Karta graficzna do 200, 300 zł – jaką wybrać aby była najlepsza? Ranking kart, opinie, polecane modele

Najbardziej wydajne i zaawansowane karty graficzne są diabelsko drogie. Jednak nie oznacza to, że nie można kupić dobrej, ekonomicznej wersji. Karty graficzne do 200, 300 zł najczęściej są wykorzystywane do zastąpienia zintegrowanych chipsetów graficznych i do prostych zadań – podstawowej edycji zdjęć, oglądania i odtwarzania wideo w jakości full HD. Co więcej budżetowe wersje kart pozwolą nawet na grę w przyzwoitej rozdzielczości ekranu i ustawieniach graficznych. Sprawdzą się też w awariach swoich luksusowych kolegów. Może twój wychuchany i dopieszczony KFA2 GeForce RTX 2060 Mini 1- Click OC 6GB GDDR6 się zepsuł, a ty na gwałt potrzebujesz jakiegoś zastępstwa? Zatem jaką kartę graficzną do 200 lub 300 zł wybrać?

Karta graficzna do 200 zł – czym się charakteryzuje?

Niższa półka kart graficznych z segmentu do 200 zł oferuje podobne główne parametry. Najczęściej spotykane to:

 • pamięć dedykowana: 1 GB,
 • szyna przesyłu danych: 64 bit,
 • taktowanie pamięci: 5012 MHz,
 • Taktowanie rdzenia: 954 MHz,
 • złącze: PCI-E x16,
 • wyjścia: D-sub, DVI, HDMI.

Jaką kartę graficzną do 200 zł wybrać?

Poszczególne modele będą wyposażone w dodatkowe funkcje w zależności od producenta. Np. Asus EAH5450 SILENT/DI/512MD2 wyposażył swój model w technologię Splendid, poprawiającą obraz pod względem kolorów i ostrości. Natomiast Asus GeForce GT 710 SL wzmocnił konstrukcję modułem Super Alloy Power, którego zadaniem jest zwiększyć wydajność, obniżyć utratę energii oraz zredukować hałas podzespołów i temperaturę. Szukając odpowiedniej karty, warto też zwrócić uwagę na obsługę wersji DirectX, OpenGL i Vertex/Pixel Shader. Może to mieć znaczenie w przypadku poszczególnych tytułów wideo gier.

Karty z niższego segmentu nie wymagają podłączenia dodatkowego zasilania, jak to jest w przypadku kart wyższej klasy. To także zaleta, bo nie trzeba zmieniać np. zasilacza czy przystosowywać kabli, np. używając przejściówek (molex – 6- lub 8-pin).

Rozmiary kart graficznych do 200 – 300 zł są raczej kompaktowe. Niektóre trochę droższe modele to prawdziwe olbrzymy, np. GeForce GTX760 ma wymiary 295 x 129 x 43 mm. To AŻ 30 centymetrów, w dodatku wymaga podłączenia dodatkowego zasilania 8- i 6-pinowego. Takie olbrzymy ze średnio-wyższej półki mogą generować dodatkowe koszty. Należy się liczyć z koniecznością zakupienia np. nowej obudowy i zasilacza. Dla porównania Afox GeForce GT610 z półki dobrych kart graficznych do 200 zł ma 225 x 150 x 55 mm, czyli jest krótszy o 10 cm. A 10 centymetrów wewnątrz komputera to naprawdę ogromna przestrzeń. W przypadku kart z układem AMD Radeon XFX R5-230A-ZLH2 wymiary będą już naprawdę kompaktowe – 200 x 150 x 35 mm.

Poszczególne parametry mogą wpłynąć na wydajność, poziom generowanego hałasu, zajęcie przestrzeni czy ogólnie opłacalność. Trudno jest znaleźć model, który spełnia wszystkie warunki. Nie można zjeść ciastka i mieć ciastko.

Godnym uwagi jest np. Asus GeForce GT 710 1GB GDDR5 z pasywnym chłodzeniem. Uzyskuje on najlepsze wyniki pod względem wydajności oraz zapewnia najwyższą opłacalność w stosunku do ceny. Ma już pamięć nowszej generacji DDR5. Dla porównania Afox GeForce GT610 wyposażony został w 2 GB pamięci, ale typu DDR3 i w testach uzyskał o połowę słabszy wynik niż model GT 710.

Asus GeForce GT 710 nie jest wyposażona w wentylator, a radiator (i wspomniany moduł Super Alloy Power), więc praktycznie nie hałasuje. Co więcej, dzięki modułowi GPU Tweak, jest możliwe przetaktowanie karty, żeby zwiększyć jej wydajność. Oczywiście warto w tym względzie wykazać odpowiednią ostrożność. Praca z podwyższoną mocą może skrócić żywotność karty, a w ekstremalnych przypadkach ją przegrzać.

Pod względem wydajności, jak i opłacalności karty GeForce wydają się korzystniejszym wyborem od Radeonów. Jaką kartę kupić? W tym przedziale Asus GeForce GT 710 wydaje się być najlepszą kartą graficzną w kategorii do 200 zł.

Karty graficzne do 200 zł – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena trzech aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Karty graficzne do 200 zł. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Karta graficzna do 300 zł – czym się charakteryzuje?

Trochę wyższa półka, więc nie można oczekiwać nie wiadomo czego. Wchodzimy dosłownie 1-2 szczeble wyższej. Główne parametry w tym przedziale finansowym to najczęściej:

 • pamięć dedykowana: 2 GB DDR3,
 • szyna przesyłu danych: 128 bit,
 • taktowanie pamięci: 1333 -1800 MHz,
 • taktowanie rdzenia: 700-902 MHz,
 • złącze: PCI-E x16, PCI-E v. 2.0,
 • wyjścia: D-sub, DVI, HDMI.

Jaką kartę graficzną do 300 zł wybrać?

W tej kategorii dobrych kart graficznych znajdą się także modele z przedziału cenowego do 200 zł. Będą odstawały pod względem wydajności, lecz raczej w mniejszym stopniu niż się to może zdawać. Palit NEAT7300HD41F (Boże Przenajświętszy, zbaw nas ode złego i tych durnych nazw…) z układem GeForce GT730 będzie bardziej wydajny o ok. 25% niż topowy model kart do 200 zł, czyli Asus GeForce GT 710. I to właśnie Asus będzie najbardziej godnym zakupem pod względem opłacalności.

Różnice w modelach będą także wynikały z zastosowania dodatkowych modułów i układów. PNY GeForce GT730, który oferuje podobną wydajność jak Palit NEAT7300HD41F – ale jest droższy – został wyposażony w całą serię dodatkowych funkcji: Fast Approximate Anti-Aliasing (lepsze wygładzanie, nie tak obciążające procesor jak standardowe), PureVideo (lepszy obraz, płynniejszy i w ogóle), obsługę dźwięku TrueHD i DTS-HD audio w trybie Bitstream (generalnie – ma poprawiać dźwięk) czy Adaptive Vertical Sync (lepszy rendering grafiki w grach).

Sporo tego, ale i tak najważniejszą kwestią jest odpowiedź na pytanie: „Czy na moim komputerze z taką kartą można grać w Wiedźmina 3: Dziki Gon?”. A i owszem, o ile obniżymy ustawienia grafiki. W przypadku przyzwoitego procesora i5 czy i7 będzie jeszcze lepiej, choć w niektórych momentach można zauważyć spadki FPS (na pewno w Novigradzie).

Jaką kartę więc wybrać? Palit NEAT7300HD41F, Palit NEAT7300HD46H oraz Arktek GeForce GT 730 LP wykazują największą wydajność w tej klasie kart. Asus GeForce GT 710 oferuje najlepszy stosunek wydajności do ceny. Wydajność jest niższa o ok. 25%, ale cena również i to o ponad 100 zł.

Karty graficzne do 300 zł – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena trzech aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Karty graficzne do 300 zł. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Karta graficzna do 200 – 300 zł z drugiego obiegu

Osobną kwestią są używane modele kart z wyższych półek. Tutaj działa zasada jak podczas jazdy samochodem: ograniczone zaufanie. Po okazyjnych cenach można kupić modele z serii GTX lub RX. W przypadku modeli z chipsetem Radeon, lepiej wykazać większą ostrożność. Z przeprowadzanych testów wynika, że modele z serii XR lepiej sobie radziły w kopaniu kryptowalut. Były częściej wykorzystywane, więc i zużywały się szybciej, głównie ze względu na podkręcanie procesora graficznego. Używki XR Radeon nie muszą jednak szybciej „padać” od zwykłych „używek”, czy nawet nowych kart grafiki. Reguły jednak nie ma, ale warto wiedzieć.

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz