Nie sposób wymienić wszystkich zalet urządzeń bezprzewodowych. Są wygodne w obsłudze, a co najważniejsze, naszych ruchów nie krępują żadne plączące się kable. Takie urządzenia, np.: aparaty cyfrowe czy kamery, potrzebują do pracy źródła zasilania, najczęściej w postaci akumulatorków lub baterii. Jednak, ze względu na swoją wytrzymałość i możliwość wielokrotnego ładowania akumulatorki są częściej dużo lepszym wyborem. Mimo swoich niewątpliwych zalet jak żywotność i oszczędność, potrzebują one ładowarki. Jaką ładowarkę do akumulatorków kupić? Jaka ładowarka okaże się najlepsza?
Akumulatory i ładowarka- czy to przydatne?
Akumulatorki wymagają ładowarki, stąd może pojawić się pytanie, czy jest nam to potrzebne? Otóż, zestaw ten jest doskonałą alternatywą dla baterii. Liczymy się tu przede wszystkim z jednorazowym wydatkiem. W przypadku baterii, konieczna będzie ich wymiana po niemalże każdorazowym użyciu. Biorąc pod uwagę to, że zwykle do urządzeń bezprzewodowych potrzebne nam będą minimum trzy baterie, koszt ich wymiany, kilkanaście razy w miesiącu, może dorównać kosztom zakupu dobrego akumulatorka z ładowarką. Dobre zestawy cieszą się przede wszystkim żywotnością, co oznacza, że będą wstanie wytrzymać wiele cykli użytkowych. Jeśli zależy nam na byciu ekologicznym i ochronie środowiska, pamiętajmy, że baterie znacznie utrudniają recykling, wybierając akumulatorek z ładowarką, znacznie przyczynimy się do zmniejszenia emisji tych odpadów. Wybierając wysokiej jakości ładowarkę, umożliwi nam ona pełne naładowanie akumulatorka w dość krótkim czasie, zaoszczędzimy więc energie. Ich działanie niczym nie różni się od zwykłych baterii, jednak dysponują one większą pojemnością i możemy z nich korzystać przez długie lata. Znajdą one zastosowanie szczególnie w urządzeniach, wymagających częstych zmian baterii jak np.: bezprzewodowa myszka czy pilot.
Jaką ładowarkę do akumulatorów kupić?
Wybór dobrej ładowarki nie jest taki prosty. Na rynku dostępnych jest kilkanaście modeli, każdy ma swoje wady i zalety. Poza tym, mamy kilkanaście rodzajów baterii, wiec niezbędna okazuje się wiedza, jakie akumulatory będziemy ładować. Przed zakupem koniecznie zwróćmy uwagę też na jakość wykonania poszczególnych elementów, aby cieszyć się wygodą i komfortem użytkowania. Warto też, wziąć pod uwagę kilka parametrów technicznych, które decydują o jakości sprzętu.
Rodzaj obsługiwanych akumulatorków
To bez wątpienia kluczowa kwestia, przy wyborze danego zestawu. Nie ma co ukrywać, że ładowarka powinna współpracować z akumulatorami, z których najczęściej korzystamy. Podział akumulatorów uwzględnia ich wielkość, budowę oraz zastosowania rozwiązań chemicznych. Biorąc pod uwagę te czynniki, możemy wyróżnić następujące typy ładowarek:
- ładowarka do akumulatorów AAA- to urządzenie do ładowania tzw. małych paluszków, czyli baterii o napięciu 1,5V.
- ładowarka do akumulatorów AA- do klasycznej wielkości baterii.
- ładowarka do akumulatorów C oraz D- są to ładowarki przeznaczone do baterii o większej pojemności.
- ładowarka do akumulatorów 9V- w tym wypadku ładowarki stosuje się rzadziej, gdyż producenci akumulatorów o tak dużej pojemności, często w zestawach dodają specjalne urządzenia służące do ich naładowania.
- ładowarka uniwersalna- bardo wygodne rozwiązanie, kiedy nie możemy zdecydować się na jeden typ akumulatora. Te ładowarki posiadają regulowaną stację, którą możemy dopasować do wszystkich typów baterii bez względu na wielkość i napięcie.
Liczba kanałów ładowarki
Bardzo ważna kwestia, która jest uzależniona od tego, ilu akumulatorków aktualnie używamy. Im więcej kanałów, tym więcej baterii możemy ładować w tym samym czasie. Ten parametr możemy dostosować do naszych indywidualnych preferencji. Mamy do wyboru ładowarki z dwoma kanałami, z czterema kanałami, a nawet z ośmioma lub więcej. W tym wypadku wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb.
→ Poznaj również: Trwałe i wydajne akumulatorki
Czas ładowania
Jest to ważny parametr, którego wartość jest niezwykle zróżnicowana. Od tej wartości zależy to jak szybko naładujemy nasze baterie. Wiadomo, że czas to pieniądz, wiec każdy by chciał to zrobić jak najszybciej, dlatego zwracajmy uwagę na to jaką kupujemy. Na rynku znajdziemy urządzenia które w pełni naładują akumulatorki w dwie godziny, ale też i dziesięć godzin. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w ładowarkach technologii QuickCharge, dzięki niej skrócimy czas ładowania nawet do godziny.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Jaka ładowarka do akumulatorów okaże się najlepsza? Warto, oprócz parametrów technicznych, zwrócić uwagę na dodatkowe możliwości jakie oferują nam producenci. Istotny jest sposób działania ładowarki. Mamy tu do wyboru dwa rodzaje:
- ładowarka zegarowa- standardowe urządzenie, które funkcjonuje przez określony czas. Bez względu na stopień naładowania baterii, czas ładowania będzie zawsze ten sam. Po tym okresie urządzenie wyłączy się, lub przejdzie w tryb czuwania. Może to skutkować przeładowaniem akumulatorków bądź ich niedostatecznym naładowaniem.
- ładowarka procesora- nowoczesne urządzenie. Jego praca opiera się na wbudowanym procesorze, to on decyduje w jakim czasie zostaną naładowane akumulatorki. Bierze pod uwagę ich parametry dzięki czemu problem przeładowania lub niedoładowania znika. Ich cena jest jednak znacznie wyższa.
Warto zwrócić uwagę czy ładowarka jest wyposażona w funkcję ładowania podtrzymującego, dzięki czemu baterie będą cały czas naładowane w stu procentach. Ważna jest też funkcja rozładowywania, która uchroni przed przeładowaniem baterii, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Istotna jest obecność diody LED, która poinformuje nas o poziomie naładowania. Przy wyborze, weźmy pod uwagę także zabezpieczenia np.: przed zwarciem. Uchroni to urządzenie przed zniszczeniem.
Decydując się na zakup ładowarki do akumulatorów, pomocny w wyborze może okazać się ranking ładowarek. Tam wraz z opiniami innych użytkowników, będziemy mogli zapoznać się z parametrami technicznymi oraz porównać ceny. Dopasujmy ładowarkę do własnych potrzeb, tak abyśmy mogli cieszyć się jej pracą przez długi czas.