również twardymi (obok metalowych i szklanych) zajmują drugie miejsce pod względem popularności. W odróżnieniu od podkładek materiałowych, są wyjątkowo trwałe i odporne, nie sprawiając również większych problemów z ich czyszczeniem i usuwaniem zabrudzeń. Nadto zapewniają dobry ślizg myszy, chociaż mogą powodować pewne uszkodzenia w jej ślizgaczach.
- Podkładki metalowe. Podobnie jak w przypadku plastikowych, podkładki metalowe są bardzo trwałe, niemal całkowicie odporne na zanieczyszczenia. W dodatku posiadają świetny, łagodny ślizg myszy. Do wad należy zaliczyć ich cenę, gdyż często są znacznie droższe od pozostałych wymienionych rodzajów.
- Podkładki szklane. Podkładki te zapewniają najlepszy ślizg myszy spośród wszystkich pozostałych. Nadto są wygodne w utrzymaniu w czystości oraz trwałe. Ich wadą jest to, iż źle sprawdzają się w przypadku myszy optycznych oraz myszy tańszych, ze słabymi sensorami, a także wysoka cena. Z pewnością jest to typ podkładki przeznaczony dla prawdziwych koneserów.
Podkładka pod mysz i klawiaturę
Podkładka zajmująca obszar całego biurka, w wyżej już wspomnianych rozmiarach XL i XXL świetnie sprawdzi się również jako podkładka pod klawiaturę. Decydując się jednak na tak dużą podkładkę, należy wcześniej dokonać dokładnego pomiaru wymiarów biurka, tak aby rozmiary podkładki nie były większe, nie należy dokonywać zakupu na przysłowiowe oko. Stanowczo odradza się również wyboru podkładki materiałowej w tym rozmiarze, bowiem szybko utraci ona swoje zdolności poślizgowe, nie wspominając już o walorach estetycznych.
→ Przeczytaj także: Jaką klawiaturę mechaniczną kupić?
Kolory i dodatki – jaką podkładkę pod mysz kupić?
Rynek oferuje nam niezliczoną ilość podkładek w różnych kolorach i posiadających różny design. Najtańsze podkładki najczęściej posiadają standardowy kolor czarny. Droższe często zaś mogą posiadać design w postaci wzorów bądź fotografii i różnego typu grafik. Jaką wybrać? Być może tą najpopularniejszą. Przeglądając oferty producentów można zauważyć, iż wyjątkowo często pojawia się motyw mapy świata. Najwyraźniej ów geograficzny anturaż jest bardzo popularny wśród graczy. Natomiast wśród dodatków możemy wymienić designerskie podświetlenia podkładek.
Podświetlana podkładka pod mysz
Podkładka podświetlana, dzięki swojemu designowi, potrafi wywrzeć świetne wrażenie, chociaż należy zastrzec, iż do najtańszych nie należy. Wśród nich znajdziemy podkładki, które posiadają tylko podświetlane brzegi, jak i takie które iluminują po całej swojej powierzchni rozmaitymi, często fantastycznymi wzorami. Największy podziw wzbudzają podświetlane podkładki w rozmiarach XXL. Producenci oferują bowiem designerskie rozwiązania, jak na przykład motyw Wszechświata, czy też układu słonecznego.
Podkładka pod mysz i nadgarstek
Podkładka pod mysz i nadgarstek to świetny wynalazek, który może wzbogacić walory podkładki gamingowej. Jest to podkładka niewiele większa od rozmiaru myszy, która podtrzymuje nadgarstek. Jej rozmiar powinien więc być dopasowany do rozmiaru myszki. Wykonywana jest najczęściej z pianki, bądź materiałów żelowych. Jej największym atutem jest ochrona nadgarstka przed nadwyrężeniem, a jej stosowanie pozwala na trwałe pozbyć się bądź zminimalizować ból w tej części ręki.
Jak wyczyścić podkładkę pod mysz?
W przypadku podkładek twardych, proces czyszczenia i usuwania zabrudzeń jest niezwykle prosty i szybki. W większości, wystarczy bowiem jedynie przetrzeć powierzchnię wilgotną ściereczką, można również zastosować preparat przeciwko kurzowi, a następnie przetrzeć na sucho i pozostawić do wyschnięcia. Inaczej jest z podkładkami materiałowymi. Tutaj zwykłe przetarcie jest niewystarczające. Podkładkę należy więc najzwyczajniej umyć w ciepłej wodzie z minimalnym dodatkiem proszku, który wcześniej należy wetrzeć za pomocą gąbki. Następnie umieścić w ciepłym i suchym miejscu, tak aby wyschła.
Ja kupilem Carbon 500 XL , 40 zł bardzo fajna powierzchnia i oczywscie duza