Telefon już dawno przestał służyć wyłącznie do rozmów głosowych i wysyłania krótkich wiadomości tekstowych. Dziś jest to właściwie wielofunkcyjne, wykorzystywane do pracy, planowania czasu, przypominania o terminach, video rozmów i – a jakże by inaczej – także do rozrywki. Nie chodzi tu jednak jedynie o obsługę mediów społecznościowych, ale i o robienie zdjęć, wykorzystywania różnych aplikacji oraz do różnego rodzaju gier. Niestety jednak nie każdy smartpphone zapewni osobom zainteresowanym wygodne granie. Musi on spełniać pewne wymogi, stawiane przez twórców gier urządzeniom służącym do grania.
Jaki smartfon do gier kupić?
Kiedy więc okazuje się, że na posiadanym aktualnie telefonie nie pogramy w nic ciekawego, rodzi się pytanie jaki telefon do gier kupić, żeby zapewnić sobie dobrą niczym nieograniczoną zabawę?
Jeśli ktoś zaczyna dopiero swoją przygodę zarówno z telefonami typu smartfon, jak i z grami na takie urządzenie, może czuć się trochę zgubiony i nie orientować się w temacie. Warto więc od razu powiedzieć, że istotne będą:
- pamięć RAM,
- ilość miejsca na dane,
- wielkość telefonu,
- pojemność baterii,
- procesor,
- a nawet wgrany na telefon system operacyjny.
Czasem niezbędne mogą okazać się także niektóre czujniki, jak np. żyroskop.
Kolejną sprawą, na którą trzeba będzie zwracać uwagę to wymogi producentów gier – zazwyczaj są one wymienione na stronie pobierania gry lub na witrynie jej producenta.
Trzeba też podkreślić, że najlepszy telefon do gier to niekoniecznie taki, na którym da się odpalić każdą gierkę – przecież nie ma osoby, która lubiłaby każdy rodzaj gier. Najważniejsze jest, aby podczas rozważania, jaki kupić telefon wiedzieć, czego będzie się od niego oczekiwało pod kątem rozrywki.
Czym powinien charakteryzować się dobry smartfon do gier?
Dobry smartphone do gier to takie urządzenie, na którym gry będą działać płynnie, a nie zawieszać się co chwilę głównie z winy samego telefonu. Jeżeli interesujące dla kogoś gry wymagają stałego dostępu do Internetu, wybrany telefon powinien dobrze łączyć się z siecią, także za pomocą WiFi. W niektórych przypadkach istotne jest także dobre działanie GPS. Wspomniane parametry przydają się np. w grach z tzw. rozszerzoną rzeczywistością.
Natomiast istotne są jeszcze bardziej podstawowe parametry telefonu. Dlatego podczas rozważać, jaki wybrać telefon,. aby spełnił on oczekiwania gracza, warto zwrócić uwagę na jego następujące cechy:
Wyświetlacz
Smartfon to urządzenie mniejsze od przeciętnego monitora komputera stacjonarnego, czy laptopa, o wielu tabletach nie wspominając. Dlatego więc warto zwrócić uwagę na największe smartfony, aby zwiększyć wygodę grania i lepiej widzieć to, co dzieje się na wyświetlaczu.
Wygodny wyświetlacz to jednak nie tylko duży wyświetlacz, ale też taki o dobrej rozdzielczości. W przypadku dużych smartfonów normą stały się te Full HD (1920×1080 pikseli).
W najtańszych smartfonach stosuje się ponad to wyświetlacze typu LCD (ciekłokrystaliczne); mogą one nie oddawać prawidłowych kolorów, zwłaszcza pod większym kątem. Wyświetlaczami lepszej jakości są wyświetlacze OPS – też należą do rodziny tych ciekłokrystalicznych, jednak gwarantują już prawidłowe widzenie barw pod znacznie większym kosztem, niż ich tańsze odpowiedniki.
Najwyższej jakości wyświetlaczami są wyświetlacze AMOLED, które nie wymagają dodatkowego podświetlenia, aby zapewnić wyraźny, żywy obraz. Można je znaleźć najczęściej we flagowych modelach najpopularniejszych producentów telefonów.
Procesor
Procesor w smartfonie spełnia analogiczną rolę, jak w komputerze. Jest to serce, czy też mózg komórki. Bez niego ani rusz – urządzenie działać nie będzie! To jego parametry maja wpływ na wydolność i szybkość pracy komórki.
Zarówno aplikacje użytkowe, jak i gry miewają coraz większe wymagania sprzętowe, co jest związane z choćby coraz lepsza grafiką zastosowaną w grach.
Kupując smartfon, trzeba zwracać uwagą choćby na liczbę rdzeni procesora (im więcej rdzeni posiada procesor, tym więcej zadań w tym samym czasie może wykonać smartfon) oraz taktowanie – im wyższa jego częstotliwość, tym lepiej: ma to wpływ na wydajność urządzenia.
Pamięć RAM i pamięć masowa
Pamięć RAM to kolejna nieodzowna część telefonu. Umożliwia ona szybki odczyt danych z komórek pamięci. Nie służy jednak ona do zapisu danych i ich przechowywania.
W dostępnych dzisiaj smartfonach rzadko spotyka się pamięć RAM mniejszą, niż 2 GB, a może ona wynosić także 3,4 lub 8 GB. Krótko mówiąc, im więcej pamięci RAM, tym większa wielozadaniowość smartfona.
Natomiast pamięć masowa umożliwia użytkownikowi przechowywanie w telefonie różnych plików (zdjęć, dokumentów tekstowych), a także instalację aplikacji i gier. Zazwyczaj użytkownik ma do dyspozycji tylko część miejsca, którego ilość widnieje w parametrach technicznych danego telefonu. Trzeba pamiętać, że sam system zajmuje trochę miejsca, jak i zainstalowane przez producenta aplikacje, które nie zawsze da się odinstalować. Kupując smartfon pod kątem grania, warto brać pod uwagę te, które mają przynajmniej 8 lub nawet kilkanaście GB pamięci masowej. Oczywiście można powiększyć pamięć telefonu zewnętrzną kartą pamięci, która przydaje się np. na zdjęcia.
Pojemna Bateria
Żeby korzysta z telefonu, niezbędna jest bateria jako źródło energii.
W dzisiejszych smartfonach nadal można spotkać baterie o pojemności 2000-2500 mAh, jednak może to być mało, jeśli ktoś sporo gra. Żeby móc beztrosko cieszyć się grą przynajmniej przez kilka godzin pod rząd (przed podłączeniem do powerbanka), warto zwrócić uwagę na telefony z bateriami min. 3500 mAh, a najlepiej przynajmniej 4000 mAh. Na ile taka bateria dokładnie wystarczy? to już zależy od gier, w które dana osoba gra oraz od pozostałych jego aktywności telefonicznych (przeglądanie sieci, rozmowy itd.).
Jaki system operacyjny do gier?
W tej kwestii należy zainteresować się wymaganiami producenta gry / gier, w które najczęściej się grywa. W opisach są wspomniane rodzaje systemu i ich najstarsze wersje, które powinny pozwolić na płynną grę. Oznacza to, że powinniśmy mieć dany system w wersji X lub nowszy, aby móc w pełni cieszyć się daną grą.
Najwięcej najpopularniejszych gier jest tworzonych na Android i iOS (urządzenia Apple), a dużo mniej na Windows Phone i warto o tym pamiętać, kupując sensu stricte smartfon do gier.