Długotrwałe siedzenie przed komputerem wymaga odpowiedniego komfortu, w szczególności w przypadku, kiedy mamy zamiar poświęcić kilka godzin na ulubioną grę. Czasem wystarczy jedna chwila, w której musimy zmienić niewygodną pozycję, by przeciwnik wykorzystał sytuację i całe starania idą na marne. Właśnie dlatego wielu graczy decyduje się na zakup specjalnych akcesoriów, które mają za zadanie ułatwić i uprzyjemnić im chwile spędzone przed komputerem. Popularne są fotele dla graczy stworzone z myślą o amatorach gier komputerowych. Czy taki gadżet naprawdę jest przydatny i różni się czymś od zwykłych krzeseł biurowych? Czy prawdziwy gracz naprawdę potrzebuje siedziska z tak dużą ilością regulacji? A może jest to zwykły chwyt marketingowy producentów, którzy chcą naciągnąć potencjalnych klientów?
Fotel gamingowy a fotel do biura – jakie są różnice?
Wydawać by się mogło, że wybór fotela dla gracza nie różni się niczym od kupna tego do pracy przy komputerze. W końcu w obydwu wypadkach chodzi w głównej mierze o komfort siedzenia. Warto jednak pamiętać o tym, że podczas pracy w każdej chwili możemy swobodnie zostawić myszkę i klawiaturę i wyregulować oparcie czy podłokietniki tak, by było nam wygodnie, a następnie wrócić do wykonywania obowiązków. Gracz często nie może włączyć pauzy, dlatego ważne, by wszelkie regulacje można było przeprowadzić jak najsprawniej i jak najszybciej, najlepiej bez konieczności odrywania wzroku od monitora.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że fotel gamingowy różni się od biurowego kolegi wykończeniem, ceną oraz promocją opracowaną przez specjalistów do spraw marketingu. Jeżeli jednak przyjrzeć się sprawie bliżej, można dopatrzeć się wyraźniejszych różnic. Przede wszystkim fotele przeznaczone dla graczy charakteryzują się:
- budową kubełkową
- ergonomiczną konstrukcją
- obecnością regulowanych podłokietników
- obecnością podnóżka
- możliwością regulacji w kilku osiach
- wysokim zagłówkiem
- agresywnym, dynamicznym designem
Wszystkie te cechy mają oczywiście wpływ na cenę takiego fotela. Jest on często droższy nawet o kilkaset od zwykłego krzesła biurowego, które niekoniecznie musi mieć podłokietniki i zagłówek, charakteryzuje się raczej eleganckim designem i klasyczną konstrukcją.
→ Przeczytaj także: Ranking laptopów gamingowych 2024
Fotel gamingowy – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?
Podczas wyboru fotela przeznaczonego dla gracza trzeba zwrócić uwagę na szereg szczegółów, które wydają się nie mieć większego znaczenia. Okazuje się, że aby gra przebiegała w komfortowych warunkach wszystkie te detale naprawdę mają znaczenie. Co w takim razie powinno przykuć wzrok podczas dokonywania zakupu?
Najważniejsza jest konstrukcja
Podstawowym kryterium podczas wyboru fotela gamingowego jest oczywiście konstrukcja. Przede wszystkim powinna być ona stabilna, najlepiej gdyby została wykonana ze stali, co zapewni stabilność podczas spontanicznych wychyleń lub leżenia (jeżeli fotel posiada taką funkcję). Z kolei podstawa, do której przymocowane są koła może być aluminiowa. Sprawi to, że fotel nie będzie tak ciężki i łatwiej go będzie przemieszczać z miejsca na miejsce. Takie połączenie materiałów zagwarantuje dłuższą żywotność krzesła, a jest to przecież istotne. Takiego zakupu dokonuje się raczej na dłuższe lata. W większości modeli zastosowana została budowa kubełkowa – na wzór foteli z samochodów wyścigowych. Jest to bardzo ergonomiczne rozwiązanie, które ma za zadanie zapewnić maksimum komfortu podczas wielogodzinnych sesji. Ogromne znaczenie ma także konstrukcja samego siedziska. Większość producentów skłania się ku tym stabilnym – stalowym. Niektórzy stosują jednak dwie rurki połączone pasami elastycznego materiału. W teorii jest ono bardziej sprężyste i może wydawać się wygodniejsze, w praktyce jednak pasy często nie wytrzymują zbyt długo i pękają, co sprawia, że fotel trzeba oddać do naprawy.
Regulacja odchylenia
Komfort gry jest w dużej mierze uzasadniony od regulacji odchylenia. W większości foteli dla graczy można spotkać się z dwoma podstawowymi mechanizmami. Jeden z nich pozwala na odchylenie samego oparcia, z kolei drugi na odchylenie oparcia wraz z siedziskiem. Dobry model pozwala na maksymalne odchylenie oparcia do pozycji równoległej do podłogi, dzięki czemu gracz może wygodnie się położyć. Należy pamiętać o tym, że przy niestabilnej, zbyt lekkiej konstrukcji fotel może się wywrócić. Niektóre, bardziej zaawansowane modele charakteryzują się funkcją lekkiego bujania, które działa relaksująco.
Regulowane podłokietniki
Każdy dobry fotel dla gracza posiada podłokietniki, które często stanowią przedłużenie biurka, są również niezbędne w przypadku grania na padzie. W większości foteli tego typu podłokietniki można regulować w górę i w dół oraz na boki. Bardziej zaawansowane modele posiadają funkcje wysuwania do przodu i do tyłu oraz wychylanie wokół pionowej osi. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy fotel posiada funkcję blokady podłokietników, co zapobiega poruszaniu się ich podczas każdego ruchu ręką.
Podparcie szyi oraz lędźwi
Zakup fotela dla gracza ma sens w wypadku, kiedy jest on odpowiednio wyprofilowany, szczególnie w odcinkach lędźwiowym i szyjnym. Optymalne modele są wyprofilowane na kształt litery S. W niektórych modelach zamontowano specjalne pokrętła, które umożliwiają regulację odcinków lędźwiowego i szyjnego uwypuklając lub spłaszczając dane fragmenty oparcia. W tańszych wariantach producenci decydują się na dołożenie poduszek, które można samodzielnie umieścić w odpowiednim miejscu.
Maksymalne obciążenie
Ta cecha określa maksymalną wagę osoby, która może siedzieć na fotelu. Jest to o tyle istotne, że ciężsi gracze mogą zniszczyć konstrukcję lub regulację odchylenia, dlatego tak istotne jest, by przed dokonaniem zakupu sprawdzić ten parametr.
Materiał, poszycie
Ostatnim, co nie znaczy, że mniej ważnym aspektem jest wybór materiału, z którego jest wykonany fotel. Wybierać można spośród ekoskóry, skóry naturalnej oraz tekstyliów. Dwa pierwsze warianty są wygodne w utrzymaniu, łatwo usunąć z nich wszelkiego rodzaju zabrudzenia, dodatkowo cieszą oko swoim wyglądem. Niestety podczas upałów fotel przykleja się do ciała, co może powodować dyskomfort. Tego problemu nie będzie na pewno z obiciem materiałowym, jednak zdecydowanie trudniej będzie wywabić z niego ewentualne plamy.
Czy warto kupić fotel dla graczy?
Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie indywidualnie. Jeżeli spędzasz dużo czasu na sesjach gamingowych i chcesz zadbać o swój kręgosłup oraz wygodę podczas pokonywania kolejnych misji, warto zastanowić się nad takim zakupem. Jest to co prawda pewien wydatek, jednak lepiej poświęcić większą sumę pieniędzy i zapewnić sobie komfort, niż przypłacić własnym zdrowiem.