W XXI wieku grają wszyscy – niezależnie od wieku oraz platformy – czy to konsola, smartfon, czy stary dobry blaszak. Wraz z rozwojem game developmentu oraz stosunkowo nowym, ale bardzo dynamicznie rozwijającym się zjawiskiem e-sportu, na rynku pojawiło się bardzo wiele sprzętu, który pomaga zmaksymalizować nasze umiejętności. W grach FPS, takich jak Counter-Strike, Call of Duty, Battlefield czy Fortnite, praktycznie najważniejszym sprzętem jest mysz.
Czym jest myszka gamingowa?
Czym różni się zwykła mysz od myszy przeznaczonej głównie do grania? Wpływa na to bardzo wiele czynników. Najważniejszym z nich wydaje się być tzw. DPI, czyli ogólnie mówiąc jej czułość. Ten parametr określa, jaką drogę przebędzie kursor (w przypadku gier FPS celownik), gdy przesuniemy myszkę o cal (ok. 2,5 cm). W przypadku standardowej myszki, które znaleźć możemy w biurach, czynnik ten wynosi zazwyczaj ok. 800 DPI, a w przypadku mysz do grania, stawka zaczyna się od około 1000.
Kolejną funkcjonalnością, którą posiadają myszki gamingowe, są dodatkowe klawisze. Niby niewielka różnica, ale potrafi ona zmienić przebieg praktycznie każdej rozgrywki. Do przycisków, możemy przypisać niemal każdą akcję, którą pozwala nam robić gra. Jest to o tyle przydatne, że w wypadku braku takich przycisków, gra zazwyczaj przypisuje czynności klawiszom na klawiaturze. Rzecz jasna, szybciej jest użyć przycisku na myszce, niż tracić cenne sekundy na szukanie odpowiedniej literki, której została przypisana funkcja. Zwłaszcza, że w grach komputerowych o wielu rzeczach decydują ułamki sekund.
Serce myszki – sensor
Gdy szukamy myszki do grania, warto zwrócić uwagę na sensor, czyli niejako serce myszki. To on odpowiada, za precyzję ruchów myszki. Do wyboru mamy trzy kategorie sensorów – optyczne, laserowe i hybrydowe.
Głównym czynnikiem decydującym o wyborze sensora, jest to, w jakiego typu gry będziemy grać. Jeśli naszym ulubionym gatunkiem są wspomniane FPS-y, z Counter-Strikem na czele powinniśmy zwrócić się w stronę myszek optycznych. Powód jest prosty – gry te wymagają bardzo szybkich reakcji i częstego rozglądania się. W innych grach, np. DOTA 2, czy League of Legends lepiej sprawdzą się myszki laserowe, gdyż są bardziej dokładne głównie na mniejszych wycinkach mapy. Sensory hybrydowe łączą zalety i wady obu opcji.
Przydatne akcesoria do myszki gamingowej:
→ Podkładka pod mysz – wybieramy najlepszą!
→ Mouse bungee – czym jest i do czego służy?
Najlepszymi sensorami mogą pochwalić się firmy (od niedawna działające razem) Piaxart oraz Avago. Charakteryzują się świetnym wykonaniem oraz nienaganną precyzją użytkowania.
Na kablu czy bezprzewodowo?
Kolejny ważny czynnik wyboru myszki to sposób jej połączenia z naszym komputerem. Za myszami bezprzewodowymi przemawia głównie wygoda ich użytkowania – podpinamy dedykowane wejście USB lub łączymy gryzonia z blaszakiem przez port Bluetooth i wszystko jest gotowe – bez niepotrzebnych, dodatkowych kabli. Sporym minusem w tym wypadku jest fakt, że gdy zgubimy wkład USB od myszki bezprzewodowej, to właściwie możemy pożegnać się ze sprzętem.
Największym minusem połączenia kontrolera bezprzewodowo jest tzw. input lag. Najprościej rzecz ujmując jest to czas opóźnienia, z jakim docierają polecenia wydane za pomocą myszy. Z tego powodu, najlepszym wyborem przy zakupie nowego sprzętu do grania są myszy przewodowe. Charakteryzują się o wiele mniejszymi opóźnieniami, chyba, że wybieramy mysz bezprzewodową z górnej półki, gdzie odczuwalna latencja nie jest aż tak duża.
W przypadku wyboru tego drugiego rodzaju myszki, ważnymi czynnikami są elastyczność kabla, jego grubość, a także materiał, z którego został zrobiony. Elastyczność wpływa na wygodę użytkowania, a grubość kabla może być wyznacznikiem żywotności sprzętu (Zazwyczaj te cieńsze, szybciej się psują).
Podświetlenie i inne „bajery”
Dzisiejsze myszki gamingowe są dostępne w bardzo wielu wersjach kolorystycznych, z wieloma rodzajami podświetleń i większą, bądź mniejszą ilością dodatkowych przycisków. Jednym z takich przycisków jest ten, odpowiedzialny za wspomniany już parametr DPI. Resztę można dowolnie ustawiać, chociażby zmieniając przycisk użycia mikrofonu – np. w CS:GO domyślnym klawiszem jest „k”. O wiele łatwiej i szybciej używa się mikrofonu, mając odpowiedzialny za niego przycisk na myszy.
→ Zobacz nasz artykuł o najlepszych myszkach bezprzewodowych w 2024!
Niektóre z oferowanych nam przez producentów gryzonie mają różne obciążniki, dzięki czemu dostosowanie sprzętu do naszych potrzeb staje się jeszcze łatwiejsze. Istotną kwestią jest wielkość oraz materiał, z którego został wykonany sprzęt. Wielkość to sprawa indywidualna, podobnie jak profilowanie – niektórzy wolą mniejsze, inni większe od swojej dłoni. Materiał odpowiada często za tak, z pozoru błahe sprawy, jak ślizganie się przy pocieniu rąk (co zdarza się często – gry dostarczają nam wielu emocji).
Mysz gamingowa do 50 złotych
Fury Gladiator
Tania, ale dość dobra mysz jak na ten przedział cenowy. Wyposażona w sensor optyczny o maksymalnym DPI równym 3200 (cztery stopnie – 1000, 1600, 2400, 3200). Wykonaną z całkiem niezłej jakości plastiku wzbogaconego o teflon ślizgowy i gumowe elementy. Łącznie posiada 6 przycisków. Jest to mysz przewodowa, z kablem o długości 180 cm zakończonym wejściem USB 2.0.
Cena: 34,99 PLN
→ Dowiedz się także: Jaki monitor gamingowy kupić?
California Access Ocelot
Ładnie wyglądająca mysz wykonana z dobrej jakości plastiku, wzbogaconego elementami gumowymi. Jest to zdecydowanie najlepszy wybór w tym przedziale cenowym. 8 programowalnych przycisków, elastyczny kabel oraz bardzo dobry sensor PWM3310, którego rozdzielczość możemy ustawić między 100, a 10 000 DPI.
Cena: 50 PLN
A4Tech Bloody V8M
Świetna mysz w przystępnej cenie. Charakteryzuje się sensorem optycznym, z rozdzielczością maksymalną 3200 DPI (cztery poziomy). Bardzo ciekawa z wyglądu, do jej stworzenia wykorzystano mieszankę plastiku i aluminium dzięki czemu jest wytrzymała i odporna na potliwość. Wykorzystano tu innowacyjny system Multi-Core, który pozwala używać określonej liczby strzałów w FPSach (pojedynczy-podwójny-potrójny). Wyposażona w 8 przycisków oraz kabel o długości 1,8 metra, zakończony wtyczką USB 2.0
Cena: 69,99 PLN
Asus Cerberus
Elegancka i ergonomiczna mysz ze stajni Asusa całkiem dobrze leży w dłoni. Jest wykonana z wysokiej jakości materiału, który jest dość odporny na potliwość dłoni. Wyposażona jest w sensor optyczny z rozdzielczością max. 2600 DPI oraz 6 programowalnych przycisków.
Cena: 82 PLN
Myszki Gamingowe do 150 i 200 złotych
Razer Deathadder Essential
Jedna z lepszych myszy do gamingu. Jest świetnie wyprofilowana, zapewnia bardzo dobrą ergonomię. Jest wyposażona w sensor optyczny o dokładności do 6400 DPI oraz 5 w pełni programowalnych przycisków. Dwa główne klawisze wyposażone są w rowki zakończeniach, co pozwala na lepszą kontrolę oddawanych strzałów. Bardzo wytrzymały i świetny wybór w tym przedziale cenowym.
Cena: 119 PLN
Rapoo V280 Black
Świetnie wykonana, odporna na ślizganie myszka z wyższego pułapu cenowego. Wyposażona w 5 przycisków oraz sensor optyczny firmy Avago o rozdzielczości do 7000 DPI zapewnia najwyższy komfort grania oraz maksymalizuje umiejętności gracza dzięki swojej precyzji.
Cena: 159 PLN
Zainwestowałem w Xenona 800 i bardzo mi sie spodobala ta myszka,super do gier i codziennego uzytku
Ja gram W Counter Strike na Krypton 310,ma dobry sensor ,jest wygodna, i trwala..a jestem nerwowy 😀
ja już mam kolejną myszkę marki Genesis, dla mnie najlepsza marka . Teraz bawię się myszką Genesis 800 , to myszka z najlepszym na rynku sensorem pixart PMW 3389, RGB, ultralekka, wymienne panele górne, regulacja wagi myszki. Mega jest