Dysk zewnętrzny – jaki wybrać i kupić? Ranking dysków zewnętrznych SSD i HDD 2024!

Dyski zewnętrzne w ostatnich latach bardzo zyskały na swojej popularności. Są to urządzenia przenośne o niewielkich gabarytach. Służą przede wszystkim do przechowywania różnych plików oraz kopii zapasowych, które chcemy zachować, skopiować, bądź które nie mieszczą się na dysku twardym w komputerze, bądź laptopie.

Zastosowanie dysków zewnętrznych

Wbrew pozorom, zastosowanie dysków zewnętrznych jest uzależnione tylko i wyłącznie od naszych preferencji oraz potrzeb. Przed ich zakupem bowiem musimy zastanowić się, do czego w istocie będą wykorzystywane. Wszystko dlatego, że istnieją dwa zasadnicze rodzaje tego typu urządzeń. Posiadają odmienną specyfikę i zastosowanie właśnie.

W głównej mierze dyski zewnętrzne stosuje się do przenoszenia dużych gabarytowo danych pomiędzy laptopami, komputerami, miejscem pracy a domem i tym podobne. Oprócz tego, trzyma się zwykle na nich kopie zapasowe ważnych plików oraz zwiększenia powierzchni danych na komputerze, bądź instalowania gier z pomocą między innymi Xbox One lub konsoli PS4.

Parametry – jaki dysk zewnętrzny kupić?

Kupno odpowiedniego modelu, tudzież rodzaju dysku zewnętrznego jest uzależnione od kilku kwestii. Przede wszystkim należy dokładnie przeanalizować dostępne urządzenia oraz ich parametry. Wśród nich bowiem można wymienić na przykład:

  • rozmiar dysku;
  • pojemność;
  • prędkość;
  • interfejs;
  • rodzaj obudowy.

Powyższe czynniki mają wpływ między innymi na ich wykorzystanie oraz działanie, a także jakość pracy.

Rozmiar dysku

W chwili obecnej na rynku największą popularnością cieszą się dyski zewnętrzne o rozmiarze 2,5 oraz 3,5 cali. Pierwszy rodzaj posiada – jak wiadomo – mniejszy rozmiar, ale również i wagę w stosunku do drugiego. Ponadto, 2,5-calowe dyski nie wymagają dodatkowego zasilacza i najczęściej pracują bardzo cicho. Z drugiej jednak strony najczęściej posiadają mniejszą pojemność oraz są wolniejsze. Dyski zewnętrzne 3,5-calowe z kolei wyróżniają się niższą ceną, szybszym działanie, ale i dużymi rozmiarami i większym ciężarem. Co więcej, urządzenia te potrzebują zewnętrznego, dodatkowego zasilacza i zużywają ponadto dużo prądu. Dyski większe najczęściej sprawdzają się jako dodatkowy, stacjonarny nośnik danych.

Warto tym samym wspomnieć o dyskach 1,8-calowych. Są małe, ale najczęściej takim rozmiarem wyróżniają się dyski SSD.

Pojemność

W przypadku pojemności dysków zewnętrznych, decyzję wyboru ilości wolnego miejsca należy podejmować tylko ze względu na własne potrzeby i preferencje. Zakres gigabajtów jest bowiem bardzo obszerny. Niektóre modele posiadają pojemność zaledwie 320 lub mniej gigabajtów, a inne – nawet 3 terabajty. Nie każdy jednak potrzebuje największej powierzchni dysku, dlatego wcześniej warto zastanowić się, do czego będziemy stosować urządzenie i jak duże pliki będą na nim przechowywane.

Prędkość

W zależności od tego, czy wybierzemy dysk HDD, czy SSD, prędkość obrotowa powinna wynosić około 5400 RPM lub 7200 RPM. Drugi rodzaj urządzeń jednak posiada wartości o wiele wyższe.

Interfejs

Interfejs to inaczej sposób podłączania dysku zewnętrznego do komputera. Najbardziej znanym jest oczywiście USB, jednakże można też wybrać wyjście eSATA, Thunderbolt, bądź FireWire. Model interfejsu należy dopasować do posiadanego komputera lub laptopa. Niektóre dyski posiadają też WiFi, dzięki któremu można połączyć się z laptopem bezprzewodowo.

Obudowa

Podobnie jak wcześniej wymienione parametry, również rodzaj obudowy ma ogromne znaczenie. Jeśli dysk zewnętrzny będzie wykorzystywany głównie do prac stacjonarnych, nie trzeba zwracać zbytniej uwagi na tę kwestię. Jeśli jednak urządzenie będzie w „ciągłej podróży” i mamy zamiar zabierać dysk ze sobą, bądź przechowywać w plecaku, lepiej sprawdzić, z jakiego materiału został wykonany. Plastik kiepskiej jakości znacząco zmniejsza komfort użytkowania i może przyczynić się do utraty danych. Ważne więc, by sprzęt był wodoodporny oraz wytrzymały nawet w najtrudniejszych warunkach.

→ Dowiedz się także: Jaki dysk zewnętrzny 1TB wybrać?

Dysk zewnętrzny SSD czy HDD – jaki wybrać?

Wiele osób, które planuje zakupić dysk zewnętrzny, zastanawia się nad tym, jaka jest różnica pomiędzy dyskiem HDD, a SSD. Po pierwsze, dyski HDD (czyli dyski talerzowe) pracują na zasadzie części ruchomych, to jest głowicy i talerza, które są odpowiedzialne za odczyt i zapis danych. Ten rodzaj technologii jednak powoli odchodzi do przysłowiowego lamusa. HDD cechuje się raczej niewielką prędkością pracy, a ruchome części są bardzo podatne na uderzenia i wibracje, co szczególnie ma znaczenie przy transportowaniu dysków.

Dyski zewnętrzne SSD z kolei posiadają konstrukcję opartą na pamięci flash, czyli w środku próżno szukać jakichkolwiek konstrukcji ruchomych. Oprócz tego, zapis danych jest znacznie bezpieczniejszy, a sprzęt działa o wiele szybciej w stosunku do HDD. Istotne jest jednak to, że pierwszy rodzaj urządzeń to koszt zaledwie około dwustu złotych, z kolei ceny dysków SSD zaczynają się od mniej więcej tysiąca złotych w górę. Ostatecznie jednak decyzja musi być zależna od naszych indywidualnych preferencji.

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz