Projektor, inaczej nazywany rzutnikiem projekcyjnym to optyczne urządzenie, którego zadaniem jest wyświetlanie na specjalnym ekranie obrazów ruchomych albo nieruchomych. Projektory składają się z elementów odpowiadających za dostarczenie źródła światła, a także układu optycznego złożonego z paru soczewek, który odpowiada za odpowiednie ułożenie wiązki światła, a także z innych rodzajów sprzętów umożliwiających wyświetlanie kolorów i kształtów. Zasada działania we wszystkich projektorach jest taka sama, jednakże niektóre modele posiadają inne części budowy tego urządzenia. Wiele osób zadaje sobie pytanie jaki rzutnik kupić, aby być w pełni zadowolonym z jego działania. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników.
Jak działa projektor?
Wyróżnić możemy dwie technologie projektorów, DLP i LCD, działają one w nieco inny sposób:
- Projektor z technologią DLP. Projektory z technologią DLP przeważają na rynku. To starsze typy konstrukcji, w których do cyfrowej obróbki światła używane są mikroprocesory. W skład układu optycznego wchodzi parę milionów mikro luster. Odpowiadają one za każdy piksel, jaki jest wyświetlany przez to urządzenie. Światło odbijające się od lustra przedostaje się przez układ kolorowych modyfikatorów, które umieszczone są w kole obrotowym. Dzięki temu kreowany jest obraz, jaki ukazuje się nam na ekranie. W projektorach z technologią DLP źródłem światła jest niezwykle silna lampa o mocy 200-300 W. Obraz pokazujący się na ekranie jest bardzo jasny. Minusem tej technologii jest obowiązek chłodzenia i wymiany lampy, gdyż jej żywotność jest ograniczona i wynosi przeciętnie 3000 godzin.
- Projektor z technologią LCD. Stosunkowo niedawno na rynku pokazał się projektor z technologią LCD. Obraz w tym urządzeniu kreowany jest przez tylko 3 ciekłokrystaliczne matryce LCD. Tak samo, jak w druku, w tej technologii także korzysta się z trzech podstawowych barw, czyli z koloru czerwonego, niebieskiego i zielonego. Wszystkie piksele matrycy mogą przepuszczać światło w sposób częściowy albo je blokować. Dzięki temu możliwe jest składanie kolorów z danych barw i ustawienie odmiennych stopni natężenia czy też jasności. Na rynku dostępne są także urządzenia, w których podstawowym źródłem światła są laserowo-diodowe lampy. W sklepach znaleźć można też projektory LCD ze zwiększoną ilością matryc, dzięki czemu wyświetlane obrazy lepiej odzwierciedlają rzeczywistość.
Standardowy projektor czy projektor short throw
Projektor Ultra Short Throw, czyli umożliwiający krótki rzut, sprawdza się w szczególności w niektórych przypadkach. Idealnie sprawdza się zwłaszcza w szkołach, uniwersytetach i w biznesie. Zapewnia wysoką jasność i ultra krótki rzut, dzięki czemu jest w stanie wyświetlić obraz 100” z odległości poniżej pół metra. Cieni na ekranie unikniemy przez bliską instalacji rzutnika od ściany. Jeśli natomiast szukamy projektora do domowego użytku, w zupełności wystarczy nam tradycyjny rzutnik.
Projektor Full HD czy 4K? Na jaki się zdecydować?
Projektor 4K zapewnia dwa razy większą rozdzielczość, aniżeli w przypadku rzutników z FullHD. Różnica jest bardzo widoczna, projektor z 4K zachwyca jakością obrazu. Na pewno ze względu na jakość wyświetlanego obrazu, lepszym rozwiązaniem jest zakup projektora 4K, aczkolwiek nie każdy może sobie pozwolić na taką opcję. Sprzęty te bowiem są o wiele kosztowniejsze, od standardowych projektorów Full HD. Obraz 4K robi wielką różnicę, aczkolwiek warto także pamiętać o innych cechach projektorów, które także należy wziąć pod uwagę przy kupnie rzutnika. Dobry rzutnik powinien dawać obraz świetnej jakości.
→ Poznaj również: Najlepsze telewizory 4K do konsoli
Projektor zamiast telewizora?
Coraz więcej osób decyduje się właśnie na projektor, zamiast tradycyjnego telewizora. Po pierwsze dzieje się tak z uwagi na niską cenę takiego sprzętu. Projektor dobrej jakości można zakupić już w przedziale 1200-1300 złotych. Po drugie projektor zajmuje niewiele wolnej przestrzeni, zmieści się więc nawet w małym mieszkaniu. Jest także mobilny, można go bez problemu przenieść z pomieszczenia do pomieszczenia, czy zabrać ze sobą, kiedy gdzieś wyjeżdżamy. Możemy zabrać go ze sobą na urlop i pograć dzięki niemu w ulubione gry. To dobre rozwiązanie dla osób, często zmieniających miejsce zamieszkania. Zmieści się on w niewielkiej walizce. Kupując telewizor, musimy zważać nie tylko na jego wielkość, aby zmieścił się w wybranym miejscu, ale także na nasze możliwości finansowe. Miejsce projektora możemy dowolnie zmieniać, im dalej znajdzie się od ściany, tym lepiej a my zyskamy duży obraz. Telewizorem o wiele ciężej manewrować.
Obowiązkowe akcesoria do projektora
W sklepach znajdziemy wiele przydatnych akcesoriów do projektora, które warto do niego zakupić. Przede wszystkim są to:
- kable i systemy podłączenia
- uchwyt sufitowy
- obiektyw do projektora
- okulary 3D (doskonały gadżet do domowych seansów filmowych)
- torba na projektor
- prezenter (jeśli z projektowa będziemy korzystać w szkole czy na pokazach w firmie)
- tablica interaktywna
Wady i zalety rzutników/projektorów
Zalety projektorów. Podstawową zaletą jest przede wszystkim wielkość emitowanego obrazu, oprócz tego dzięki projektorowi możemy stworzyć w naszym pokoju niepowtarzalny klimat. Dzięki takiemu sprzętowi poczujemy się jak w kinie. Obraz charakteryzuje się właściwą matowością i autentycznymi kolorami, nie ma więc zbędnych pustych pikseli. Zaletą projektora jest to, iż można ustawić dowolną wielkość obrazu i wyświetlić go także w swobodnie wybranym miejscu. Projektory są małymi urządzeniami, dzięki czemu gwarantują pełną mobilność. Niektóre modele posiadają Wi-Fi oraz Bluetooth, dzięki czemu połączania rzutnika do urządzenia jest niezwykle proste i wygodne.
Wady rzutników. Największą wadą takiego rozwiązania jest jego wysoka cena. Projektory są także drogie w eksploatacji, gdyż co jakiś czas trzeba w nich wymieniać zużywające się części. Ich żywotność jest ograniczona. Emitują także hałas, który może być dla niektórych osób uciążliwy. Dla niektórych osób lepszą opcją będzie tradycyjny telewizor, rzutnik natomiast przydaje się do okazjonalnego domowego kina, czy do przeglądania zdjęć. Gracze także decydują się przeważnie na rzutnik do gier. Często użytkuje się go w pracy, przykładem mogą być prezentacje multimedialne w szkołach.
Jaki projektor wybrać?
To, jaki rzutnik kupić zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych wymagań i sposobu użytkowania urządzenia. Inny rzutnik sprawdzi się przy codziennym korzystaniu z niego w szkole czy biurze, a inny będzie idealnym rozwiązaniem do oglądania filmów w zaciszu domowym. Przed wyborem warto udać się na ranking rzutników, aby porównać i wybrać najlepszy rzutnik.