Dobra klawiatura to bez wątpienia ważny element wyposażenia komputera. Od niej zależy w jaki sposób użytkownik komunikuje się z PC. Przed zakupem nowego komputera stacjonarnego wiele użytkowników na pewno się zastanawiało, jaka klawiatura będzie najlepsza. Na rynku istnieją ich trzy rodzaje: mechaniczna, membranowa oraz nożycowa. Ta trzecia nie będzie tutaj przedstawiona, ponieważ znalazła ona zastosowanie w laptopach. Ten tekst natomiast dotyczy komputerów stacjonarnych.
Jak działa klawiatura membranowa?
Po zdemontowaniu klawiatury membranowej można zauważyć trzy długie membrany (folie) umieszczone pod przyciskami. Naciśnięcie jednego przycisku skutkuje równoczesnym wciśnięciem gumowej membrany znajdującej się pod nim wraz z przełącznikiem. W wyniku tego następuje zetknięcie się z płytką drukowaną. Tym sposobem impuls elektryczny zostaje wysłany. Na ekranie monitora pojawia się nasz wybrany znak. Naciśnięcie klawisza wymusza większą siłę nacisku ze względu na budowę klawiatury. Produkcja takich wyrobów jest tania, więc stała się szybko bardzo popularna jako klawiatura użytku codziennego.
Można się zaopatrzyć również w bardziej solidne wersje takich klawiatur. Producenci umieszczają w nich więcej elementów łagodzących „odpowiedź” klawiszy. Takie zadanie mogą pełnić różne gumki, które opóźniają opadanie przycisku w ostatniej fazie aktywowania klawisza. Niektórym użytkownikom jednak przeszkadza ta funkcja, określają, że klawisze wydają się „gumowate”.
Przeznaczenie klawiatury membranowej
Do pracy
Jeżeli dana osoba pracuje dużo przy komputerze, powinna zastanowić się nad wyborem klawiatury membranowej. Jej główne zalety to:
- Niska cena,
- Lekkość,
- Ciche działanie.
Szczególnie ważne są dwie ostatnie zalety. Bardzo istotne przy pracy w tzw. open space – dużym pomieszczeniu biurowym, gdzie znajduje się wiele stanowisk biurowych. Głośne stukanie w klawiaturę może doprowadzić do szału nie tylko użytkownika klawiatury, ale i wszystkich współpracowników siedzących dookoła. Szczególnie, jeżeli pracownik nie ma możliwości wymiany klawiatury na inną. Klawiatury membranowe są również lekkie. Ich grubość zawiera się w przedziale od 0,5 do 1,5 mm. Jest to istotna cecha, kiedy praca zawodowa wymaga przemieszczania się z jednej części biura do innej oraz używania komputera. Klawiatury membranowe bardzo często są bezprzewodowe. Nie trzeba nosić ze sobą uciążliwego kabla. Innym ważnym argumentem za takimi klawiaturami jest wysoka odporność na czynniki mechaniczne, klimatyczne i chemiczne. Jeżeli użytkownik pracuje w zakładzie produkcyjnym lub laboratorium – warto, aby zastanowił się nad kupnem lub wyborem dobrej klawiatury membranowej do pracy.
Poznaj inne rodzaje klawiatur:
→ Jaką klawiaturę mechaniczną wybrać?
→ Klawiatura bezprzewodowa Bluetooth – jaka jest najlepsza?
Klawiatura gamingowa dla graczy
Dla graczy istotna jest estetyka, a także trwałość. Tymi cechami charakteryzuje się właśnie klawiatura membranowa dla graczy. Ponadto jest tania i łatwo dostępna, można ją kupić w każdym markecie. Można być pewnym, że na jej kupno nie wyda się fortuny. Niska cena klawiatur membranowych wiąże się z wykorzystywaną techniką produkcji – techniką sitodruku. Ścieżki połączeń elektrycznych, a także frontowe elewacje drukowane są na foliach poliwęglanowych albo poliestrowych. Nadruki na klawiszach są trwałe dzięki temu, że nadruk elewacja frontowa jest wykonywany na spodniej stronie folii. Druk ścieżek połączeń elektrycznych jest wykonywany lakierem przewodzącym prąd elektryczny. Płatki srebra mają zadanie przewodnika. Dzięki takiej, a nie innej metodzie wytwarzania klient może zaopatrzyć się w klawiaturę membranową ozdobioną dowolną grafiką i z dowolnymi połączeniami elektrycznymi. W razie potrzeby ich zmiana jest łatwa, należy jedynie wyprodukować nowe klisze i wyświetlić sity.
Trwałość takich klawiatur zależy od ich rodzaju. Na półce sklepowej można znaleźć płaskie klawiatury, które nie wydają dźwięku, a także z przetłoczonymi albo klikającymi przyciskami. Te pierwsze charakteryzują się ilością zadziałań klawisza na poziomie ok. 3*107, natomiast te drugie – 5*106. Jeżeli użytkownik chciałby uzyskać efekt klikania, może umieścić wewnątrz klawiatury blaszkę stykową o kształcie czaszy. Innym sposobem jest zastosowanie przetłoczenia folii elewacyjnej o tym samym kształcie.
Czym się różni klawiatura membranowa od mechanicznej?
Klawiatura mechaniczna od klawiatury membranowej różni się przede wszystkim budową. W tym przypadku każdy pojedynczy klawisz ma niezależny przełącznik, który rejestruje naciśnięcie. Wskutek tego jej żywotność jest 5 razy dłuższa (mowa o ilości milionów kliknięć). Mechanizm jest znacznie bardziej skomplikowany, co przekłada się na wyższą cenę i mniej elastyczną produkcję. Najczęściej występuje w wersji przewodowej, a dołączony do niej kabel jest gruby i ciężki. Znalezienie wersji bezprzewodowej i lub podświetlanej jest dużym problemem, a takie produkty często okazują się bardzo drogie. Klawiatury mechaniczne są również znacznie głośniejsze od membranowych. Wciskanie wielu klawiszy na raz jest bezproblemowe. Ponadto naciśnięte klawisze szybko wracają do pozycji początkowej. Co więcej, klawiatura mechaniczna jest znacznie większa oraz cięższa. Co szokujące, jej waga często przekracza nawet 1 kg.
Jaką klawiaturę membranową wybrać i kupić?
Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów klawiatur membranowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jej wybór zależy od tego, do czego będzie ona służyła. Jeżeli zależy nam na klawiaturze bezprzewodowej, należy poszukać w sklepach stacjonarnych lub w Internecie klawiatur płaskich.
Jeżeli zależy nam na wyglądzie klawiatury i jej estetyce, producenci polecają produkty z podświetlanymi klawiszami, z oknami na wyświetlacze typu LEC lub LCD lub z zamontowanymi mikro diodami typu LED. Dzięki temu klawiatura staje się dziełem sztuki. Miło się jej używa, ale i patrzy na nią. Podświetlane klawisze nie wymagają żadnego dodatkowego oświetlenia. Można uzyskać zielono-niebieskie, niebieskie lub białe zabarwienie podświetlenie klawiszy.
→ Dowiedz się także: Jaką klawiaturę i mysz dla gracza kupić?
Jeżeli użytkownikowi zależy na efekcie klikania, na rynku istnieją klawiatury membranowe posiadające blaszki stykowe. Blaszki znajdują się między folią ze ścieżkami przewodzącymi a frontowa folią. Aby uzyskać taki sam efekt można nabyć klawiaturę z przetłoczonymi klawiszami. Dla fanów klawiszy z wypukłościami producenci zaprojektowali klawisze wylewane.
Wybierając odpowiednią klawiaturę membranową, warto sprawdzić, jakie posiada ona dodatkowe funkcje i przyciski. Oprócz obecnych w prawie każdej klawiaturze przycisków regulacji głośności, niektóre klawiatury mają klawisze pozwalające na przełączanie lub zatrzymanie odtwarzanego utworu, sterowanie WiFi i Bluetooth, czy też na regulację jasności ekranu. Bardziej zaawansowane modele posiadają czytnik linii papilarnych, zintegrowany touchpad lub baterię solarną.
Jeżeli chodzi o sposób komunikacji z komputerem, możemy wyróżnić klawiatury bezprzewodowe i przewodowe. Użytkownicy, którzy cenią sobie mobilność, ucieszy fakt, że coraz częściej klawiatury wyposażone są w moduł Bluetooth pozwalający na bezprzewodową łączność z komputerem. Osoby ceniące sobie szybkość i niezawodność raczej powinny kierować swoją uwagę na klawiatury łączące się za pomocą portu USB lub micro USB.
Kupując odpowiednią dla nas klawiaturę powinniśmy zwrócić uwagę na układ klawiszy. Do wyboru mamy klawiatury o układzie jednolitym i wyspowym (chiclet). Klawiatury o układzie jednolitym, to klawiatury starszego typu z większymi, wypukłymi klawiszami, które nie są oddzielone od siebie niczym. Natomiast układ wyspowy charakteryzuje się niskimi i cichymi klawiszami, które zapewniają bardzo wygodną pracę. Jeśli będziemy używali klawiatury głownie w biurze, zwróćmy również uwagę na to, czy posiada ona blok numeryczny. Jest on wyjątkowo przydatny w pracy na arkuszach kalkulacyjnych.