Zależnie od pokoleń słowo joystick nie kojarzy się wbrew pozorom z kijkiem radości, a głównie z poważnymi rozgrywkami komputerowymi. Towarzyszył on w przemyśle gier od samego początku, sięgając klasyków takich jak Commodore, Amiga czy Atari. Dodatkowo sam joystick jako kontroler wykorzystywany był i jest nadal w lotnictwie, na długo przed erą gier komputerowych, a także w przemyśle maszynowym, samochodach, wózkach inwalidzkich oraz innych sprzętach wymagających zarządzania przez rękę człowieka.
Joystick – czym jest i jak działa?
Drugą popularna nazwa to „manipulator drążkowy”, czyli element służący do sterowania ruchem obiektów. Podstawowa wersja to nic innego jak drążek zamocowany na podstawie, którego odpowiednie wychylenie powoduje stosowną reakcję obiektu, który w danym momencie jest sterowany. Często joystick do gier posiada dodatkową serię przycisków, dzięki którym możliwe są rozszerzone funkcje sterujące.
Do jakich gier warto posiadać joystick?
Początkowo, gdy nastała era PC, wprawionym graczom bardzo ciężko było przestawić się z joysticka na mysz i klawiaturę. Istnieje mnóstwo gier, z których największą przyjemność czerpie się grając właśnie na kontrolerach (pady do PlayStation oraz xboxa są również joystickami). Do takich gier należą zdecydowanie każdego rodzaju bijatyki, symulatory lotnicze, jazdy traktorem , czołgiem, wyścigi, pościgi, rajdy, jak i również strzelanki oraz gry sportowe. Joysticki zdaniem wielu graczy znacznie gorzej sprawdzają się w przypadku RPGów i strategii, gdzie grając oburącz klawiaturą i myszką, jesteśmy znacznie szybciej używać skrótów i celować.
→ Przeczytaj także: Ranking kierownic do gier 2024
Funkcje i charakterystyka
Dobry Joystick Powinien być ciężki. Każdy wytrawny gracz niejednokrotnie stwierdził , że ciężkim joystickiem gra się lepiej. Znacznie dokładnie czuje się wykonywane ruchy, łatwiej trzyma się podstawy i znacznie trudniej jest go uszkodzić. Niestety ale lekkie kontrolery , które miały być rewolucją dla graczy i zalały europejski rynek różnego rodzaju chińskimi produktami okazały się być bardzo nietrwałe , łamliwe i ulegające uszkodzeniom.Nawet doświadczony gracz, wiedząc, że przyciśnięcie w lewo z całej siły nie sprawi , że samochód w grze szybciej skręci ratując nas przed kolizją, nieświadomie właśnie w ten sposób zakańczał żywota niejednego joysticka. Dodatkowo każde ekstra przyciski oraz gałki zawsze są mile widziane i joystick do War Thunder lub World of Tanks powinien takowe posiadać.
Hitem na rynku były joysticki bezprzewodowe zasilane na baterie lub akumulatory. Każdy chciał mieć w swojej kolekcji taki kontroler, z którym można było wygodnie usiąść lub położyć się, nie mając żadnych ograniczeń w postaci kabla. Jednak do dzisiaj wersje z przewodem są w użytku i wcale nie oznacza to oszczędności lub braku środków na lepszy sprzęt. Na turniejach e-sportowych najlepsi gracze używają tylko i wyłącznie modeli z kablem, gdyż podobno nie ma nic gorszego niż gdy w trakcie kilkunastogodzinnej rozgrywki nagle wysiadają baterię lub lampka akumulatora zaczyna migać na czerwono.
Najlepszy joystick jeśli mowa o symulatorach to ten, który posiada podstawę z dołączoną bazą i jako całość ma możliwość przymocowania do biurka lub stołu (i nie jest tu mowa o gumowych ssawkach, które szybko okazują się być słabe w wykonaniu i niepraktyczne.
Jaki joystick wybrać i kupić?
Rodzajów kontrolerów jest mnóstwo. Istnieją wersje mocno rozbudowane z dodatkowym podświetleniem LED lub diodami , migającym w momencie strzału, skoku lub uderzenia lub typowe dla symulatorów lotu z masą małych przełączników „up-down” jak w samolocie podczas startu. Bardzo popularne są również wersje wibrujące, co wzbogaca rozgrywkę o dodatkowe efekty. Należy jednak pamiętać o jednej bardzo istotnej zasadzie : nieważne jak dobrze wygląda nasz joystick – ważne jak dobrze będzie się na nim grało. Wachlarz cenowy jest bardzo zróżnicowany. Podstawowe wersje zaczynają się od 29 -300 zł, a dla graczy bardziej wymagających są przeznaczone modele za około 800-1960 zł .Oczywiście czynnikiem determinującym wybór powinna być nie tylko cena, ale również miejsce , które jesteśmy w stanie przeznaczyć dla naszego nowego nabytku. Symulator lotu, który został oficjalnie zaakceptowany przez rząd do szkół lotniczych wymaga joysticka, który zajmuje znacznie więcej miejsca niż ten , którym pobawimy się w grach video. Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania. Im więcej gumowych elementów, tym lepiej. Cienki plastik nie jest zbyt trwały, a joysticki wzmacniane gumą lub metalową powłoką wytrzymują znacznie dłużej.
Przez pewien czas , gdy królowało PlayStation, zaczęły pojawiać się różnego rodzaju pady, które miały być następcami oryginalnej wersji. Jednym z pierwszych był pad, który wyglądał niemalże identycznie, jednak jego budowa to 15% mniej od oryginału. Pierwsze wrażenia z gry były rewelacyjne – kontroler był lżejszy, wydawał się być bardziej poręczny i intuicyjny. Jak się później okazało, zaczęły masowo wypływać opinie, że już po krótkiej rozgrywce w palcach oraz wewnętrznej części dłoni pojawia się ból lub odrętwienie, spowodowane silniejszymi zakrzywieniami na joysticku niż w przypadku oryginału. Warto więc wybierać sprawdzone i oryginalne wersje niż tanie podróbki, imitujące oryginał, a w rzeczywistości z wykonaniem pozostawiającym wiele do życzenia.
Joystick do PC jest równie mocno rozchwytywany na rynku jak ten do konsoli do gier. Istnieją modele , które przypominają te konsolowe i gra się nimi równie przyjemnie jak w przypadku PlayStation czy Xboxa. Szczególnie dobre są joysticki z rodzaju „fighterstick”, czyli te, które były najczęściej używane do bijatyk, oraz czasami spotykane jako nieodzowny element automatów do gier. Na pierwszy rzut oka wyglądają na proste i mogące kojarzyć się z tandetnymi, jednak wyróżnia je polimerowa obudowa, która znacznie wzmacnia ich żywotność, a prawdziwi fani określają je jako niezniszczalne. Marki produkujące joysticki prześcigają się identycznie jak w przypadku telefonów komórkowych, z roku na rok wypuszczając na rynek co raz to nowsze produkty, jednak czasem to właśnie klasyki sprzed kilku lat nadal wiodą prym. Warto skorzystać z porównywarek internetowych lub kupić pismo specjalistyczne z rankingami sprzętów.
strzelanki hmm no pewnie dla tego do dziś nie połączyli w FPS graczy z konsoli z tymi od PC bo po prostu jedna strona, która ma myszkę ma niewspółmiernie większe możliwości niż kciukowcy na padach.. Ale Xbox już daje możliwość podpięcia klawiatury i myszki więc niedługo ta różnica zaniknie.