Wybór laptopa gamingowego to nie lada wyzwanie. Każde z oferowanych przez producentów urządzeń cechuje się innymi parametrami, udogodnieniami, a także wyglądem. Jak we właściwy sposób dokonać wyboru laptopa gamingowego?
Gabaryty laptopa gamingowego – wielkość matrycy
Jeszcze przed zakupem laptopa do gier należy zastanowić się, czy będzie on przenoszony, czy większość czasu będzie użytkowany w zaciszu domowym, w zamian dużego komputera stacjonarnego. Jeżeli po zakupie laptopa planujesz go przenosić, na uczelnię, czy w celu wspólnej rozrywki ze znajomymi – lepszym wyborem może okazać się laptop z matrycą o wymiarach 15,6”. Będzie to urządzenie o wymiarach standardowego laptopa, dzięki czemu nie będzie ono przesadnie ciężkie, a także łatwiej będzie do niego dobrać torbę, czy plecak.
Wyświetlana rozdzielczość i rodzaj matrycy w laptopie gamingowym
Obecnie standardem jest rozdzielczość fullHD, dlatego, jeżeli chcesz cieszyć się maksymalnie czystym obrazem w trakcie rozgrywki – poszukuj laptopów gamingowych wyłącznie z matrycą tego typu.
Rodzaj matrycy również ma ogromny wpływ na jakość wyświetlanego obrazu. To dzięki zastosowanym w niej rozwiązaniom wybrany laptop gamingowy wspiera daną technologię, bądź nie. Obecnie prym wiodą matryce IPS. Wytworzone zostały w taki sposób, aby wyświetlany przez nie obraz był maksymalnie ostry i maksymalnie nasycony. Wybór tego typu matrycy zapewni Ci, że nigdy nie będziesz narzekać na wyblakłe kolory, czy nie ostre postaci i krajobrazy w grach.
Procesor w laptopie gamingowym – serce całego systemu
Od procesora zależy płynność rozgrywki, czy możliwość wykonania bardzo zaawansowanych czynności, dlatego to jego wybór jest jednym z najważniejszych w momencie zakupu laptopa gamingowego.
→ Poznaj również: Najlepsze podkładki chłodzące do laptopa
Wybierając laptopa gamingowego szczególną uwagę musisz zwrócić na urządzenia zawierające jeden z nowszych, jak nie najnowszy procesor z wyższej półki wydajnościowej. Największą wydajnością cieszą się produkty firmy Intel. Modele i5 i i7 są najczęściej montowanymi procesorami w laptopach przeznaczonych do zadań specjalnych.
Który procesor wybrać? Wszystko zależy od Twoich wymagań. Jeśli interesuje Cię rozgrywka na najwyższych detalach i dodatkowo będziesz zajmować się obróbką foto-video – wybierz najmocniejszą opcję. Jeśli komputer będzie przeznaczony wyłącznie do gry, ale również na najwyższych detalach – opcja z procesorem i5 również się sprawdzi.
W przypadku procesora ważny będzie także wybór stosunkowo nowej generacji. W większości laptopów niestety nie istnieje możliwość wymiany poszczególnych podzespołów na nowsze, dlatego warto to wziąć pod uwagę podczas zakupu urządzenia. Mimo tego, że różnica między sprzętem pracującym na jednostce Intela 10-tej generacji a procesorem z serii ósmej nie będzie aż tak zauważalna, to zakup laptopa działającego na aktualniejszych podzespołach będzie zdecydowanie bardziej przyszłościowy. Należy również pamiętać o tym, że im więcej dany procesor ma rdzeni oraz im wyższe taktowanie maksymalne posiada, tym laptop będzie bardziej wydajnie działać, dzięki czemu lepiej spisze się zarówno podczas rozgrywki jak i codziennej pracy.
Jaka karta graficzna sprosta wymaganiom gracza?
Karta graficzna zainstalowana w laptopie gamingowym również ma ogromne znaczenie. To dzięki niej gracz cieszy się dużą ilością klatek na sekundę, a co za tym idzie płynną rozgrywką. Należy zdecydowanie zapomnieć o urządzeniach wyposażonych wyłącznie w zintegrowaną z płytą główną kartą graficzną. W laptopie gamingowym konieczna jest karta dedykowana z wysokiej półki.
→ Dowiedz się także: Jaką mysz gamingową wybrać?
Wybór konkretnego modelu karty graficznej powinien zależeć od gier, jakie będą uruchamiane na danym laptopie. Jeżeli będą to mniej wymagające produkcje, karta graficzna również nie musi być z najwyższej półki wydajnościowej. Jeśli, jednak laptop gamingowy kupowany jest z myślą o najnowszych produkcjach, słabsze karty graficzne mogą nie sprostać wymaganiom.
Warto jeszcze wspomnieć o możliwości rozbudowy laptopa o zewnętrzną kartę graficzną. Rozwiązanie to zakłada umieszczenie normalnej karty graficznej (z komputera stacjonarnego) w specjalnej stacji dokującej wyposażonej we własny zasilacz, która następnie zostaje podłączona do laptopa. Niestety nawet złącza wyposażone w technologię Thunderbolt 3 nie są w stanie zapewnić tak szybkiego przesyłu danych, z jakim mamy do czynienia w przypadku fabrycznie zainstalowanych układów. Z tego też powodu nawet po podłączeniu bardzo wydajnej, zewnętrznej karty graficznej, nie uda się nam całkowicie wykorzystać jej mocy, dlatego rozwiązanie to nie cieszy się wśród graczy dużą popularnością.
Układ chłodzenia i opcje dodatkowe w laptopie gamingowym
Jeżeli wybrałeś już kilka modeli laptopów do gier, które wzbudziły Twoją uwagę – pora zasięgnąć opinii użytkowników i testerów. To idealny moment, aby sprawdzić, jak spisuje się układ chłodzenia w urządzeniu. Jeżeli temperatury zarówno podzespołów, jak i obudowy nie oscylują w górnej granicy – dany laptop będzie dobrym wyborem. Jeżeli, jednak temperatury pracy urządzenia są wysokie – należy pomyśleć o podkładce chłodzącej lub dokonaniu zmian w wyborze laptopa gamingowego.
Przed dokonaniem ostatecznego zakupu zastanów się również nad pewnymi szczegółami, które mogą uprzyjemnić Ci rozgrywkę. Zaliczają się do nich podświetlana klawiatura, możliwość łatwego wyłączenia klawiszy systemowych, czy kontrola wiatraków układu chłodzenia. Jeśli okażą się one przydatne podczas użytkowania – laptop gamingowy w nie wyposażony powinien stanąć na czele listy.
→ Przeczytaj także: Ranking gamepadów 2024
Bateria
Decydując się na zakup nowego laptopa do gier warto zwrócić uwagę, czy znajdująca się w urządzeniu bateria charakteryzuje się satysfakcjonującą nas pojemnością. Wiadomo, że większość użytkowników podczas rozgrywki korzysta z zasilacza, co zresztą jest w pełni zrozumiałe, ponieważ pozwala on na uzyskanie wyższej wydajności. Laptop jest jednak takim urządzeniem, które może być używane również do innych celów, a pojemne ogniwo umożliwiające pracę przez kilka godzin z pewnością zostanie docenione przez każdego, kto będzie zmuszony używać sprzętu w miejscu pozbawianym dostępu do sieci elektrycznej.
Pamięć RAM
Obok procesora oraz karty graficznej pamięć RAM ma największy wpływ na wydajność naszego laptopa do gier. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do reszty podzespołów laptopa, dołożenie dodatkowej kości RAMu jest jak najbardziej możliwe, o ile oczywiście nie wykorzystaliśmy już wszystkich dostępnych slotów. Z tego tez powodu w przypadku ograniczonego budżetu lepiej kupić sprzęt dysponujący pamięcią rzędu 8GB, ale wyposażonego przykładowo w lepszy procesor, a jeżeli po pewnym czasie odczujemy, że przydałoby się więcej RAMu, to zawsze mamy możliwość dokupienia dodatkowej kostki. Należy również zwrócić uwagę na to, jaką szybkością dysponuje zamontowana w laptopie pamięć operacyjna. Szybszy RAM realnie wpłynie na płynność uruchamianych gier, dlatego opcja dopłacenia do wydajniejszego rozwiązania wydaje się być bardzo sensowna.
Dysk
Poza zwróceniem uwagi na pojemność dysku (im więcej dostępnych gigabajtów tym lepiej dla nas) należy również zapoznać się z technologią, w której dana pamięć została wykonana. Laptop gamingowy powinien bowiem posiadać szybki dysk SSD lub M.2, który w porównaniu z dyskiem talerzowym HDD, zapewnia olbrzymią przewagę w kwestii uruchamiania poszczególnych programów oraz ogólnego działania sprzętu. Z tego też powodu laptop wyposażony w 512 GB pamięci typu SSD będzie raczej lepszym wyborem niż sprzęt z zaimplementowanym dyskiem o pojemności 1 TB, ale typu HDD.
Laptop gamingowy- plusy i minusy
Laptopy gamingowe to urządzenia o konkretnym zastosowaniu. Niektórym użytkownikom mogą wydawać się zbyt ciężkie oraz toporne, przez co nie będą do końca zdecydowani na kupno takowego sprzętu. Warto jednak pamiętać, że tego typu urządzenia charakteryzują się świetnie wykonanymi matrycami, wydajnymi procesorami, nowoczesnymi kartami graficznymi oraz dużą ilością pamięci RAM. Wszystkie te czynniki umożliwiają nie tylko obsługę wymagających gier, ale również będą gwarantem bardzo ergonomicznego działania urządzenia podczas pracy. Z tego też powodu laptopy gamingowe są jedną z lepszych propozycji dla wszystkich, którzy planują zakup sprzętu zarówno do rozrywki na najwyższym poziomie jak i wykonywania codziennych obowiązków biurowych.
Moim zdaniem bez sensu kupować laptopa gamingowego, wiem, że niektórzy używają tylko laptopów, ale po co tyle przepłacać? Ja kupiłem komputer na części za 2800zł i śmiga perfekcyjnie i pogram sobie na nim we wszystko 😉
Mało kto może sobie pozwolić na laptopa za 10 000zł lub więcej. Ja gram na dell’u , którego kupiłem za 3500zł i co prawda nie działa on w 100% idealnie, ale nie narzekam. W fife spokojnie na nim popykam bez żadnych lagów, także nie warto przepłacać 😉
Mój lapek od acera powoli nie daje rady i właśnie zastanawiam się nad kupnem czegoś nowego, tylko te ceny mnie trochę odstraszają. Naprawdę nie da się kupić gamingowego laptopa do 4000zł? (taki mam budżet) . Dodam, że nie zależy mi na mega profesjonalnym sprzęcie, wystarczy mi tylko solidny laptop, który uciągnie kilka gier i nie będzie zamulał.