Każdy, nawet początkujący gracz marzy o tym, aby podczas rozgrywki w swoją ulubioną grę korzystać z najlepszego, możliwego sprzętu. Podstawowymi kontrolerami w każdej grze są mysz i klawiatura, które w wersji gamingowej zapewniają bardzo wysoki komfort podczas gry.
Mysz dla graczy – na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Wybierając myszkę do gier komputerowych należy zawsze mieć na uwadze preferencje użytkownika. To właśnie przyzwyczajenia i wymagania powinny stanowić podstawę, dzięki której dokonamy ostatecznego wyboru. Rozważania na temat zakupu danej myszy powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia, jak leży nasza dłoń na powierzchni urządzenia. Jeżeli pozycja przyjęta przez dłoń jest dla nas wygodna i nie powoduje problemów – powinniśmy daną mysz wpisać na listę rozważanych produktów. Następnie zwracamy uwagę na szczegółowe parametry:
- Ślizgacze zastosowane w myszy, a także ich ilość.
- Rodzaj sensora i jego czułość
- Waga myszy i możliwość jej zmiany poprzez zastosowanie ciężarków.
→ Dowiedz się także: Jaki komputer stacjonarny do 3000 zł kupić?
W grach typu FPS, czyli produkcjach wymagających precyzji niezbędne jest posiadanie w myszy bardzo dokładnego sensora z możliwością ustawienia wysokiej czułości. Obecnie za minimalną czułość, pozwalającą na precyzyjne strzelanie w grach FPS uważa się 1600 DPI. Optymalną wartością czułości jest 2000 DPI i to w tej wartości mogą zamykać się możliwości naszej myszy. Najbardziej zaawansowane modele myszy pozwalają na ustawienie czułości nawet powyżej 8000 DPI, jednak taka rozdzielczość nie jest niezbędna.
Kwestia ślizgaczy jest zdecydowanie prostsza, albowiem wszystkie montowane w myszach dla graczy gwarantują, że urządzenie będzie łatwo przesuwać się po powierzchni podkładki. Najlepsze ślizgacze wykonane są z metalu, dlatego nasza mysz również powinna być w nie wyposażona. Waga myszy powinna być łatwa do dostosowania do preferencji, dlatego w zestawie powinny znajdować się specjalne ciężarki o masie od 3,5 do 4,5 grama.
→ Poznaj również: Najlepsze myszki gamingowe
Jakie parametry klawiatury dla graczy są ważne?
Klawiatura, podobnie jak mysz powinna być jak najbardziej spersonalizowana. Podczas rozgrywki liczy się każdy szczegół, dlatego wybór klawiatury również powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia, jak nasze dłonie na niej leżą.
Klawiatury najtrwalszego typu działają na zasadzie mechanicznej. Wysoką trwałość konstrukcji w przypadku klawiatur mechanicznych zapewnia zastosowanie indywidualnych mechanizmów wychwytujących nacisk danego klawisza.
→ Poznaj również: Najlepsze klawiatury mechaniczne
Analizując parametry techniczne danej klawiatury należy zwrócić baczną uwagę na typ przycisków, jakie znajdują się w wybranym modelu. Za najwygodniejsze obecnie uważane są przełączniki Cherry MX, których charakterystyka działania pozwala na bardzo delikatne naciskanie wszystkich przycisków na klawiaturze. Przełączniki te, dzięki wyjątkowej technologii pozwalają na bardzo szybki czas reakcji, który jest bardzo ważny podczas dynamicznych rozgrywek sieciowych.
Dodatkowym, aczkolwiek ważnym elementem klawiatury może okazać się jej podświetlenie, czy anti-ghosting pozwalający na wciśnięcie kilku przycisków w jednym momencie. Samo podświetlenie ułatwia korzystanie z klawiatury w niekorzystnych warunkach oświetleniowych.
→ Poznaj również: Najlepsze monitory gamingowe
Inne rodzaje przełączników i klawiatur dla gracza
Istnieje wiele innych przełączników w klawiaturach. Wymienić można chociażby przełączniki Kailh, które występują w wielu różnych wariantach, lecz dla graczy najodpowiedniejszym będzie ten czerwony. Będzie on dla zdecydowanej większości odpowiednio szybki nawet w sytuacjach wymagających natychmiastowej reakcji. Kolejnym popularnym wyborem są przełączniki Gateron. Występują w wielu odmianach, natomiast tak jak w poprzednim przypadku, czerwone będą najlepszym wyborem dla gracza. Charakteryzują się one gładką pracą i niewielką siłą nacisku potrzebną do aktywacji.
Klawiatura membranowe mają wiele wad jak i zalet. Główne zalety to: niższa cena, niewielka waga, małe rozmiary i ciche działanie. Natomiast główne wady to: mniejszy komfort pisania, wolniejsze działanie i słabsza wytrzymałość.
Klawiatury hybrydowe stanowią kompromis między szybkością mechanicznej odmiany a cichym działaniem membranowej.
Oprogramowanie do klawiatury
W dzisiejszych czasach wielu producentów posiada własne oprogramowanie, dzięki któremu możemy zaprogramować klawiaturę, by odpowiadała naszym preferencjom. Producenci prześcigają się, kto będzie mógł zaoferować więcej dla swoich klientów. Wyścig ten nie toczy się już tylko na polu wyposażenia, które jest implementowane do nowego produktu, lecz również w obszarze personalizacji w autorskich programach dedykowanych urządzeniu danej marki. I tak standardem stała się możliwość wyboru koloru podświetlenia w klawiatury czy przypisywanie funkcji klawiszy. Natomiast jeśli producent chce się wyróżnić, musi zaimplementować rozwiązania nie tak często spotykane. Przykładem może być opcja ustawiania trybów działania urządzenia, w których możemy wybrać jakie przyciski, bądź skróty klawiszowe, będą dezaktywowane w danym trybie. Istnieją również opcje takie jak funkcja połączenia myszy z klawiaturą, dzięki której po kliknięciu odpowiedniego klawisza na klawiaturze, nasza myszka będzie miała jeszcze więcej możliwości, co ułatwi prace na komputerze.
Rodzaje chwytów myszki
Każdy z nas posiada jakiś sposób, w który chwyta myszkę. Zazwyczaj robimy to odruchowo, nawet nie zastanawiając się, jak nazywa się nasz sposób, a wielu z nas nawet nie wie, że istnieją sposoby ułożenia dłoni na gryzoniu. Wyróżnia się 3 rodzaje chwytów myszki:
- Palm grip – najpopularniejszy z chwytów. Wyróżnia się tym, że dłoń w jego przypadku spoczywa całkowicie na myszce, lewy przycisk myszy wciskany jest całą powierzchnią palca wskazującego, a prawy środkowego. Kciuk znajduje się na lewej stronie myszki, a palec serdeczny i mały po prawej stronie.
- Claw grip – Cechuje go to, że lewy i prawy przycisk myszy jest wciskany jedynie przez opuszki palców. Śródręcze nie styka się z powierzchnią gryzonia, a ruchy wykonuje nadgarstek leżący na podkładce
- Fingertip grip – Jest chwytem pośrednim, gdyż palec wskazujący, spoczywający na lewym przycisku myszy, jak i palec środkowy leżący na prawy przycisk myszy są wyprostowane, ale dotykają powierzchni jedynie opuszkami. Śródręcze, tak jak w przypadku claw gripu, nie dotyka powierzchni myszki, a ciężar dłoni spoczywa na nadgarstku, który leży na podkładce.
Z klawiatur mechanicznych jak dla mnie ta Genesis Thor 420 RGB jest ok, spoko mi się na niej gra. Dobra jakośc, anti-ghosting, tu już macie zaawansowane oprogramowanie, alum obudowa, RGB z niesamowitym efektem PRISMO z 22 trybami , dla mnie spoks
Komputer gamingowy to już jest spory wydatek więc uważam, że nie opłaca się wydawać 500zł na klawiaturę. Ja mam klawiaturę Natec tak jak kolega wyżej, którą kupiłem za 70zł i działa bez żadnych zarzutów już trzeci rok.
Długo się wahałem i myślałem co kupić… ostatecznie decydowałem się na tego Dell’a za 320zł. Granie na niej to petarda, a cena w porównaniu do innych z tego rankingu jest przystępna. Mam już ją 4 miesiące i naprawdę śmiało mogę ją polecić 🙂
Ja posiadam klawiaturę mechaniczną NATEC i jestem niezwykle zadowolony. Kto też taką ma?