W dzisiejszych czasach konieczność posiadania przy sobie nośnika danych jest bardzo ważna, a im mniejszy gabarytowo jest to nośnik tym mniejsze problemy dla nas z jego transportem. W takich sytuacjach bardzo pomocnym i nieocenionym staje się nośnik danych jakim jest pendrive. To zazwyczaj małe urządzenie zapewnia nam dostęp do potrzebnych danych w każdym miejscu w którym mamy dostęp do komputera do którego owy nośnik możemy podpiąć. W tym tekście postaramy się przedstawić kilka najważniejszych informacji o pamięci przenośnych, które mamy nadzieję ułatwią Wam późniejszy wybór odpowiedniego dla siebie pendrive’a.
Pendrive – co to jest?
Pendrive to małe urządzenie posiadające pamięć flash oraz zaopatrzone w złącze USB umożliwiające podłączenie go do sprzętu komputerowego lub innej elektroniki wyposażonej w takie samo złącze. Jest to urządzenie idealnie sprawdzające się w sytuacjach w których konieczne jest przeniesienie danych z jednego komputera na drugi lub z komputera na inny sprzęt elektroniczny taki jak telewizor. W takim wypadku możemy przetransportować filmy lub muzykę bezpośrednio do telewizora by cieszyć się obrazem na dużym ekranie bez konieczności nagrywania płyt DVD lub łączenia kablem z komputerem, co nie zawsze jest możliwe.
Jaki pendrive wybrać?
Wybór jest niemalże kosmicznie duży i tylko od nas zależy do jakich zadań będzie nam pamięć potrzebna. Te różnią się rozmiarami, pojemnością, materiałami z jakich zostały wykonane oraz prędkością transmisji. Warto przyjrzeć się bliżej specyfikacji wybranego sprzętu przed zakupem by nie zawieść się w późniejszym czasie podczas użytkowania.
Pojemność pendrive’a
Jest to podstawowy parametr pamięci zewnętrznej. Małe pendrive’y spełnią się idealnie w codziennym użytkowaniu gdy potrzebujemy przenieść niewielkie pliki między sprzętami lub zanieść zdjęcia lub dokumenty tekstowe do wydruku lub kserowania. Poszczególne modele mogą zapewnić pojemności od kilku do nawet setek gigabajtów. Te o dużych rozmiarach świetnie sprawdzą się w transporcie wysokiej jakości zdjęć lub filmów. Film w rozdzielczości 4k może nie zmieścić się na pedrive o pojemności kilku gigabajtów więc chcąc transportować większe ich ilości musimy wziąć to pod uwagę w trakcie wyboru odpowiedniej pamięci.
Szybkość transmisji danych
Jest to kolejny bardzo ważny aspekt pamięci podręcznych. Aspekt ten zależy w dużej mierze od standardu jaki został w naszym pendrive zastosowany. Wyróżnić możemy bowiem USB w standardzie 2.0 oraz 3.0. Przy wyborze należy również zwrócić uwagę na to w jakie wtyczki wyposażony jest nasz komputer gdyż nie w każdym montowane są wyjścia USB 3.0. Im wyższy standard tym większa prędkość transmisji danych w której możemy wyróżnić prędkość odczytu oraz zapisu. Prędkość odczytu ma wpływ na to jak szybko dane są odczytywane z naszego nośnika i bardzo często są to wartości nawet kilkukrotnie wyższe niż prędkości zapisu. Ta zaś ma wpływ na to z jaką prędkością zapisywane są dane na naszym urządzeniu. W zależności od modelu prędkości te mogą wahać się od na przykład 30 Mb/s w tańszych modelach i kończyć nawet na ponad 400 Mb/s w modelach z wyższej półki które prędkością mogą już konkurować nawet z tanimi dyskami SSD.
Obudowa i wygląd
Tak jak niemalże każdy sprzęt dostępny na rynku, tak i pendrive możemy znaleźć w niemalże nieskończonych wariantach kolorystycznych, a także różnych kształtach oraz wykonanych z wszelakich materiałów. Dla jednych są to tylko aspekty wizualnie gdyż pendrive dzięki swoim rozmiarom może służyć jako brelok do kluczy i ładnie się prezentować swoim designem. Dla innych jednak jest to aspekt dużo ważniejszy. Materiały z jakich nośnik został wykonany mają wpływ na jego trwałość. Tu znaleźć możemy przekrój od gumy, przez plastik i metal, a nawet na drewnie kończąc. Jedne wyglądają bardzo ładnie i będą się świetnie prezentować przyciągając wzrok, inne będę dużo bardziej odporne na wstrząsy i upadki chroniąc nasze dane w dużo lepszy sposób. Bardzo dobrze sprawdzają się te wykonane z aluminium, a jeszcze lepiej gdy mają na sobie ochronną warstwę z gumy która bardzo dobrze chroni przed upadkiem. Warto także zastanowić się nad wariantem wodoodpornym w przypadku gdy istnieje ryzyko zalania naszego nośnika jakąś cieczą.
Co wybrać? Pendrive czy dysk zewnętrzny?
Pendrive oraz dysk zewnętrzny są bardzo podobnymi urządzeniami. Oba służą do przechowywania i przenoszenia danych i oba mogą służyć w ten sam sposób. Istnieją jednak między nimi różnice które mogą zaważyć o wyborze którego dokonamy kupując nasz nośnik. Przede wszystkim pendrive zazwyczaj jest znacząco mniejszym urządzeniem co może być zaletą dla osób które muszą mieć go zawsze przy sobie, dodatkowo możemy go bez problemu bez dodatkowych kabli podpiąć do niemalże każdego urządzenia zgodnego z jego standardem USB. Pendrive jest też zazwyczaj dużo tańszym wyborem niż dysk zewnętrzny. Ten zwykle w większych rozmiarach ma zazwyczaj dużo większą pojemność sięgającą nawet do kilkudziesięciu terabajtów. Sprawdza się to w sytuacjach gdy musimy mieć pod ręką duże pakiety danych lub wielkogabarytowe pliki takie jak wysokiej jakości filmy. Niektóre dyski zewnętrzne wymagają także dodatkowego zasilania w trakcie pracy na co również należy zwrócić uwagę gdyż może być to znaczące utrudnienie w niektórych miejscach. Wybór pomiędzy pendrive oraz dyskiem zewnętrznym zależy więc w dużej mierze od tego jakiej pojemności potrzebujemy. Jeśli małej to spokojnie możemy szukać odpowiadającego nam pendrive’a.
Tak pozornie prosta czynność jak wybór tak małego urządzenia jakim jest pendrive może się skomplikować jeśli spojrzymy na ilość dostępnego produktu jakim zalany jest rynek. Ważne jest by dobrać nośnik do naszych preferencji, a będzie nam służył przez długie lata transportując wszystkie ważne dla nas dane.