Karta graficzna do 400, 500 zł – jaką wybrać? Polecane modele GPU w rankingu 2022!

Karta graficzna w komputerze stacjonarnym jest decydującym składnikiem pod kątem wydajności. Większość współcześnie produkowanych procesorów posiada zintegrowany układ graficzny, który wprawdzie wystarczy do najbardziej podstawowych zadań, to wszelkie bardziej skomplikowane procesy, jak choćby najprostsza obróbka grafiki czy jakiekolwiek gry będą ponad jego siły. Dlatego też warto wyposażyć komputer w choćby najprostszą, dedykowaną kartę graficzną. Oferta producentów kart graficznych jest bardzo bogata, najnowsze i najbardziej wydajne modele kart graficznych potrafią osiągnąć zawrotne ceny. Na szczęście znajdziemy również wiele budżetowych konstrukcji, które stanowią dobry kompromis pomiędzy ceną a swoimi parametrami. Zatem, jaką kartę graficzną do 400 lub 500 zł wybrać?

Karta graficzna do 400 zł? Charakterystyka

Rynek podzespołów kart graficznych zdominowały dwie firmy: Nvidia oraz AMD. Obydwaj konkurenci posiadają w swojej ofercie budżetowe karty graficzne na każdą kieszeń. Każdy z producentów stara się umieszczać nowatorskie rozwiązania w swoich konstrukcjach, jednak pewne cechy pozostają uniwersalne dla każdej konstrukcji.

Pierwsza z nich to ilość pamięci zainstalowanej w karcie graficznej. Im większa ilość pamięci zamontowanej, tym bardziej płynne wyświetlanie obrazu zapewni nam karta graficzna. Do podstawowej pracy i grania w mniej wymagające tytuły gier minimalną ilością pamięci RAM w karcie graficznej będzie 2 GB, optymalną ilością będzie 4 GB. W budżecie z górną granicą 400 zł powinno się udać znaleźć kartę z 4 GB, choć oferta może nie być największa, natomiast kartę graficzną z 2 GB pamięci znajdziemy bez większych problemów.

Kolejną z cech karty graficzne – obojętnie jakiego producenta – będzie taktowanie jej rdzenia. Tutaj sprawa ma się podobnie jak z ilością pamięci RAM, im wyższe wartości, tym lepiej. Często producenci w nazwie karty zawierają słowa w rodzaju „Overclocked”, czy też „Superclocekd”, „AMP” lub „Lightning” – będzie to oznaczać, że producent zwiększył tutaj wydajność karty poprzez podwyższenie jej parametrów w stosunku do tego samego modelu pozbawionego tych oznaczeń.

Karta graficzna do 400 zł będzie zazwyczaj wyróżniać się niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną, przez co nie ma konieczności wymiany również zasilacza w komputerze. Często w tej cenie jest możliwe znalezienie egzemplarzy niskoprofilowych – w niektórych mniejszych obudowach komputerów nie ma możliwości zainstalowania standardowej karty graficznej, warto więc przed zakupem zorientować się w wymiarach karty graficznej którą chcemy kupić.

Jaką kartę graficzną do 400 zł wybrać? Omówmy parametry

W cenie do 400 zł najczęściej spotkamy się z konstrukcjami wyposażonymi w 2 GB pamięci graficznej. Taką przykładową konstrukcją może być karta MSI GT 730 OC. Dobra, nieźle zaprojektowana konstrukcja wyposażona w 2 GB pamięci, oraz pasywny system chłodzenia oparty na radiatorach. Takie rozwiązanie sprawia, że w przeciwieństwie do kart graficznych z aktywnym systemem chłodzenia – taka karta nie posiada żadnych wentylatorów. Karty wyposażone w aktywne chłodzenie, pod maksymalnym obciążeniem potrafią naprawdę mocno hałasować, przez co na dłuższa metę mogą stawać się uciążliwe dla użytkownika oraz jego domowników. Poza tym, karty graficzne wyposażone w chłodzenie pasywne zużywają mniej energii elektrycznej – mniejsze rachunki za prąd to również atut przemawiający za taką kartą.

Karty graficzne do 400 zł – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena trzech aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Karty graficzne do 400 zł. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Karta graficzna do 500 zł – czym się charakteryzuje?

Za dodatkowe 100 zł możemy zacząć poszukiwać kart graficznych o nieco wyższych parametrach technicznych, zarówno ze stajni AMD jak i firmy Nvidia. Znajdziemy więcej rodzajów kart graficznych o podkręconych parametrach, zaczyna się pojawiać więcej kart z zainstalowanymi 4 GB pamięci. Wciąż daleko będzie do profesjonalnych zastosowań albo wysoko wydajnych konfiguracji przeznaczonych do gier, lecz do 500 zł da się znaleźć komponenty o nieco wyższej wydajności – zawsze to szansa na kolejne kilka klatek na sekundę więcej w grach.

Jaką kartę graficzną do 500 zł wybrać? Omawiamy parametry i możliwości

Mając do wydania 500 zł, zaczynają być już dostępne karty graficzne Radeon z serii RX. Tak samo jak i opisywana powyżej karta, dysponuje jednym złączem DVI, jednym złączem HDMI i jednym złączem D-SUB. Różnica polega na innym producencie, jak i zastosowaniu w niej aktywnego chłodzenia, co przekłada się na wyższą wydajność w porównaniu do kart graficznych z układem pasywnym. Dla zwolenników firmy Nvidia różnica w budżecie o 100 zł sprawi, że jeżeli dobrze przeszuka się oferty sklepów internetowych, możemy trafić na karty z serii GTX, choć należy zalecić tutaj szczególną ostrożność. Na takim styku cen możemy natrafić na lepsze jakościowo karty po zwrotach, po serwisie gwarancyjnym, lub po innego rodzaju przejściach. Jeżeli kupujemy kartę graficzną w sklepie, mamy jeszcze szansę na reklamacje kupionej karty, natomiast jeżeli skusimy się na ofertę zakupu karty przez internet, wtedy już możemy różnie trafić. Zdarzają się karty po amatorsko naprawianych uszkodzeniach, wygrzewanych w piekarnikach lub z niepewnego źródła.

Dysponując budżetem do 500 zł i chcąc kupić kartę nową, najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie karta graficzna Radeon RX. Trzeba będzie się uzbroić w cierpliwość, ponieważ za tą cenę będzie to trudne zadanie – aczkolwiek wykonalne.

Zupełnie inną kwestią jest zakup karty używanej. Dysponując budżetem 500 zł bez problemu znajdziemy karty graficzne firmy Nvidia serii GTX, jeżeli dobrze przeszukamy portale aukcyjne czy ogłoszeniowe, można trafić na serię GTX 6xx, 7xx, przy dużych dawkach cierpliwości można trafić nawet na serię GTX 10xx. Jeżeli karta graficzna nie była katowana na najwyższych obrotach, oraz od czasu do czasu jej system chłodzenia był czyszczony z nadmiaru kurzu, przy odpowiednio niskiej cenie można zaryzykować kupno karty używanej, lecz należy się liczyć z różnymi ewentualnościami. Możemy mieć do czynienia z egzemplarzem który podziała jeszcze bardzo długo ale możemy też trafić na kartę po poważnej usterce, wygrzaną w piekarniku, lub naprawianą domowymi metodami. Zachwajmy też zdrowy rozsądek, najlepsza karta graficzna z rodzaju Nvidia RTX za cenę w okolicach 500 zł musi mieć bardzo poważny defekt, nie dajmy się nabrać. Dlatego też decyzję pod tym względem zakupu używanej karty graficznej należy poprzedzić solidnym rozpoznaniem i porównywaniem cen.

Karty graficzne do 500 zł – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena trzech aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Karty graficzne do 500 zł. Ranking jest aktualizowany każdego dnia i pochodzi z serwisu Nokaut.pl!

Marcin Nowak

Pasjonat sprzętu komputerowego i gamingowego. Od czasu do czasu lubię zagrać w jakąś dobrą grę. W wolnym czasie publikuję poradniki w internecie.

Dodaj komentarz