Ładowarka bezprzewodowa już dawno weszła do naszych domów. Szczoteczki do zębów, elektryczne maszynki do golenia i inne akcesoria stosują ładowanie indukcyjne od lat 90 XX wieku. Ładowanie bezprzewodowe zyskało dużą popularność w dziedzinie opieki zdrowotnej i produkcji samochodów. Jak działa ładowanie bezprzewodowe, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie i jakie urządzenia bezprzewodowe przodują na rynku – omówimy to w naszej analizie.
Jak działa ładowarka bezprzewodowa?
Koncepcja bezprzewodowego ładowania jest znana od czasów wynalazcy i fizyka Nikoli Tesli, który doszedł do wniosku, że możliwe jest przenoszenie energii między dwoma obiektami za pomocą pola elektromagnetycznego. Korzystając z tego pomysłu, nowi inżynierowie opracowali bezprzewodowy system ładowania, który przesyła energię za pomocą indukcji elektromagnetycznej.
Ładowarka bezprzewodowa wykorzystuje cewkę indukcyjną do wytworzenia przemiennego pola elektromagnetycznego. Cewka przetwornika w telefonie przekształca pole z powrotem w elektryczność. Kiedy prąd przepływa przez drut spiralny, tworzy pole elektromagnetyczne wokół magnesu. To pole może być wykorzystane do przeniesienia napięcia lub ładunku elektrycznego na wszystko w pobliżu.
Obecnie wiele firm pracuje nad wprowadzeniem technologii ładowania bezprzewodowego do swoich produktów. Oznacza to, że wszędzie tam, gdzie urządzenie korzysta z baterii, można zastosować technologie ładowania bezprzewodowego. Już dziś niektóre modele Samsung, Apple i LG w komplecie standardowym zawierają te ładowarki.
Znani producenci smartfonów, tacy jak Nexus, Apple, Samsung, Asus i LG już tworzą specjalne urządzenia mobilne kompatybilne z QI, które można ładować bezprzewodowo. Ponadto efektywność ładowania bezprzewodowego osiąga obecnie 80%, co jest porównywalne z danymi wykazanymi przez tradycyjne ładowarki.
Aby system działał, smartfon i ładowarka bezprzewodowa powinny znajdować się blisko siebie we właściwej pozycji, chociaż zwykle nie jest konieczne przestrzeganie ściśle określonej orientacji.
Który producent jest lepszy
Korzystanie z ładowarki bezprzewodowej jest bardzo proste, ale wybór odpowiedniej ładowarki może być nie lada problemem. Wygląd, forma i moc urządzenia – jest to niepełna lista kryteriów, o których kupujący powinien pamiętać. Zidentyfikowaliśmy kilka kluczowych punktów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze ładowarki bezprzewodowej:
- Materiał odporny na zużycie;
- Efekt antypoślizgowy;
- Obecność wskaźnika ładowania;
- Ochrona przed przegrzaniem, przeciążeniem i zwarciem;
- Ochrona przed kurzem i wilgocią;
- Zasięg.
Producenci telefonów tworzą również ładowarki bezprzewodowe. Na przykład Google wypuszcza ładowarkę o nazwie Pixel Stand, a Samsung – wiele podobnych bezprzewodowych stojaków o tej samej nazwie. Apple stworzyło również własną bezprzewodową stację ładowania przy użyciu technologii AirPower.
→ Przeczytaj także: Jaki telefon do gier kupić?
Inne firmy produkują uniwersalne ładowarki bezprzewodowe, które pasują do każdego smartfona. Jednak zakup ładowarki tej samej marki co smartfon daje pewne korzyści. Na przykład Google Pixel Stand zamienia telefon w zaimprowizowany budzik i cyfrową ramkę do zdjęć.
Rodzaje ładowarek bezprzewodowych
Istnieje kilka rodzajów ładowarek bezprzewodowych:
- Kompaktowy stojak stołowy;
- Stojak do użytku w samochodzie;
- Stojak utrzymujący urządzenie pod kątem;
- Etui do telefonu;
- Wbudowana instalacja;
- Przenośna ładowarka bezprzewodowa standardu Qi.
Które telefony obsługują ładowanie bezprzewodowe?
Pomimo długiej historii opracowywania ładowarek bezprzewodowych, nie wszystkie nowoczesne smartfony obsługują tę funkcję. Aby uniknąć błędów, przed zakupem urządzenia należy przestudiować wszystkie opcje zgodności z gadżetem. W przeciwnym razie smartfon nie będzie się ładować lub ładowanie będzie zbyt wolne.
Jeśli smartfon nie obsługuje funkcji ładowania bezprzewodowego, istnieje specjalny standardowy odbiornik Qi (Qi – bezprzewodowa energia elektromagnetyczna). Łączy się z telefonem przez złącze USB i chowa się pod osłoną smartfona lub w etui. Qi jest bardzo lekkie, małe i cienkie, a kabel odbiornika jest dość elastyczny, więc lokalizacja złączy w smartphonie nie ma specjalnego znaczenia. Za pomocą takiego adaptera urządzenie będzie mogło odbierać energię z dowolnej ładowarki bezprzewodowej.
Możemy przyspieszyć proces ładowania smartfona „bezprzewodowo”, ale istnieje kilka poważnych ograniczeń. Po pierwsze, mocniejsze ładowarki będą miały negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Promieniowanie elektromagnetyczne może zaszkodzić nie tylko właścicielowi, ale także gadżetowi. Po drugie, potężne ładunki wymagają instalacji nieporęcznych transformatorów, co czyni urządzenie mniej mobilnym.
Istniejące urządzenia z przyspieszonym ładowaniem „bezprzewodowo” nie są obsługiwane przez wszystkie smartfony i nie każdy producent ryzykuje produkować takie wysoce specjalistyczne urządzenia. Jednak przy użyciu protokołów szybkiego ładowania prędkość ładowania akumulatora jest porównywalna z ładowaniem smartfona z gniazdka.
Kluczowe kryteria wyboru ładowarki bezprzewodowej
Ochrona przed wilgocią. Wnikanie cząstek stałych i cieczy do dowolnego układu elektronicznego może uszkodzić gadżet. Aby ładowarka działała długo, producenci muszą tworzyć obudowy o wysokiej charakterystyce IP. W tej chwili nie wszyscy producenci produkują ładowarki bezprzewodowe z tą funkcją, ponieważ ma to decydujący wpływ na cenę urządzenia.
Powierzchnia stojaka ładującego. Obszar roboczy stojaka zależy od projektu i intencji inżynierów firmy, ponieważ każdy producent robi stojak inaczej, biorąc pod uwagę żądania użytkowników. Im większy obszar ładowania, tym więcej urządzeń można ładować jednocześnie za pomocą urządzenia.
Obsługa szybkiego ładowania. Większość nowoczesnych ładowarek bezprzewodowych ma niskie parametry prądu wyjściowego i napięcia. Moc standardowej ładowarki wynosi 5-10 watów, a z przyśpieszonym ładowaniem – do 20 watów. Stojaki bezprzewodowe mają z kolei niską wydajność w porównaniu do ładowania przewodowego. Różnica wynosi prawie 20%.
Najlepsze ładowarki bezprzewodowe
Szybka ładowarka: Samsung EP-PG950
Urządzenie południowokoreańskiej marki można używać nie tylko ze smartfonami Samsung, ale także z innymi urządzeniami. Najważniejsze jest to, że gadżet obsługuje standard bezprzewodowego ładowania Qi. Samsung pozycjonuje ładowanie jako urządzenie bezprzewodowe, które zapewnia przyspieszone ładowanie smartfona. Według producenta Galaxy S8 jest w pełni naładowany w ciągu 2 godzin. Pomimo faktu, że pojemność baterii iPhone’a 8 jest prawie o połowę mniejsza niż w Galaxy S8, iPhone 8 osiągnął 100% naładowania w prawie 4 godziny.
Samsung EP-PG950 nie tylko zapewnia szybkie ładowanie telefonu, ale także wygląda atrakcyjnie. Urządzenie jest wykonane w kolorze białym i czarnym, co pomoże wybrać odpowiednią kombinację z innymi urządzeniami. Obudowa ładowarki wykonana jest z materiału, wyglądającego jak skóra chociaż w rzeczywistości jest to tworzywo sztuczne. Dobrze wytrzymuje udar, spadając na podłogę przy nieostrożnym użyciu. Gumowy pierścień na górze platformy dobrze trzyma smartfony nawet ze szklaną pokrywą.
Wariant budżetowy: Red Line QI-01 1A
Red Line QI-01 1A to cienki stojak w kształcie koła. Małe urządzenie działa tylko w pozycji pionowej, więc musisz uważnie monitorować, czy smartfon prawidłowo zadokowany i nie spadł podczas ładowania.
Stacja jest wykonana z tworzywa sztucznego z gumowaną wkładką na krawędzi ładunku. Wkładka powinna pomóc w utrzymaniu smartfona w pozycji pionowej podczas przesyłania prądu. Aby uprościć to zadanie, inżynierowie firmy zastosowali antypoślizgową powłokę po obu stronach urządzenia. To rozwiązanie pozwoli uniknąć ślizgania się ładowarki na stole. Na boku urządzenia znajduje się złącze microUSB do bezpośredniego podłączania.
Na panelu urządzenia znajduje się kontrolka, która informuje właściciela o prawidłowym działaniu i poziomie naładowania telefonu. Niebieski kolor wskaźnika oznacza, że proces ładowania zakończył się, czerwony, wręcz przeciwnie, sygnalizuje koniec sesji lub problemy z urządzeniem. Ładowarka bezprzewodowa Red Line QI-01 jest odpowiednia dla każdego smartfona z funkcją ładowania bezprzewodowego.
Użytkownicy zauważają, że powierzchnia stojaka jest szybko się nagrzewa, co jest szkodliwe dla smartfona. Niezadowoleniem jest również zbyt mały obszar urządzenia, który jest bardziej odpowiedni do ładowania smartfona o małej średnicy ekranu.
Bezprzewodowa ładowarka: Ainy EF-054A
Ma jednolitą i dyskretną konstrukcję, dzięki czemu będzie harmonijnie wyglądać w każdym wnętrzu. Dzięki specjalnej powłoce wykonanej z gumowanego tworzywa obudowa smartfona nie rysuje się, nie zsuwa się i, co bardzo ważne, nie nagrzewa się. Dzięki gumowanym nóżkom stojak stabilnie trzyma się na każdej powierzchni. Główną zaletą jest wbudowany wentylator wewnątrz platformy, który chłodzi zarówno ładowarkę, jak i ładowany smartfon. Wbudowany wentylator działa cicho.
Wskaźnik ładowania pokazuje, że smartfon można ładować zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Dzięki temu właściciel może kontynuować pracę z zainstalowanymi aplikacjami lub obrócić smartfon i na przykład obejrzeć film.
Korzystanie z ładowarki bezprzewodowej jest dziś możliwe i w samochodzie. Wynika to z faktu, że dodatkowe przewody w kabinie mogą przeszkadzać kierowcy. Niektórzy producenci samochodów, takich jak Toyota, General Motors i Chrysler, już wyposażają swoje samochody w wydajne bezprzewodowe ładowarki. Często jednak stanowią one dodatkową opcję, za którą trzeba zapłacić.
Zewnętrznie urządzenie wygląda jak mała mata, na której można umieścić smartfon, po czym zaczyna się ładowanie. Istnieją modele samochodów, w których ładowarka jest bezpośrednio zintegrowana z wnęką podłokietnika. Jeśli samochód nie ma ładowarki bezprzewodowej, można użyć osobnego urządzenia. Konstrukcje montażowe urządzenia są różne – w postaci maty lub przyssawki. Należy jednak pamiętać, że telefon musi również mieć zgodność QI.