Głośniki komputerowe to zdecydowanie element niezbędny, dla tych, którzy cenią sobie czysty, wysokiej jakości dźwięk. Nie rzadko, te wbudowane w monitor nie są wystarczające. By w pełni cieszyć się z rozgrywki, oglądanego filmu lub ulubionej muzyki, przyda się nam dobry zestaw głośników, który odda nawet najdrobniejszy szept, płynący z ekranu. Wybór takiego sprzętu, może stanowić nie lada wyzwanie. Jakie głośniki wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Głośniki komputerowe – na co zwrócić uwagę?
Kiedy decydujemy się na zakup dobrych głośników komputerowych zwróćmy uwagę na użyte w nich podzespoły oraz jakość. Te elementy mają kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o klasę dźwięku. Jak w przypadku każdego urządzenia elektronicznego, ważne będą też parametry techniczne i materiały z jakich sprzęt został wyprodukowany. Skupmy się również, na naszych indywidualnych preferencjach i wygodzie. Na rynku mamy szeroki wybór głośników, spójrzmy, czy lepiej nam się sprawdzą przewodowe czy bezprzewodowe. Ważne jest też, w jakim celu będziemy z nich korzystać. Czy będą one przeznaczone do gier, czy jednak większy nacisk kładziemy na ulubioną muzykę?. Warto zadać sobie pytanie, jaki budżet mamy do zagospodarowania. Dobry zestaw głośników, wcale nie musi oznaczać wielkiej inwestycji. Często na potrzeby podstawowe, głośniki ze średniej półki okazują się wystarczające.
Głośniki do gier – jakie kupić?
Nie od dziś wiadomo, że gracze na rynku sprzętów RTV stanowią najliczniejszą grupę klientów. Producenci starają się sprostać wymaganiom gamerów, oraz zagwarantować im najwyższą jakość dźwięku, aby zwiększyć komfort ich rozgrywek. Przyjęło się, że konfiguracja 2.1, czyli subwoofer i dwa głośniki, są wystarczające. Jednak, bardziej wymagający, inwestują w konfigurację 5.1. Bez wątpienia, istotną funkcją jest możliwość kreowania dźwięku przestrzennego, co znacznie ułatwi zestaw złożony z pięciu głośników. Gracze, przy wyborze zestawu nagłaśniającego powinni szczególną uwagę zwrócić na:
- Gniazdo słuchawkowe – wiele zestawów go nie posiada,
- regulację subwoofera,
- głośność – powinna ona być wyższa niż w przeciętnym zestawie głośników,
- sposób okablowania – kabel zasilający powinien mieć odpowiednią długość, a sposób połączenia z głośnikami dopasowany do miejsca.
Pamiętajmy, że w przypadku głośników do gier, ich jakość odgrywa niebanalną rolę. Możliwość ustawienia ich w unikalny sposób, dopasowany do miejsca grania, gwarantuje niezapomniane doznania słuchowe, które umilą rozgrywkę i uczynią ją bardziej komfortową. Ważne aby w zestawie znalazły się gniazda RCA i HDMI, co umożliwi ich używanie również w przypadku konsoli. Weźmy pod uwagę te wskazówki, kiedy będziemy się zastanawiać jakie głośniki do gier kupić.
Specyfikacja, konfiguracja i akcesoria
Prawdą jest, że najtańsze głośniki możemy kupić już za kilkanaście złoty. Jednak, jeśli zależy nam na dobrej jakości dźwięku powinniśmy przeanalizować najważniejsze parametry techniczne, oraz konfiguracje w jakiej występują poszczególne zestawy.
Konfiguracja zestawu głośników
Mamy do wyboru trzy podstawowe zestawy nagłaśniające:
- głośniki komputerowe 2.0- jedne z najprostszych i najtańszych zestawów – głośniki stereo. Są to dwa wolnostojące urządzenia bez subwoofera. Ich plusem jest to, że zajmują małą ilość miejsca. Sprawdzą się, dla graczy, którzy lubują się w grach przygodowych, gdzie dynamika i dźwięk nie odgrywają znaczącej roli. Dla miłośników muzyki ten zestaw będzie dobrym i tanim wyborem.
- głośniki komputerowe 2.1- to zestaw dwóch głośników z subwooferem. Na pewno jest to dobry wybór, gdyż często w przypadku takiego połączenia, jakość idzie w parze z ceną. Dodatkowy subwoofer daje świetne efekty dźwiękowe. Zagwarantuje najwyższą jakość bez względu na to czy w grach, czy przy oglądaniu filmów.
- głośniki komputerowe 5.1- to najmocniejszy zestaw głośników, który również wymaga sporej inwestycji. Zapewnia on dźwięk przestrzenny, zbliżony do jakości kinowej. Zestaw ten wymaga jednak sporo miejsca, od naszej kreatywności zależy sposób jego rozstawienia.
Przy wyborze, zastanówmy się jaka konfiguracja spełni nasze oczekiwania, oraz nie wyczerpie naszych możliwości finansowych.
Moc i pasmo przenoszenia
To kolejny z istotnych parametrów, mających wpływ na emitowany przez urządzenie dźwięk. Chodzi tu przede wszystkim o częstotliwość wyrażaną w hercach. Weźmy pod uwagę to, że ludzkie ucho jest wstanie usłyszeć dźwięki o częstotliwości od 20 do 20000 Hz. Dźwięki wyższe, będą nie tyle słyszalne co odczuwalne, co sprawi wrażenie większej głębi. Im szersze pasmo tym większą częstotliwość jest wstanie przenieść. Pasmo przenoszenia mówi nam w jakim zakresie głośniki będą mogły pracować. Jeśli chodzi o moc głośników, to wyrażana w watach siła pracy naszych urządzeń. Nie trudno się domyślić, że im większa moc, tym głośniej sprzęt będzie grał.
Pilot i funkcje dodatkowe
Producentom zależy na wygodzie i komforcie używania danego sprzętu. Oferują oni udogodnienia, które są istotne przy wyborze wymarzonego zestawu. Dodatkowy pilot umożliwi sterowanie głośnikami z pewnej odległości. Dzięki niemu mamy możliwość zmiany głośności, bądź odtwarzanego utworu bez konieczności podchodzenia do urządzenia. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, jest zastosowanie technologii bluetooth. Zapewnia ona możliwość połączenia głośników z innymi urządzeniami np. smartfonem czy tabletem. Ważnym elementem jest także kolor i design. Dla osób wrażliwych na estetykę głośniki oprócz funkcji użytkowej, będą stanowiły też element ozdobny stołu lub biurka. Niektóre modele są wyposażone w oryginalne kształty i kolory. Dodatkowo, coraz więcej producentów stosuje w swoich urządzeniach podświetlane elementy, które możemy personalizować. Mamy możliwość zatem, wybrać odpowiedni kolor i moc podświetlenia dopasowując go, do ogólnego wystroju naszego pokoju.
→ Przeczytaj także: Ranking głośników przenośnych 2024
Materiały, z których zbudowane są głośniki
Dobrej jakości materiały, z których głośniki zostały wykonane, idą w parze z jakością sprzętu. Zwróćmy uwagę na plastik z którego zrobiona jest obudowa. Nie powinien on wydawać, żadnych pisków czy innych dźwięków. Nie chcemy przecież, aby po krótkim czasie, obudowa zaczęła pękać czy odkształcać się. Coraz popularniejszym jest zastosowanie drewnianej obudowy, która jest odporniejsza. Niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które mogą uszczuplić nasz budżet.
Stając przed dylematem: jakie głośniki kupić? weźmy pod uwagę, wymienione w artykule czynniki. Bez względu na to czy potrzebujemy głośników do gier, czy do słuchania muzyki, parametry techniczne wiele powiedzą nam o jakości sprzętu. Warto wybrać zestaw od renomowanego producenta, aby nie narazić się na przykre niespodzianki podczas użytkowania. Dostosujmy też głośniki do naszych personalnych oczekiwań i miejsca które możemy na nie przeznaczyć. Pomocne mogą okazać się opinie innych użytkowników, bądź test, który możemy przeprowadzić własnoręcznie w sklepie.
kupiłem model helium 200,bardzo fajne, ładny wygląd dobry dzwiek za niewielkie pieniazki.