Pewne modele laptopów na rynku, podczas swojej pracy mogą stawać się aż tak gorące, iż utrudnione będzie ich użytkowanie. Niekiedy temperatura takich urządzeń jest aż tak wysoka, że powoduje niestabilną pracę oraz niekiedy wyłączenie się sprzętu w trakcie realizowania bardziej zaawansowanych działań. Sprawdzonym rozwiązaniem problemów z przegrzewającymi się laptopami jest podstawka chłodząca pod laptopa.
Jak działa podstawka chłodząca pod laptopa?
Przeważnie podkładki chłodzące podłącza się do laptopa poprzez kabla USB. Niektóre z nich mają na wyposażeniu włącznik, dzięki czemu można uruchomić opcję chłodzenia. Kiedy go włączymy, wówczas wentylatory zaczną się kręcić, a zimne powietrze dotrze do obudowy naszego laptopa. Dobra podkładka chłodząca pomoże obniżyć temperaturę karty graficznej czy procesora o 10 stopni.
Podkładka chłodząca do laptopa – najważniejsze parametry
Wiele osób zastanawia się, jaką podkładkę chłodzącą do laptopa kupić? Wszystko zależy przede wszystkim od naszych wymagań. Warto przed dokonaniem decyzji przyjrzeć się parametrom dostępnych na rynku modeli. Najlepsza podkładka chłodząca powinna dobrze spełniać swoje zadanie. Najważniejsze parametry podkładki chłodzącej to:
- Waga- jeśli chcemy naszą podkładkę zabierać wszędzie ze sobą, powinna być ona jak najmniejsza.
- Wentylatory- to od wentylatorów zależy skuteczność chłodzenia urządzenia. Warto więc zwrócić uwagę na ich prędkość oraz ilość. Im większa ilość zamontowanych wentylatorów, tym lepiej będą one chłodzić. Wyższa prędkość wentylatorów także lepiej wpływa na proces chłodzenia, jednak mogą one generować większy poziom hałasu
- Materiał- tanie modele podstawek produkowane są z tworzyw sztucznych. Jednakże takie podstawki nie są zbyt wytrzymałe, jeśli nasz laptop bardzo mocno się nagrzewa, wówczas lepiej zastosować mocne podstawki z metalu czy aluminium. Powierzchnia, na której umieścimy sprzęt, powinna być perforowana, dzięki czemu zapewni właściwą cyrkulację powietrza.
- Design oraz konstrukcja- w sklepach znajdziemy wiele modeli podstawek, różniących się wzorami i kształtem. Niektóre modele przybierają formę stolików, wygodnych podczas pracy w łóżku, inne natomiast sprzedawane są w formie płyty. To jaka podkładka chłodząca będzie dla nasz najlepsza, zależy od naszych upodobań. Przed kupnem warto wejść na ranking podkładek chłodzących pod laptopa, aby porównać ze sobą dane modele.
- Rozmiar- podstawka powinna być dostosowana do wielkości sprzętu, może być od niego także trochę większa.
- Poziom hałasu- podkładka chłodząca pod laptopa nie powinna emitować zbyt dużego natężenia hałasu, w szczególności z uwagi, że laptop nie jest urządzeniem cichym. Informacje o emitowanym hałasie powinny być umieszczone na opakowaniu podstawki chłodzącej pod laptopa.
- Nóżki- podkładki posiadają nóżki zakończone gumą, dzięki czemu laptop będzie stał stabilnie na biurku. Czasem można je regulować, dzięki czemu ustawimy sprzęt w komfortowym dla nas ułożeniu.
- Dodatkowe wyposażenie- do niektórych podkładem można podłączyć także inne urządzenia przy pomocy portów USB. Pewne modele posiadają stację dokującą dla dysku twardego, dzięki czemu możliwe jest podłączenie 2,5-calowego dysku.
Podstawka chłodząca pod laptopa – czy warto?
Coraz więcej osób decyduje się na zakup podstawki chłodzącej do laptopa. Niestety urządzenia te bardzo często się przegrzewają, co może grozić ich uszkodzeniu. Z podkładek chłodzących powinny korzystać zwłaszcza osoby długo pracujące na laptopie, przez co jego podzespoły narażone są na wysokie temperatury. Warto je stosować także w przypadku laptopów gamingowych. To polecane rozwiązanie także dla posiadamy urządzeń multimedialnych oraz laptopów biurowych. Należy pamiętać o tym, iż dobra podkładka chłodząca jest w stanie skutecznie obniżyć temperaturę podzespołów laptopa. Chłodzenie sprzętu wpływa na poprawę jego wydajności, a także korzystanie z laptopa stanie się dla jego użytkownika o wiele wygodniejsze.
→ Dowiedz się także: Jakiego laptopa do 3000 zł kupić?
Jaką podstawkę chłodzącą pod laptopa wybrać?
Dobrym rozwiązaniem są zwłaszcza podstawki z opcją ręcznego regulowania wysokości. Będziemy mogli więc unieść sprzęt, co jest wygodniejsze aniżeli praca na płaskim biurku. Przy zakupie należy sprawdzić, czy podkładka działa w sposób wydajny i nie emituje zbyt dużego natężenia dźwięku. Cicha praca to podstawa. Na rynku znajdziemy mnóstwo produktów, przez co dopasujemy idealnie podstawkę pod laptopa według własnych preferencji. Będzie ona stanowiła doskonałą ozdobę naszego biurka. Na rynku dostępne są modele w wielu wzorach oraz kolorach, z tego względu znajdzie się coś zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. Nie warto wybierać najtańszych rozwiązań, gdyż mogą one okazać się mało wydajne. Dobrze jest zdecydować się na podkładkę wyposażoną w siatkę, która zapewni lepszą cyrkulację powietrza. W przypadku, kiedy często podróżujemy, dobrą dla nas opcją okaże się cienki i lekki model. Natomiast podczas długiej pracy w łóżku doskonale sprawdzi się podkładka w kształcie stolika z regulowanym kątem nachylenia i regulacją długości nóżek w stoliku.
A co powiedzie o takiej firmy AAB – czy jest sen kupić, ona kosztuje raptem 25 – poniżej 30 zł. Ma dwa wirniki ale nie pracuje za cicho oraz też nie wiem jaką ma wydajność *reklama* warto z czymś takim zaryzykować?